Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: po přeinstalaci se dějí věci..  (Přečteno 2488 krát)

to.tak

po přeinstalaci se dějí věci..
« kdy: 15 Listopadu 2011, 14:45:51 »
Jedu na 14 dní mimo republiku a mládež si vymohla abych jim do kompu hodil XP. Abych nebyl v cizině neustále bombardován telefonáty, že zas něco nejede jak má ustoupil jsem a Windle instaloval...Bohužel jsem to musel dát na stejný disk jako Ubuntu, takže mi po instalaci nenabíd komp výběr systémů ale rovnou spouštěl Windle.
Vrazil jsem tedy do mechaniky CD. Ubuntu s pocitem, že mi to nabídne možnost opravy ale nabídlo mi to jen novou instalaci.
Během instalace Ubuntu se mi podařilo aspoň odškrtnout zachování původních souborů.

A teď k problému -- v prvním řádku výběru systému mám Generic. Ten se mi spustí s tím, že je nějaká chyba a nejde spustit Unity, takže naběhne bez launechru.
Po restartu jsem asi na třetím řádku našel možnost spustit starší instalaci Ubuntu která naběhne tak jak jsem byl zvyklý.

Dotaz zní:  je nějaká možnost nastavení aby se mi tahle stará verze nabízela jako default na prvním řádku a spouštěla se automaticky?


A drobnost navíc.. Při instalaci Opery se mi opera neobjevila ve spouštěči. Dal jem teda vytvořit spouštěč na ploše, což se mi zázrakem podařilo ale Opera má ikonu péra z gauče. .. Jak se dá změnit ikona na ploše?

beer

  • Host
Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #1 kdy: 15 Listopadu 2011, 21:00:55 »
Na opravu grubu reinstalace být nemusela. Mohl si nabootovat do live cd, najít na pevném disku kořenový adresář, otevřít ho v terminálu, chrootnout se do /bin/bash a dát update-grub.
No nic, takže teď máš novou instalaci, jedno jádro funkční, druhé ne. nefunkční jádro nemá cenu nechávat. odinstaluj ho přes synaptic. zapiš si číselné označení a vyhledej v synapticu a odinstaluj. Ale pozor, ať si neodinstaluješ něco z aktuálního. Co se týká ikony, právě tlačítko, vlastnosti a kliknout na ikonu, vybrat jinou, to si zkoušel?



beer

  • Host
Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #2 kdy: 15 Listopadu 2011, 21:20:25 »
Tak je to asi jinak. Tys nainstaloval 2x ubuntu. To je plýtvání místem i oddíly. Původně jsem se domnival, žes zachoval /home a systém reinstaloval. Až budeš mít čas, precti si, jak dělit správně disky a proveď čistou instalaci, s tím, že si zazálohuje napřed /home a pak ho dáš na samostatný oddíl.
Teď si spusť gksu gedit /etc/default/grub
Tam se dá nastavit priorita bootování OS. Jestli chceš třetí položku, tak v příslušné sekci 0 přepiš na 2. pokud pátou, tak na 4, atd...

beer

  • Host
Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #3 kdy: 15 Listopadu 2011, 21:25:49 »
jo a žádné jádro neodinstalovávej, nebo si to ještě víc po... :)

to.tak

Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #4 kdy: 16 Listopadu 2011, 10:35:42 »
Potvora kompjůterová se stejně po druhém restartu kousla s hláškou že nastala chyba při volbě systému, takže jsem přidal starý 40GB ide hárddisk, přeinstaloval Xp a následně mi konečně Ubuntu nabídl instalaci VEDLE stávajícího systému, takže teď už se to konečně chová korektně.

Dík za rady.
Rozjedu další kolo - Na druhém disku mi zbyl původní oddíl s linuxem.  Dokážu teď nějak přenést všechna nastavení, nebo musí vše dělat od píky?
Moje představa je že spustím ubuntu z cd a pak přepíšu USR sobor ze starýho do novýho.
Bude to tak fungovat?
Samozřejmě že bych to mohl zazálohovat a otestovat to, ale rači se poptám, S mým talentem bych mohl všechno rozkopat.

beer

  • Host
Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #5 kdy: 16 Listopadu 2011, 21:18:18 »
Budeš muset přes ruční dělení. Máš /home na samostatném oddíle?

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: po přeinstalaci se dějí věci..
« Odpověď #6 kdy: 16 Listopadu 2011, 21:29:57 »
Takže všeobecná rada. Keď všetko tak pekne preinštalovávaš tak si odzálohuj veci a pri inštalácií si zvol ručné delenie. Vytvor/nechaj miesto (pre win) 1.partíciu lubovolnej velkosti, 2.partíciu a tam zvolíš ext4(min 10GiB) a prípojný bod /, 3. partíciu takisto ext4 a prípojný bod /home, 4 partíciu necháš ako swap (tam kde volíš ext4 je na výber swap) mal by byť o niečo väčší ako tvoja RAM. Na home daj zvyšok čo ostal->tam budeš mať domovské priečinky, teda bude všetko v bezpečí a nebudeš musieť vymýšlať blbosti pri prípadnej preinštalácií. Teda ale ako prvý môžeš asi inštalovať windows aby si nemusel obnovovať zavádzač. Vela šťastia
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.