Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: přesun úložiště thunderbird [VYŘEŠENO]  (Přečteno 6433 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
přesun úložiště thunderbird [VYŘEŠENO]
« kdy: 08 Května 2013, 19:48:38 »
Ahoj,


mám Ubuntu 13.04, 64bit a dnes jsem si zprovoznil účet v Thunderbirdu - mám gmail s 2,5GB pošty. Thunderbird to vše stáhl do home, ale ukazuje skoro 7GB, takže mi moc místa v home nezůstalo. Jde nějak přesunout to úložiště pošty .thunderbird z home na druhý oddíl (NTFS) disku kde mám spostu místa tak aby to fungovalo - tedy stahování pošty do toho nového místa? Nebo se mám pokusit zvětšit pomocí gparted oddíl home na úkor toho druhého oddílu? Ale nejsem zkušený uživatel, takže bych šel raději jednodušší cestou.


Díky za návrhy
« Poslední změna: 14 Května 2013, 12:19:11 od m_v »

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #1 kdy: 08 Května 2013, 20:09:38 »
Zvětšit partition snad není žádný problém.

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2013, 20:20:52 »
Jj a 9,5G taky není moc, možná to časem stejně budeš chtít udělat.

Ale jde to, přesuneš to kam chceš a na původní umístění uděláš symlink (v Nautilu přetáhnout pravým myšítkem a Odkaz sem).

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2013, 20:36:40 »
Díky za návrhy, zkusil bych to zvětšit - v Gparted to vypadá takto https://lh6.googleusercontent.com/-aneQYfBVelM/UYqbf8m81KI/AAAAAAAAAg8/943ZIrgoTjI/w1362-h766-no/Sn%25C3%25ADmek+obrazovky+po%25C5%2599%25C3%25ADzen%25C3%25BD+2013-05-08+20%253A22%253A10.png  - odtud: http://gparted.sourceforge.net/download.php si stáhnu tohle: Download gparted-live-0.16.1-1-i486.iso a vypálím to na cd a pak restartuju zkusím hýbat posuvníky - kterým vlastně kam posunout? Stačí pouze zvětšit home, nedojde ke ztrátě dat na některém oddíle, samozřejmě budu zálohovat, ale nerad bych si to celkově rozhodil?

Kdybych chtěl zkusit ten symlink, tak kliknu pravým na .thunderbird a dám vytvořit odkaz - v home pak vznikne odkaz na .thunderbird a samotný .thunderbird přesunu na jiný oddíl - je to tak správně?

Omlouvám se za vlastní pomalost a díky za pomoc:)
« Poslední změna: 08 Května 2013, 20:43:05 od m_v »

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #4 kdy: 08 Května 2013, 20:54:24 »
Nejdřív ten ntfs zmenšíš a zarovnáš doprava - to můžeš udělat i za běhu (GParted je i normální aplikace pro Linux), jen musí být odpojený. Potom zvětšíš oddíl s Ubuntu - to už musíš z LiveCD. Můžeš obojí z LiveCD, ale počítej s tím že to bude trvat dlouhé hodiny.

Nejdřív přesuneš a potom uděláš symlink - na místo kde byl původně.

E: Jo a samozřejmě před úpravou oddílů doporučuju zazálohovat.
« Poslední změna: 08 Května 2013, 21:11:32 od pacholik »

Petr Valach

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 367
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2013, 00:27:59 »
Hodiny? Ale ne... dělal jsem to minulý týden, sice jen asi 10 GB, ale trvalo to skutečně... no, tak asi 10 minut nebo co...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2013, 01:42:28 »
Nebo to zkus přes symlinky. Prostě si představ virtuální adresář
Kód: [Vybrat]
.thunderbird, který vede jinam. Třeba někam na druhý disk a určitý oddíl.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #7 kdy: 11 Května 2013, 05:56:59 »
Díky všem za návrhy:)

Symlink nějak nefunguje - přesunul jsem celý .thunderbird na jiný ntfs oddíl, kliknul pravým a vybral Vytvořit odkaz, ten jsem pak přesunul do složky home. Buď jsem úplně marný a dělám to blbě, nebo to prostě nefunguje - Thunderbird pak vypadá, že nezná žádný účet a ať si vytvořím nový...

V nejbližší době tedy zkusím zmenšit ntfs a zvětšit home, snad tady budu úspěšnější:)

Díky


Desete

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #8 kdy: 11 Května 2013, 10:41:00 »
V nastavení thunderbird musíte nastavit složku pro ukládání dané pošty.

úpravy -> nastavení účtu -> nastavení serveru

a úplně naspodu je úložistě zpeáv
AMD Athlon 64 X2 4400+,
GA-MA790GP-DS4H, ATI Radeon HD3300, Realtek 8111C
2GB  DDR2 (Dual)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2013, 12:55:52 »
V nastavení thunderbird musíte nastavit složku pro ukládání dané pošty.

úpravy -> nastavení účtu -> nastavení serveru

a úplně naspodu je úložistě zpeáv
Lepší, když bude mít celý adresář a veškerá nastavení v jedné složce.

Buďto z příkazové řádky
Kód: [Vybrat]
ln -s nebo vytvořit přes správce souborů a adresářů symlink(symbolický link).

Např: Mám v
Kód: [Vybrat]
/home adresář Dokumenty a odkazuje se sem
Kód: [Vybrat]
/media/WINDOWS_DATA/Users/Name/Documents/
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #10 kdy: 11 Května 2013, 17:28:45 »
Díky za nasměrování, konečně jsem to pochopil - tady:
http://linux.about.com/library/gnome/blgnome6n6c.htm
jsem přišel na klávesové zkratky které vytváři symlink a tady:
http://video.about.com/linux/How-to-Use-the-Is-Command-on-Linux.htm
je to dokonce krok za krokem. Díky.
Bohužel zatím funguje jen pošta, kalendář (synchronizovaný s google) se nerozjel, ani Twitter (v chatu). Doplněk Lightning a Google provider (pro synchronizaci s google) jsem odinstaloval a teď už nainstalovat nejdou - Thunderbird hlásí, že to nemůže instalovat protože nemůže změnit potřebné soubory. Nejspíš problém v připojení oddílu ntsf?
Ten disk se mi automaticky připojuje - v fstab mám tohle:
/dev/sda8   /media/disk   ntfs   defaults,user,umask=000,nls=utf8   0   0
šlo by to nějak změnit aby v tom mohl thunderbird dělat vše potřebné, kam vložit rw - to by to mohlo snad řešit?

« Poslední změna: 11 Května 2013, 17:46:06 od m_v »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6024
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #11 kdy: 11 Května 2013, 19:19:02 »
Tohle tam mám. Nevím, jestli to je úplně správně, ale neměl sjem důvod to nějak moc řešit a omezovat. Každopádně jsem to dělal podle Google, kde jsme si vyhledal mount options fstab.
Kód: [Vybrat]
/dev/disk/by-id/ata-WDC_WD2500JD-00HBC0_WD-WMAL73044120-part1 /media/WINDOWS_DATA  ntfs-3g    users,gid=users,fmask=113,dmask=002,locale=cs_CZ.UTF-8  0 0
http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku/fstab

« Poslední změna: 11 Května 2013, 19:23:04 od Roman "Rovano" Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #12 kdy: 13 Května 2013, 11:44:56 »
Díky, problém bude jinde (disk jsem nastavil nakonec takto: /dev/sda8  /media/disk   ntfs   users,gid=users,fmask=111,dmask=000,locale=cs_CZ.UTF-8  0 0) - jiné doplňky nainstalovat jdou jen ten kalendář a google provider ne. Jakmile přesunu .thunderbird zpět do home tak už instalovat jdou. Možná by pomohlo vymazat celý obsah .thunderbird, nastavit účet znova, pak přesunout na ntfs oddíl a teprvé poté instalovat kalendář, google provider a zřídit účet na twitter?

beer

  • Host
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #13 kdy: 13 Května 2013, 11:58:53 »
V prvé řadě bych ověřil, zdali je pro poštu používán imap. Imap šetří místem i stahovanými daty, stáhne jen to, co je potřeba. Pokud je nakonfigurován gmail přes pop, tak se nemůžeš divit tomu místu.

Do parametrů bych přidal možná ještě exec a uid=1000,gid bych nastavil takto: gid=46.
« Poslední změna: 13 Května 2013, 12:03:24 od beer »

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #14 kdy: 14 Května 2013, 10:09:53 »
Je to imap.googlemail.com, parametry jsem přidal a udělám to všechno znova - při přesunu složky .thunderbird se najednou zmenšila o 3GB a teď to Thunderbird zase všechno stahuje...

beer

  • Host
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #15 kdy: 14 Května 2013, 10:56:16 »
Ještě upřesním, uid=1000 je nejběžnější, mělo by to být default uid uživatelského účtu zřízeného při instalaci ubuntu. Pokud bys to nefungovalo, zjistti si id uživatelského účtu, který tam přistupuje, gid=46 je gid skupiny plugdev, uživatel by měl být členem skupiny plugdev. Pokud by tvůj uživatel náhodou nebyl členem, stačí v terminálu zadat:


Kód: [Vybrat]
sudo adduser username plugdevusername nahraď za uživatelské jméno tvého uživatele.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:přesun úložiště thunderbird
« Odpověď #16 kdy: 14 Května 2013, 12:18:03 »
Díky moc, konečně funguje ten připojený ntsf oddíl tak nějak normálně - maže do koše, funguje klávesa del apod. Díky!
.thunderbird jsem smazal, spustil Thunderbird, vytvořil synchornizovaný kalendář google, účet gmail přes IMAP a vytvořil symlink .thunderbird z toho ntsf oddílu do home a funguje to, díky moc - bylo to o nastavení fstab. Díky všem za pomoc, hodně jsem se naučil:)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.