Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: dvě distribuce Linuxu na jednom PC  (Přečteno 1866 krát)

pavlt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
dvě distribuce Linuxu na jednom PC
« kdy: 04 Ledna 2017, 16:12:27 »
Používám jednu distribuci a chci vyzkoušet Ubuntu (Kubuntu) jako alternativu. Chtěl bych bootování do dané distribuce volit v Grubu, podobně jako je to třeba při symbioze Linuxu a Windows. Jsem ale běžný uživatel a nevím, jak toho docílit. Chci zanechat HDD se stávající distribucí tak jak je. Mohu připojit do PC další HDD, zformátovat ho a použít pro Kubuntu. Chci požádat o pomoc - popsání postupu. Předpokládám zahájení instalace Kubuntu, při instalaci výběr sdb disku, ale pak netuším, jak s nastavením nebo instalací GRUB, abych si nezničil původní distribuci. Adresář /home/uzivatel bych chtěl mít společný, abych mohl pracovat se stejnými daty a viděl rozdíl v práci na dvou distribucích. je to tak možné? Děkuji
Pavel

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:dvě distribuce Linuxu na jednom PC
« Odpověď #1 kdy: 04 Ledna 2017, 17:47:33 »
Pokial to instalujes na iny disk tak prejdi normalnou instalaciou a zvol nainstalovat grub na ten disk kam instalujes ubuntu. Potom sa vrat do prveho/povodneho ubuntu a tam spusti prikaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubten si nove ubuntu najde a prida do grubu z ktoreho sa bootuje.
Ak by si instaloval na rovnaky disk tak postupuj rovnako len zvol instalaciu grub na particiu kam instalujes ubuntu(nie disk). Potom postupuj ako v predchadzajucom pripade, nabootuj povodne ubuntu a spusti hore uvedeny prikaz.
« Poslední změna: 04 Ledna 2017, 17:50:27 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:dvě distribuce Linuxu na jednom PC
« Odpověď #2 kdy: 04 Ledna 2017, 17:56:57 »
Nechci tě přesvědčovat o tom, že je to špatné řešení, zvolil sis jej sám. Nicméně rozdíl mezi těmito distribucemi je pouze v tom, že klasické ubuntu využívá jako GUI Unity, zatímco Kubuntu využívá KDE. KDE samozřejmě můžeš do klasického ubuntu doinstalovat a pak si jen volit na přihlašovací obrazovce, jaké GUI chceš zrovna použít. Při tvém řešení máš zbytečnou duplikaci dat, oba systémy budeš muset aktualizovat (tzn. obět 2x tolik dat při stahování aktualizací). V případě 1 systému aktualizuješ pouze 1x.

V případě,že to máš na testování a uvažuješ, že bys ten systém svými zásahy mohl zbořit, uvažoval bych spíše o virtualizaci (tzn. nainstalovat Kubuntu do Virtualboxu)

PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

pavlt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:dvě distribuce Linuxu na jednom PC
« Odpověď #3 kdy: 04 Ledna 2017, 18:00:30 »
Díky za radu. Původní Linux je Mageia. Jde mi o to vyzkoušet Kubuntu - jsem zvyklý na KDE.

Citace
Potom sa vrat do prveho/povodneho ubuntu a tam spusti prikaz
To znamená restartovat a původní Grub Mageii bude stále funkční?
Příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubsudo bude fungovat i v Mageii?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4936
Re:dvě distribuce Linuxu na jednom PC
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2017, 20:22:44 »
Ano, akorát se do něj "dopíše" položka nového OS (Kubuntu).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.