Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [VYŘEŠENO] Oprava flash disku  (Přečteno 6546 krát)

BlueManCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
[VYŘEŠENO] Oprava flash disku
« kdy: 25 Října 2016, 18:28:05 »
Zdravím,

nemáte tu někdo zkušenost s opravou USB flash disku ve smyslu, že jsem ho nešťastně odpojil při procesu kopírování souboru a ten se mi celkově rozbil a dost ztížil přístup k tomuto disku. Je zde přímo v Ubuntu nějaký skriptík na odstranění těchto mrtvých souborů nebo co to je?

Dole je přiložen výpis adresáře a zpráva z Nautilusu.
« Poslední změna: 05 Listopadu 2016, 15:13:45 od BlueManCZ »
Pokud vyřešíte problém určitého vlákna, připište do předmětu prvního dotazu [VYŘEŠENO].

Počítač: GA-Z170-D3H / IC i5-6400 SkyLake / Intel HD Graphic 530 / HyperX Fury 8GB RAM / WD10EZEX (WD Blue 1TB) / ATX-400PNF / ML X801
Distribuce: Debian 9.0 (x86-64)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #1 kdy: 25 Října 2016, 18:45:30 »
formát
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

BlueManCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #2 kdy: 25 Října 2016, 19:02:42 »
To je aspoň rada..
Ve Widlích jsem to kdysi dělal přes nějaký zabudovaný nástroj a všechny ostatní data se mi zachovaly.
Tak se ptám, jestli něco takového není i na Linuxu.
Pokud vyřešíte problém určitého vlákna, připište do předmětu prvního dotazu [VYŘEŠENO].

Počítač: GA-Z170-D3H / IC i5-6400 SkyLake / Intel HD Graphic 530 / HyperX Fury 8GB RAM / WD10EZEX (WD Blue 1TB) / ATX-400PNF / ML X801
Distribuce: Debian 9.0 (x86-64)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2016, 19:10:04 »
narušený fs se může chovat velmi podivně. já měl kartu, kde byly vidět jiné složky v mobilu, jiné v Macu a jiné na Ubuntu a trochu jiné s jiným usb adaptérem.

takže, než bych začínal s jakoukoli "opravou" zkusil bych, jestli není výsledek na jiném zařízené lepší

potom bych si zkopíroval celý oddíl jinam a tam zkoušel experimentálně fs opravit

ale nejsem odborník
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jmp

  • Host
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #4 kdy: 25 Října 2016, 19:13:19 »
různé filesystémy mají na různých operačních systémech různé nástroje k opravě

na linuxu bych prubnul gparted (mnohdy ssebou nese nástroje pro opravy různých fs...)

filesystém jste neupřesnil, tak se poradit rozumně nedá...

BlueManCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #5 kdy: 25 Října 2016, 19:16:54 »
Díky za rady.

Vidíte to, na to jsem úplně zapomněl.
Je to obyčejný FAT32 viz obr.
Pokud vyřešíte problém určitého vlákna, připište do předmětu prvního dotazu [VYŘEŠENO].

Počítač: GA-Z170-D3H / IC i5-6400 SkyLake / Intel HD Graphic 530 / HyperX Fury 8GB RAM / WD10EZEX (WD Blue 1TB) / ATX-400PNF / ML X801
Distribuce: Debian 9.0 (x86-64)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #6 kdy: 25 Října 2016, 19:19:53 »
jestli ti jde o data a jejich záchranu

zkopíruj si oddíl jinam pomocí gparted
experimentuj tam

zkus restartovat pc
zkus znovu připojit
zkus připojit jinde
zkus opravit /je to trapný/ na windows
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jmp

  • Host
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #7 kdy: 25 Října 2016, 19:20:21 »
Kód: [Vybrat]
man dosfsck
EDIT: doufám, že to bude ono - teďka jsem na debianu...

BlueManCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #8 kdy: 25 Října 2016, 19:29:16 »
compaq - Jojo, taky mě to napadlo. Ale přece nemůžu takhle ustoupit..  :D

jmp - Díky. Nejspíš je to ono. Už jsem to přečetl a vypadá to zajímavě. Mimochodem Ubuntu je nadstavený Debian, takže není moc co řešit.. :)

Jen teď nemůžu tu flashku mountnout.. Doufám, že je to jen systémem..
Pokud vyřešíte problém určitého vlákna, připište do předmětu prvního dotazu [VYŘEŠENO].

Počítač: GA-Z170-D3H / IC i5-6400 SkyLake / Intel HD Graphic 530 / HyperX Fury 8GB RAM / WD10EZEX (WD Blue 1TB) / ATX-400PNF / ML X801
Distribuce: Debian 9.0 (x86-64)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #9 kdy: 25 Října 2016, 19:32:45 »
Jen teď nemůžu tu flashku mountnout.. Doufám, že je to jen systémem..

vždy, když se zmrvenej fs začne chovat divně, restartuj
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jmp

  • Host
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #10 kdy: 25 Října 2016, 19:36:36 »
opravy dělejte, když není filesystém připojen pro zápis (pouští se to pod právy roota na device...)

jmp

  • Host
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #11 kdy: 25 Října 2016, 19:41:10 »
nevím jak nyní, ale dříve hrozilo na linuxu to, že dojde bez varování k porušení filesystému při zápisu většího souboru než filesystém FAT32 umožňuje (tj. 4GB), tak si na to dávejte pozor...

BlueManCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re:Oprava flash disku
« Odpověď #12 kdy: 05 Listopadu 2016, 15:13:14 »
Tak jsem to nakonec nakonec vyřešil, jak říkal jmp.
Kód: [Vybrat]
sudo dosfsck -w -r -l -a -v -t /dev/sdb1
Sice jsem to nenechal dojet do konce, protože v jedné složce mám poškozených souborů víc (o tom vím déle, ale nijak mě to neomezuje), takže ani po pěti hodinách se nikam nedopracoval, ale nejvyšší adresář mi to opravilo, takže už se do něj přes Nautila dostanu.
Ale pravděpodobně ji stejně časem naformátuji.
Díky za pomoc!  :)
Pokud vyřešíte problém určitého vlákna, připište do předmětu prvního dotazu [VYŘEŠENO].

Počítač: GA-Z170-D3H / IC i5-6400 SkyLake / Intel HD Graphic 530 / HyperX Fury 8GB RAM / WD10EZEX (WD Blue 1TB) / ATX-400PNF / ML X801
Distribuce: Debian 9.0 (x86-64)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.