Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04  (Přečteno 3501 krát)

Letadylkokane

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04
« kdy: 15 Září 2018, 21:54:29 »
Zdravím,
mám takový malý problém. Po instalaci Ubuntu Gnome 16.04 se mi nechtějí zobrazovat správné ikony u office dokumentů .docx, .xls a podobně (v některých případech i u JPEG či PDF). Přitom mám ke konkrétním typům souborů přiřazeny konkrétní programy, soubory se i přes chybějící ikony otevírají správně. V Nautilu pod rootem je to v pořádku, všechny dokumety mají ikony správné. Zkoušela jsem v Gnome tweak měnit i icon set, ale tím to samozřejmě není.

Čím to může být? Napadá vás někoho něco?

Moc díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re: Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2018, 22:54:10 »
Příslušná ikona musí být v PC zde:
Kód: [Vybrat]
/usr/share/icons/gnome/scalable
musí být typu .svg a musí se jmenovat stejně jako mimetyp přísl. souboru. Příklad:
Mimetyp souborů .pdf je  application/pdf
Název ikony bude application-pdf.svg

Mimetypy jednotlivých souborů zjistíš v jejich vlastnostech (pravoklik na soubor > vlastnosti).

(Pokud tam tu ikonu nemáš, případně se jmenuje jinak, zobrazí se "náhradní" generická ikona, což je tvůj případ).

Až výše uvedené splníš (=doplníš/přejmenuješ ikonu), nezapomeň updatnout iconcache:
Kód: [Vybrat]
sudo gtk-update-icon-cache /usr/share/icons/gnome -f
Takže nyní už víš jak na to, a můžeš si k jakémukoli typu souborů přiřadit třeba vlastní fotku....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Existuje také grafické klikátko assogiate kde si vše vč. ikon pohodlně nastavíš. Otázkou je, zda se ti ho povede (závislosti) do 16.04 nainstalovat (do 14.04 to šlo, použij gdebi).   https://launchpad.net/ubuntu/+archive/primary/+files/assogiate_0.2.1-3_amd64.deb

« Poslední změna: 15 Září 2018, 23:22:36 od juwa2 »

Letadylkokane

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2018, 23:30:51 »
Hoj, díky moc za odpověď. Koukala jsem se do toho umístění a ty ikony tam mám. Jsem v tom celkem začátečník (takový lehce pokročilý), ale moc si teď nevím rady. Posílám zase obrázek, jak to v té složce apps vypadá. Jestli bych tě mohla poprosit, šlo by mi napsat nějaký postup, jak na to? Kde mám co opravit? Odkud tam mám případně dodat chybějící (třeba PDF)?

Ještě nerozumím jedné věci. U některých PDF se mi zobrazí správně náhled dokumentu (což chci) a u jiných jen ta "náhradní" PDF ikona. U některých JPG mám taky náhled, u jiných též jen "náhradní" ikonu. U Office to zlobí všude, ve všech souborech. Přitom ve složce svoje ikony má...

Jsem z toho jelen.

AssoGiate nejde nainstalovat... je to jen pro starší verze.

Díky...


« Poslední změna: 15 Září 2018, 23:39:43 od Letadylkokane »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re: Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04
« Odpověď #3 kdy: 16 Září 2018, 01:39:03 »
Ikonu kterou si vybereš (může to být jakákoli kterou najdeš v PC ale musí mít příponu .svg) nakopíruješ do té složky a pojmenuješ jako mimetyp souboru u kterého chceš aby se objevila. Jak zjistíš mimetyp už jsem ti napsal....
---
Můžeš zkopírovat nějakou stávající ikonu co už tam je (vytvořit její kopii  ctrl+c  -->  ctrl+v) a pak ji přejmenovat viz výše.
Musíš to ale provádět s právy roota, protože jinak to v dané složce nepůjde (otevři si správce souborů jako root a dělej to v něm).
-----------------------------------------------------------------------------------
Náhledy dokumentů/fotek/videí se vytvářejí v aplikaci která je k přísl. souborům asociovaná (přidružená).
Tyto náhledy se pak načítají ve správci souborů ve kterém je na to další nastavení. Některé náhledy se zobrazují až po přepnutí zobrazení (podrobnosti > seznam > ikony). Pokud soubor z nějakého důvodu aplikaci která náhledy vytváří "nevoní", náhled se nevytvoří.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Závěrem musím zmínit, že pokud máš systém nějakým způsobem "nabořený", může se to projevovat i takto.
Kdy se "závada" objevila? Po instalaci bylo vše OK?
« Poslední změna: 16 Září 2018, 01:44:10 od juwa2 »

Letadylkokane

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Problém s ikonami v Ubuntu Gnome 16.04
« Odpověď #4 kdy: 16 Září 2018, 10:24:28 »
Ahoj, ještě jednou děkuju za odpověď. Už rozumím. Ale máš pravdu, že asi není něco v pořádku celkově. Tenhle problém mám úplně od začátku současné instalace. Měla jsem Ubuntu Gnome 16.04 už dlouho, ale byl poslední dobou nějaký unavený (zamrzal, zpomaloval se...) a navíc mi nabízel možnost upgradu na klasické Ubuntu 18, nově bez Unity. Jenže při upgradu došlo k chybě, asi kvůli grafice od nVidia a já už nenabootovala. Takže jsem vzala zase Ubuntu Gnome 16.04 z ofiko stránek a zarazilo mě, že už samotná instalace zlobila, respektive instalátor zamrzal a chytl se až na několikátý pokus instalace. No, ale i když se nakonec podařila, stejně je něco blbě. Nevím, co se kde podělalo... jestli něco při instalaci, nebo jestli je problém přímo v Ubuntu Gnome.

Takže to asi udělám metodou žaves (žádné velké sraní) a vyprdnu se na Gnome, který už má stejně jen 8 měsíců podpory. A dám tam klasik Ubuntu 18 a Gnome shell Vanilla.




 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.