Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim  (Přečteno 1965 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« kdy: 02 Září 2015, 15:50:45 »
Zdravím,

zálohování (crashplan) mi běží furt na stroji k tomu určeném.

Při bootu se občas (5-10%) objeví hláška, že jsou chyby na disku, a mohu je opravit (F) či ignorovat (I), ale boot se na tom zasekne.

Někdy (5-10%) se objeví hláška, že nelze připojit swap, ale potom normálně připojenej je a vše funguje. Boot se na tom zasekne.

Někdy (5-10%) boot skočí do grubu a tam je na prvním řádku *Ubuntu a musí se to odkliknout, boot se na tom zasekne.

Železo je nastavený tak, aby se vždy spouštělo, i po výpadku proudu bez obsluhy a ihned se spustil crashplan (bez přihlášení uživatele).

Jak nastavit, aby se boot nikdy nesekl?

Když myslí, že jsou chyby na disku, nepřipojený swap, nebo růžky vystrkující grub, tak zkusit opravit a potom ignorovat a každém případě nabootovat.

Díky za tipy.

U14.04.03 LTS 64 bit
DELL OptiPlex 620
Disk SSD 40GB
« Poslední změna: 02 Září 2015, 16:30:44 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #1 kdy: 15 Září 2015, 14:54:19 »
Toho asi nedosáhneš. V prvé řadě bych asi vyměnil vadný disk, nebo alespoň zkontroloval s.m.a.r.t, a abych parafrázoval tvůj starý post, je potřeba oprášit trojčlenku. Dobré je realokovat vadné sektory.

Já měl na jednom disku mnoho vadných sektorů na konci disku (v posledních 2GB). Vyřešil jsem to tak, že jsem vytvořil o 10GB menší oddíl a konec disku nechal prázdný (bez alokace). Od té doby funguje (v Macu) bez problémů.
Toto je jediné funkční řešení, je akorát nutné zjistit kde ty vadné sektory jsou.

Oprášil jsem trojčlenku a věděl jsem to hned... :-)

Pokud nechceš kontrolovat disk na chyby, tak se podívej do wiki na fstab, na položku <pass>, tedy poslední číslo, oddíly, které nechceš kontrolovat na chyby nastavit na 0. V případě vadného disku asi není nejrozumější na něj swapovat, pokud je dostatečná ram.

Citace
<pass> Určuje zda a kdy bude probíhat kontrola oddílu při startu systému. 1 je vyhrazeno pro kořenový adresář (“/“), 2 pro všechny ostatní vyjma oddílů se souborovými systémy FAT a NTFS, které by tímto způsobem kontrolovány být neměly a náleží jim tedy hodnota 0.

Swap je možné připojit ručně třeba skrze nastavení v /etc/rc.local a deaktivovat jeho záznam ve fstabu.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #2 kdy: 15 Září 2015, 20:54:44 »
urcite si skuste upravit fstab, ktory sa nachadza v /etc/fstab.
mne nieco podobne ukazovalo, ked som mal zle nasyavene patricie.
hlaska sa mi uz neukazovala, ked som koncove nastavenia zmenil na taketo hodnoty.

Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

#Entry for /dev/sda1 :
UUID=f03517e9-7b47-4a84-9e09-40c158b87b71 / ext4 errors=remount-ro 0 1
#Entry for /dev/sdb4 :
UUID=8932e552-6c56-42e8-b502-eb333d63f4fc /home ext4 defaults 0 2
#Entry for /dev/sdb3 :
UUID=0500d562-189a-4e71-88e0-f17c93018221 none swap sw 0 0
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2015, 11:53:18 »
Disk je SSD, SMART i Autokontrola je bez jediné chyby.

fstab je dobře (kromě toho, že nemám zvlášť /home)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

navsteva

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 220
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #4 kdy: 21 Září 2015, 14:25:19 »
Disk je SSD, SMART i Autokontrola je bez jediné chyby.

fstab je dobře (kromě toho, že nemám zvlášť /home)

Jaké máš jádro? Výchozí, nebo nějaké doinstalované? Co RAM, může být i tam chyba. Osobně dávám přednost pamětem s ECC... U SSD bych nepoužíval swap. Respektive sám ho sice mám, ale jen záložní. První swap mám na HDD, který má prioritu a teprve když nedostačuje se použije swap na SSD. Nicméně u mne systém téměř nikdy neswapuje.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #5 kdy: 21 Září 2015, 14:28:03 »
Disk je SSD, SMART i Autokontrola je bez jediné chyby.

fstab je dobře (kromě toho, že nemám zvlášť /home)

Jaké máš jádro? Výchozí, nebo nějaké doinstalované? Co RAM, může být i tam chyba. Osobně dávám přednost pamětem s ECC... U SSD bych nepoužíval swap. Respektive sám ho sice mám, ale jen záložní. První swap mám na HDD, který má prioritu a teprve když nedostačuje se použije swap na SSD. Nicméně u mne systém téměř nikdy neswapuje.

Díky za tipy.

Jádro mám poslední.
O RAM víc nevím.
U SSD mám úplně vypnout swap? Odstranit? Jiný HDD tam není...
SSD disk topí tak, že se nedá skoro vzít do ruky...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #6 kdy: 21 Září 2015, 20:23:02 »
nemate moznost zohnat si nejaky iny disk este?
by ste spravili zalohu s toho SSD, nainstalovali distro na novy HDD, a ten SSD by ste tam pripojili za behu systemu, a celi ho naformatovali, a pouzili by ste test na sectory, stym, ze by ste zvolili destruktivny test. funguje to tak, ze  kazdy sector premapuje, a zapise nanho retazec, a pokial nejaky zliha, tak vam to krasne vypise.

http://wiki.ubuntu.cz/badblocks

Kratka konrola disku moze dopadnut dobre, pretoze to je len taky "lahky" test, ale badblock pracuje naozaj efektivne, mam to vyzkusane.

PS- pokial ma SSD disk 3 az 5 rokov, je normalne, ze zlyhava, alebo sa nejako "blbne", pretoze on ma svoju zivotnost.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2015, 09:12:53 »
Disk jsem tam dával před necelým rokem. Byl koupený nový.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2015, 13:02:15 »
ale to neznamena, ze je tym padom vporiadku. napr. som si kupil 2x disk Seagate do notbooku, a jeden bol vporiadku, a druhy mal vsebe 4 vadne sectory, a to boli uplne nove disky. zistil som to vdaka tomu badblocku.

proste skuste porobit testy + zatazove testy, aby ste mohli povedat, ze disk je naozaj vporiadku nehladiec nato, aky ma vek.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Ubuntu 14.04 LTS samoobslužný režim
« Odpověď #9 kdy: 24 Září 2015, 16:35:39 »
dík
badblocks (pro čtení) trval 4 minuty a disk je ok
mám podezření na to, že se disk, nebo RAM přehřívá, protože vše blbne častěji se zvyšující se teplotou v kanclu :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.