Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat  (Přečteno 1611 krát)

JanniV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« kdy: 18 Srpna 2015, 10:57:24 »
Dobrý den,

nejspíš se ptám po tisící na to samé, ale nic jiného mi nezbývá, jelikož s Ubuntu mám nulové zkušenosti a to co jsem na fóru našel mi příliš nepomohlo. Můj problém: Po aktualizaci na win 10 jsem ztratil přístup na disk, nepomohlo ani převzetí práv. Ale z minulosti jsem věděl, že Ubuntu umí tohle pořešit, takže jsem si dal LiveCD a data bez problému našel. Když jsem je chtěl zálohovat, cca 150 GB na externí HDD, klesla rychlost přenosu přes USB, že bych čekal týden (nechápu proč). Takže jsem se rozhodl že Ubuntu nainstaluju vedle win10 a disk vložím do počítače místo CD/DVD ROM a udělám zálohu dat "napřímo". instalaci jsem jel podle návodu, ale instalátor nenašel windowsy. Tak jsem vybral tu prostřední možnost s tím, že tam bude popisovaný posuvník, který rozdělí disk na dva a do prázdného prostoru dá Ubuntu. No nebyl tam. Nakonec se mi to teda nezdálo, a tak jsem volbu zrušil a vybral "něco jiného" ale z toho jsem nebyl moc moudrý ale nakonec jsem tam do oddílu o velikosti 20 GB Ubuntu nacpal. Pé instalaci nenaběhl, kvůli zavaděči, ten nevím jak a kam dát, prostě jsem na to ani podle návodu nepřišel a navíc nechci nic dělat, kvůli tomu, že na zbývající cca 500 GB mi zmizely všechny data z windousů a NTFS. to je ale v pyty, mám tam dost důležitých dat. Tak prosím o radu, jak data zachránit a jak tam dostat zaváděč a přitom nezrušit bios, abych mohl na zbývajícím prostoru doinstalovat win 7 a pak při startu PC vybírat, který systém chci použít. Vím, jsem "umělec", ale ve win7 bych si poradil. Tady jsem v prd***. Předem dík za relevantní odpovědi a vynechání hloupých poznámek. Ty jsem si řekl včera v noci sám. :-)))   
« Poslední změna: 18 Srpna 2015, 11:03:38 od JanniV »

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #1 kdy: 18 Srpna 2015, 11:02:56 »
Po bitve kazdy general, kazdopadne
1) Data se nejdriv rychle nactou do RAM, a pak hrnou na flashku (optimalizuje se tim IO a drbani plotnovych disku)
2) Pri zapisu z bufferu na flashku se muze zdat ze je to ukrutne pomale, ale neni. Jo, ty progressbary jsou nekdy timhle matouci

Live verze by mela mit predinstalovany program "testdisk", ktery dokaze z disku data vytahnout. Tam ale zalezi co vsechno jsi prepsal, jak jsi ten ubunti oddil vytvarel atd...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

JanniV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #2 kdy: 18 Srpna 2015, 11:11:35 »
Já ho vlastně nevytvářel, nechal jsem to udělat instalátor ale nešel dál k instalaci, jen jsem se vrátil o krok zpět a vybral třetí možnost. A tam se ukázalo, že mám oddíly dva (:-O) oddíly o velikosti 500 GB, jeden s partitionem pro Ubuntu a druhý "unknown" - mám takový pocit, že je to jen předpřipravené, ale ne doopravdy naformátované. Ale byl tam i oddíl o velikosti 20 GB a tam jsem to UBUNTU (loňskou verzi) nacpal. Aplikaci Testdisk jsem tam nenašel, jen Disk a tam nevím co s tím. :-/ je to úplně jiný svět než woknousy.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #3 kdy: 18 Srpna 2015, 11:15:00 »
bootni liveCD a dej sem výpis
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l ať víme co máš na disku

JanniV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #4 kdy: 18 Srpna 2015, 11:36:07 »
OK, až dorazím z rachoty, provedu. Akorát tedy nevím, jak udělat screeny obrazovky, ani jak udělat výpis... Prostě Ubuntu anafabet. Já to zkusím někde najít.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #5 kdy: 18 Srpna 2015, 14:53:00 »
OK, až dorazím z rachoty, provedu. Akorát tedy nevím, jak udělat screeny obrazovky, ani jak udělat výpis... Prostě Ubuntu anafabet. Já to zkusím někde najít.
Já bych ti spíše poradil, abys na to sehnal nějakého zkušeného člověka, který Linuxu a Ubuntu dost rozumí. Určitě to zvládne líp než aby sis nějakým nesprávným krokem totálně vymazal data z disku. Za prvé ti udělá novou instalaci Ubuntu, správně a se zavedením Grubu do /sda a za druhé ti zkusí zachránit data z Widlí.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

JanniV

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nepovedená instalace, ztráta NTFS, obnova dat
« Odpověď #6 kdy: 18 Srpna 2015, 17:36:31 »
Z nástrojů je na liveCD gparted, který by měl partition zachránit. Ale nevím co s tím.
« Poslední změna: 18 Srpna 2015, 19:18:16 od JanniV »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.