Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?  (Přečteno 11009 krát)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« kdy: 18 Září 2016, 17:51:36 »
Dobrý den,
koupil jsem si nový notebook, na kterém mám jen SSD disk. Zatím čekám na vypuštění kernelu 4.8 kvůli procesoru Skylake, ale taky mě trošku trápí to SSD, a proto Vás chci poprosit o rady/zkušenosti ohledně několika věcí, které bych si před instalací Linuxu na nový notebook chtěl ujasnit.
O rovnoměrné rozdělování zápisů na buňky se stará samotné SSD nebo operační systém? Pokud je pravda ta druhá možnost, umí Linux ty zápisy rozdělovat (když tak se předem omlouvám za blbou otázku).

Můžu si na SSD umístit SWAP? V notebooku mám 8 GB paměti a i s mým předchozím notebookem (měl 6 GB) jsem při běžné práci SWAPoval velice výjimečně. Doteď byla moje běžná práce s notebookem (IT na střední škole) psaní kódu v PhpStormu, Netbeans, IntelliJ a při tom otevřený Chrome s pár záložkami, popřípadě nějaké další desktopové aplikace. Nastupuji na vysokou (taky IT), tak nevím jak hodně se toto změní. Popř. jak velký ten SWAP má být? Kamarád mi říkal, že SWAP by měl být 2xRAM, je to hodně/málo? (A taky si říkám, že přece Windows taky "swapuje" a taky musí na SSD)

Na co se chci ale nejvíc zeptat, jestli se při každém ctrl+s (třeba když si průběžně po pár řádkách zkouším kód) nebo při každém INSERTu do DB přepisuje buňka SSD? Takže by to znamenalo že jsem schopen přepsat i 100x za den a tím si ty buňky odrovnám a za chvilku o ně přijdu nebo se ty zápisy rozkládají/nemusí se kvůli takové malé změně přepisovat celá buňka?

V notebooku mám 512 GB SSD od firmy Liteon (nikdy jsem o nich neslyšel), přesněji liteon model cv3-8d512.

Děkuji za Vaše rady/odpovědi.
« Poslední změna: 18 Září 2016, 21:24:24 od OndrejTom »

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #1 kdy: 18 Září 2016, 21:17:16 »
O rovnoměrné rozdělování zápisů na buňky se stará samotné SSD nebo operační systém?
Až na okrajové výjimky se o to stará samotné SSD.
Můžu si na SSD umístit SWAP?
Pokud nebude systém swapovat pořád, nemělo by to tolik vadit.
Je to shrnuté zde: http://askubuntu.com/a/652355/49007
Popř. jak velký ten SWAP má být?
To záleží, jaké budou požadavky. Mně notebook se 4 GB RAM swapuje až s běžícím CLionem (něco jako IntelliJ pro C++) nad projektem s Boost C++ a s několika záložkami ve Firefoxu. Pokud budeš systém hibernovat, je potřeba udělat swap o něco větší, než je RAM. Jinak je to jedno.
Můžeš udělat na začátku malý swap a pak ho případně rozšířit do volného prostoru, který by se na SSD měl nechat (~15% kapacity).
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #2 kdy: 18 Září 2016, 23:22:49 »
Kdyby šla přidat RAMka (časem), tak od 16GB swap nenastavuju, ale samozřejmě záleží na používání.
O rovnoměrné využití buněk se stará wear-leveling (na SSD), což jsem na jejich stránkách http://www.liteonssd.com/product/client-sata-ssd/18q25q-sata/cv3-series.html neobjevil, není tam ani jestli jsou použity MLC nebo TLC chipy.

P.S. Tak beru zpět, tady http://www.liteonssd.com/oem-solutions/IPC.html v odstavci "Medical Electronic Equipment" je o wear-levelingu zmínka, že ho mají všechny SSD.
« Poslední změna: 18 Září 2016, 23:27:08 od Standa99 »

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2016, 07:31:58 »
Díky moc za Vaše odpovědi!
bohužel RAM dále rozšířit nejde (https://www.czc.cz/acer-aspire-s13-s5-371-73ke-cerna/190931/produkt). Trošku ale uvažuji nad tím, proč všichni doporučují k Linuxu a SSD disku minimálně 16 GB RAM, když Windows i macOS/OS X jsou ok i s 4 GB RAM a SSD diskem (a virtuální paměti využívají všechny OS). Je tedy nějaký důvod, proč Linux potřebuje 16 GB a ostatním OS stačí 4?
Zkoušel jsem na internetu hledat články co by se zmiňovaly o rozdílech mezi životností SSD pod Windows a Linuxem, ale nic pořádného jsem nenašel, z čehož předpokládám, že by mohl disk pod oběma OS vydržet stejně dlouho.

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2016, 13:43:45 »
To jenom aby byla jistota, že i při více spuštěných věcech to swapovat nebude (navíc ta 8GB RAMka není dnes až taková darda). Já na svých serverech (z podpisu, se 4GB RAM) žádnou swap nastavenou nemám a fungují bezproblému několik let. Sám jsi napsal, že při 6GB RAM jsi sem tam swapoval, takže při stejném používání s 8GB RAM, ten swap klidně vynechej.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2016, 13:59:42 »
Pripadne to vyries ako ja, mam swap ale pri starte systemu ho vypnem prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -ano a pocas dna ked vidim ze by som ho potreboval tak ho zapnem prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo swapon -aMam to tak preto ze niektore programy mi swapovali aj ked bolo z 7.61GB obsadenych 2.1GB. Jednoducho su napisane tak ze sa snazia za kazdu cenu nezaplnat RAM.

P.s Pre istotu ak by niekto chcel radit tak uz mam nastavene
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/vm/swappiness
10
« Poslední změna: 19 Září 2016, 14:02:37 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #6 kdy: 20 Září 2016, 13:25:57 »
Tak jsem dneska zkoušel live Ubuntu 16.04 a kupodivu všechno funguje. Wi-Fi, bluetooth, touchpad i s gesty... jediné co mě strašně štve, tak mi nefunguje Bluetooth myš od Microsoftu (BT ji nenajde, i když třeba můj mobil našlo), ale to snad půjde nějak zpravit :)

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #7 kdy: 20 Září 2016, 16:10:53 »
V tomhle se nevyznám, ale není to BT4 myš? V tom případě potřebuješ BT4 kompatibilní hardware v notebooku.
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #8 kdy: 20 Září 2016, 19:34:41 »
U dnešních NB bych očekával BT 4.0 nebo 4.2, které umí připojit i starší generace. Pokud při vyvolaném párování myš nevidí, tak je to divné. To by opravdu musela být velká nekompatibilita mezi použitými chipsety. Nevím přesně co je v tom NB, ale u Aceru očekávám Atheros-Qualcomm nebo Intel (WiFi+BT), což je vysoký standard.

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #9 kdy: 20 Září 2016, 21:57:47 »
Je to Microsoft Arc Touch mouse (https://www.czc.cz/mys-microsoft-arc-touch-mouse-bluetooth-seda-pouze-k-nb-acer/196972/produkt), dostal jsem jí zdarma k notebooku a ve Windows 10 s ní nemám problém. Win 10 ji okamžitě našel, za pár sekund připojil a od té doby funguje okamžitě při startu počítače už v přihlašovací obrazovce... (takže předpokládám, že v myši nebo počítači problém nebude)
V Ubuntu zapnu to bluetooth okno a dole kliknu na tlačítko "+" a otevře se okno s vyhledáváním zařízení a prostě jí to nenajde (i když můj hloupý mobil za 200,- z Tesca to najde).
Tady jsem našel pár odkazů:
http://askubuntu.com/questions/694503/how-do-i-use-a-microsoft-designer-mouse-with-ubuntu-15-10
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/bluez/+bug/1510570
ale v těchto případech systém myš vidí, ale selže párování, takže kdo ví co s tím :) (Přeci jen, je to od M$)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2016, 12:24:15 »
Microsofti vyrobky z BT maji trvaly problem. Jedna se o jedno z velke rady vyvojoveho diletantstvi teto firmy. Lumie uplne bezne nejsou schopny se pripojit k ctvrtine az tretine vsech zarizeni, ktere toto vyuzivaji. Nevim o co se presne jedna, ale u zarizeni MS je to bezny jev ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #11 kdy: 22 Září 2016, 18:40:00 »
Ve Windows mu ta myš funguje. Ono by to chtělo poladit ty BT ovladače a snad se to v nějakém dalším kernelu nebo firmwaru podaří. Loni jsem bojoval s kartou Intel AC-8260 (novinka, WiFi+BT), kde se až po několika firmwarech + kernelech vše vyřešilo.

OndrejTom

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #12 kdy: 24 Září 2016, 17:51:35 »
(Předem se omlouvám za offtopic... díky)
Tak dneska mě ten Windows už totálně naštval! Začalo to samozřejmě VNUCENOU aktualizací Windows 10 1607, aka Anniversary Update... Můj Windows si jednoho dne řekl, že se to prostě nainstaluje a když si Windows 10 řeknou, že se updatují, nic je už nezastaví... Tak se to všechno nainstalovalo... na první pohled všechno vypadalo ok. No a dneska jsem byl mimo dům bez myši a použil jsem touchapd... Lag storm. Ten kurzor se teleportuje a zaměřit s ním něco je fakt výzva! Tak si říkám: dobře... tohle už asi takhle bylo... nabootuju ubuntu z flashky... funguje to normálně... už mi začíná docházet, že tu asi něco nehraje.... rozjedu si programy a on tam chybí ovladač od touchpadu... Notebook je nový, představený před snad ani půl rokem ne (aktuálně je to nejnovější řada, kterou acer prodává, kromě těch s Kaby Lake, které myslím že jen představil) a už je to nekompatibilní s Windows 10 1607?
Tenhle pseudosystém od M$ mě opravdu začíná štvát.
Jak všichni říkají, že Linux má problém s ovladači, moje zkušenost je tedy naprosto odlišná. Zkoušel jsem různé verze Ubuntu na třech noteboocích (na dvou dlouhodobě, na tom mém novém zatím jen live), ale vždycky mě HNED od začátku fungovala Wi-Fi, bluetooth, zvuk, touchpad, všechno... a bez problémů.

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #13 kdy: 24 Září 2016, 19:21:32 »
On Acer používá většinou WiFi Qualcomm-Atheros, LAN + SD čtečky + zvukovky od  Realteku, touchpady Synaptic, se kterýma problém nebývá.
Když se tady rozhlídneš, tak najdeš hodně problémů s WiFi od Broadcomu, Realteku apod. Sám mám WiFi dongle od Relateku (RTL8192EU), který je 2 roky starý a v 16.04 podpora není (ani v nesvobodných ovladačích). Musí se stáhnout extra nesvobodný ovladač a nainstalovat.

Amigo

Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #14 kdy: 28 Září 2016, 11:35:16 »
Ono by to chtělo poladit ty BT ovladače a snad se to v nějakém dalším kernelu nebo firmwaru podaří. Loni jsem bojoval s kartou Intel AC-8260 (novinka, WiFi+BT), kde se až po několika firmwarech + kernelech vše vyřešilo.

Zdravím,
nejsem žádný znalec, pouhý BFU, ale s BT mám na Xerialu potíže ihned po nainstalování. SLuchátka Limar a noname BT myška jak ve widlích tak v Trusty normálně fungovaly ale po instalaci Xerialu jsem se musel vrátit u myši k radiové = -1 usb port, a u sluchátek k drátům.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #15 kdy: 28 Září 2016, 12:18:14 »
Uz jsem to kritizoval u grafik, ze vyvojari mnohdy nedavaji zarizenim dlouhou zivotnost a vlastne tak s kazdym lts lidi nuti si bud brzy hledat, co jim pujde a dle toho koupit jine nebo pretahovat lts u verze, kde jim to facha. Pritom koho zajima, ze system o par mega nabobtna, kdyz jsou dnes dostupny terabyte disky za cenu co pomalu driv staly 40GB  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #16 kdy: 28 Září 2016, 15:34:29 »
Podle této stránky je uvnitř tvého NB combo karta "Qualcomm Atheros QCA6174", kde WiFi běží na ath10k ovladačích. Firmwary se dají najít tady. Nevím přesně co je hw2.1 nebo hw3.0 a ani co nyní máš v následných adresářích (aby tam nebylo to samé):
/lib/firmware/ath10k/QCA6174/hw2.1/
/lib/firmware/ath10k/QCA6174/hw3.0/
ale případně bych to nakopíroval do obou složek. Původní obsah odzálohovat, pro návrat zpět.
Další věc je, že netuším (možná to půjde vygooglovat), jaký firmware patří ke kterému kernelu? V každém je totiž kernelový ovladač pro ath10k a při najíždění se hledá + zavádí co nejnovější firmware. Jednoduše, když budeš mít moc nový firmware a starší kernel, tak se ten firmware nezavede (aspoň tak to mám já u Intel karty). Případné novější kernely najdeš tady, ale možná se nebude muset žádný instalovat. Kdyby přece, tak si dohledej, které soubory budou potřeba, kvůli 32 nebo 64-bit apod.

Vždycky jde vše vrátit do původního stavu, kernel se dá odinstalovat a firmwary smazat + nahradit původními. To jenom kdybys byl nedočkavý, protože si myslím, že časem to snad opraví.

Amigo

Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #17 kdy: 07 Ledna 2017, 11:35:51 »
A je tady rok 2017 a oladače BT jsou stále v nedohlednu, lépe řečeno stále nefunkční,  a to už jsem zkusil asi tři bt myši, naposledy Microsoft designer. Tu sice detekuje, ale nespáruje. A sluchátka jsou taky detekovaná ale dál se nic neděje. Že já jsem vůbec na tu 16.04 přecházel.  :o
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #18 kdy: 09 Ledna 2017, 08:29:20 »
Jen jsem si ted vsiml, ze je tam zminka o zivotnosti SSD pod Windows ci Linux. Myslim, ze mohu garantovat, ze pod Linuxem bude mit delsi zivotnost. Windows je totiz uz nejspis koncipovan ve spolupraci s vyrobci pevnych disku, aby je co nejdrive amortizoval  ;D - aspon to tak dle neustaleho chrasteni pro nic za nic ve woknech pusobi ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #19 kdy: 09 Ledna 2017, 09:54:33 »
Možná nepůjde až tak o systém, ale většinou každý používá hlavně prohlížeč, kdy např. Firefox se o vytížení buněk postará důkladně :(

@Amigo: Zajímalo by mě, jak by se zachovala verze 16.10 nebo 17.04 (daily build).

Amigo

Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #20 kdy: 09 Ledna 2017, 10:06:13 »
@Standa99:Máš na mysli update? Nejsem moc zběhlý, a tak jsem se držel zatím jen LTS verzí, ale stejně mám teď tak nějak dodrbaný systém,že to možná zkusím. Ale opravdu nejem moc zběhlý v Linuxu, jsem jenom zběhlý od Widlí  ;).
Ale v terminálu podle návodu to zvládám, jenom si nepamatuji postup pro příště.  :(
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

Standa99

  • Host
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #21 kdy: 09 Ledna 2017, 10:41:52 »
Myslel jsem test z USB flešky. V 17.04 by měl být kernel 4.9, tak aspoň za ten test to stojí.

Amigo

Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #22 kdy: 09 Ledna 2017, 11:07:14 »
Njn, zapomněl jsem i na tuhle možnost, jdu to stáhnout, vyzkouším a dám vědět.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

Amigo

Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #23 kdy: 09 Ledna 2017, 12:18:47 »
Takže 17.04 bt zcela v pořádku, ale stáhl jsem verzi s Unity a to se mi nelíbí, doufám že xfce bude taky OK, ale zkusím ještě Minta.
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Při jakých činnostech se přepisují buňky SSD disku?
« Odpověď #24 kdy: 09 Ledna 2017, 14:34:29 »
Možná nepůjde až tak o systém, ale většinou každý používá hlavně prohlížeč, kdy např. Firefox se o vytížení buněk postará důkladně :(

Nevim jak v Ubuntu, ale ve Windows mi prijde Chrome 2 x takovej narez - ramky zere hodne, porad doswapovava a zaneradi pul systemu. Myslim, ze s velkou kapacitou ram by to s temi prohlizeci nemuselo byt tak strasny na ten disk - to uz by chtelo nejake mereni  :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.