Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]  (Přečteno 4258 krát)

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« kdy: 23 Října 2015, 20:59:49 »
Ahoj,

prosím o radu jak na dualboot na ssd disku.
Mám pc: Intel Pentium Dual-Core 2,6Ghz, 4GB RAM, grafika Gigabyte GV-N220OC 1GB a HDD 500GB + HDD 1TB - chtěl bych si pořídit SSD ADATA Premier SP550 240GB pro systém aby to běhalo rychleji - tedy věřím, že by to mohlo běhat rychleji, ale nevím:)

Jak instalovat dualboot?

Asi bych nejprve nainstalovat Win 10 na SSD disk, který bych rozdělil - 100GB pro Win a 100GB pro Ubuntu 14.04. (používal bych jej jako primární systém, zbytek rodiny by asi občas použil Win). Oddíl pro Ubuntu bych rozdělil při instalaci Ubuntu následovně:
/
/swap (8GB)

na HDD 500GB bych dal
/home (100GB)
/media/data (100GB)
/tmp (50GB)
asi to má vše být EXT4?

Trochu ještě řeším aby Win10 moc na SSD nezapisoval a tak bych po instalasi asi přesunul složku users na zbytek HDD 500GB, pokud to Win10 dovolí (nevím totiž zda-li při instalaci Win lze dělat něco jako při instalaci Ubuntu)

Myslíte, že na to jdu správně a nebo úplně špatně?
Lze vytvořit uvedené oddíly na HDD mimo SSD a píšu ty oddíly správně?
Nepořizuji pro systém zbytečně velký SSD?
Urychlí to systém a poradí si Ubuntu 14.04 s tou grafikou?

Budu vděčný za jakékoliv připomínky a pomoc.

Moc děkuji
« Poslední změna: 09 Listopadu 2015, 09:39:42 od m_v »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #1 kdy: 23 Října 2015, 22:02:03 »
Na Windows samotná stačí (pokud přesuneš vše co jde jinam) cca 80 GB bohatě.
Na Ubuntu system stačí cca 30 GB (ano, tak málo) rovněž bohatě.
Takže SSD ti stačí 128 GB na oba systémy.
FS EXT4, ale media udělej NTFS, ať se na něj může i z Win.
Přesun složky Users nelze udělat při instalaci - Win není linux...Lze to ale udělat dodatčně takto http://www.nemohouci.comli.com/downloads/Userman/Premisteni_Users.zip
« Poslední změna: 23 Října 2015, 22:08:05 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2015, 09:20:16 »
Kdyby jsi náhodou nechtěl z jakéhokoliv důvodu (nějaké mě napadají) na menším SSD dělat další NTFS pro média. Tak si je nech na Linuxovém oddílu. Dostat se do nich z Windows a pracovat s nimi pomocí vyspělých FM není problém  ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2015, 09:49:33 »
/tmp na plotnový disk? tím degraduješ SSD, sice ho budeš šetřit, ale systém zpomalíš. Takže raději zkrať životnost SSD a nech to klasicky, nebo rozšiř RAM a přesuň to tam.  Na / dej 20GB víc opravdu není třeba. Pár počítačů jsem dělal na 5GB a v klidu. /home dej na plotnový a swap taky.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #4 kdy: 05 Listopadu 2015, 19:59:16 »
Děkuji za rady - koupil jsem nakonec menší disk (120GB) a v pátek mi přijde, proto bych si to rád ještě předem ujasnil:

SSD disk:
Windows (80GB), Ubuntu (40GB nebo méně):
/
/tmp
(tím by to tedy mělo být rychlejší, ale zkrátí se životnost dísku - co to znamená - že mi třebas vydrží 5 let a nebo méně a jak poznám, že odchází???)

Na plotnový disk (500GB):
/home (100GB ext4)
/media/data (100GB ntfs)
/swap (8GB - tj. dvojnásobek RAM)
pomocí návodu od juwa2 (díky) bych sem přesunul Users z Win - chápu to správně, že by to šlo dělat přes terminál v ubuntu?

Mám jen 4GB RAM a tak nevím, když se mi něco bude ukládat do swapu (často uspávám) aby se to nezpomalovalo a ještě nerozumím co přesně navrhuje Tracer - asi abych nechal media na SSD?

Všem předem dík za upřesnění - v pátek večer se do toho pustím a snad to nezvořu:)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #5 kdy: 05 Listopadu 2015, 20:40:40 »
na SSD / 20GB (/tmp je součástí / to zvlášť nevytváříš)
Životnost disku vidím tak, že ti odejde po 10 letech jinak by vydržel 12. Takže nepodstatné .....někde se to tady počítalo. Pokud často uspáváš, tak swap dej taky na SSD a popř. pokud by hodně swapoval, tak bych upravil tohle swapování. U 4GB to moc často nebude. To co myslí Tracer je, že nevytvoříš oddíl /media/data, ale budeš z win přistupovat přímo na /home pomocí nějaké aplikace.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #6 kdy: 06 Listopadu 2015, 17:52:03 »
Díky. Swap dám tedy taky na ssd, jen mi nějak došlo, že vlastně nevím co je to media/data a proč to dávám na plotnový diky?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #7 kdy: 06 Listopadu 2015, 19:46:31 »
No po novu to bude vlastně
Citace
/media/jmeno_uzivatele/data
a je to k ničemu. Vytvoříš si to pouze proto, aby si měl společný diskový oddíl mezi ubuntu a windows, protože win nevidí ext4 oddíly. Druhá možnost je co navrhl Tracer.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #8 kdy: 06 Listopadu 2015, 21:43:58 »
Aha, díky - tak já to vytvářet nebudu a pojedu jak psal Tracer - teď mi běží instalace win10 a pak se vrhnu na Ubuntu - jen mi mezi bývalým oddílem C a D (rozdělený plotnový disk 500GB) kouká nějakých oddíl 450 MB OEM - pro jistotu jsem ho neodstranil, ale předpokládám, že ve win už to C a D nespojím a při instalaci Ubuntu taky ne...

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot
« Odpověď #9 kdy: 07 Listopadu 2015, 01:11:28 »
díky ještě jednou za pomoc - už mi běží win i ubuntu, akorát jsem nechal instalovat zavaděč na ten ssd disk a při startu pc musím jít do bootovacího menu biosu, vybrat z HDD a zvolit ten disk ssd, což jsem asi udělal blbě, ale předpokládám, že bez změny grubu (a to dělat nechci) by to stejně jinak nešlo.

Zítra se začnu trápit s tím přesunem users u windows, protože příkaz dir t: nějak nechápu a nevím jak objevit to správné písmenko. Kdyby mě někdo mohl nasměrovat tak předem děkuji...

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2015, 09:39:04 »
Složku Users jsem nakonec upravil v samotném Win - http://www.sevenforums.com/tutorials/87555-user-profile-change-default-location.html - stačilo změnit registry a ta složka se automaticky vytváří na jiném disku. Trochu mě začíná štvát start ubuntu přes tu bootovací nabídku v biosu - zkusím pohledat zda-li by to šlo automatizovat (např. klávesová zkratka, nebo automatický start).
Díky všem za rady:)

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2015, 10:51:51 »
při startu pc musím jít do bootovacího menu biosu, vybrat z HDD a zvolit ten disk ssd, což jsem asi udělal blbě, ale předpokládám, že bez změny grubu (a to dělat nechci) by to stejně jinak nešlo.
Niekde v BIOSe sa to urcite bude dat nastavit na trvalo. Toto nie je nastavenie GRUBu, BIOS musi zavolat niektory disk a z neho sa potom nacita GRUB.

m_v

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re:SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2015, 11:39:10 »
No jo - to mi vůbec nedošlo, v BIOS to dohledám, díky.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #13 kdy: 09 Listopadu 2015, 11:46:38 »
Bootovací nabídku a vše co souvisí s výběrem systémů snadno nastavíš pomocí utilitky EasyBCD (spustíš ji ve Windows).

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:SSDisk - dualboot [VYŘEŠENO]
« Odpověď #14 kdy: 09 Listopadu 2015, 12:01:04 »
Bootovací nabídku a vše co souvisí s výběrem systémů snadno nastavíš pomocí utilitky EasyBCD (spustíš ji ve Windows).
???? seš malinko mimo ne?  ::)
co uděláš až se ti přepíše jádro? nemluvé o tom, že jeho problém je špatně navolený disk v Biosu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.