Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu  (Přečteno 3806 krát)

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« kdy: 17 Dubna 2017, 15:48:35 »
Ahoj,

mám 11 lest starý  MSI notebook. Na něm používám distribuci Kubuntu a postupně jsem se posouval až na 14.04.
Teď mi ,ale počítač přestává stačit. Hlavně potřebuji již 64 bit procesor kvůli podpoře různých programů.

Nový počítač nehrozí, požívám tento notebook jako stolní se dvěma monitory a rád bych pořídil nějakou lepší náhradu v podobě staršího notebooku klidně s poškozeným displayem a špatnou baterkou.

Počítač však musí mít tyto parametry :

- 64bit procesor  říkal jsem si  i5 / i7 ?
- výstup VGA + HDMI  abych mohl používat prodlouženou plochu.
- DVD mechanika
- pokud možno jeden fyzický COM port ( není vysloveně) podmínkou

Ostatní vybavení mají v drtivém případě asi všechny notebooky ( USB, bluetoth atd.)

Poohlížel jsem se třeba po nějakém 2 - 3 roky starším HP probooku, nebo tak.
Ovšem nejsem moc zběhlý  v tom, který hardware s Ubuntu dobře funguje a na který nejsou ovladače.
Mám jen vyzkoušeno, že na jednom počítači  Ubuntu funguje skvěle a na druhém naopak samá chyba a nefunkční HW.

Co mám snad vysledováno tak problém je se sdílenou gafikou a z chování počítače usuzuji, že grafické operace hlavně zatěžují procesor, naopak RAM jsem nikdy neviděl vytížené ani z 1/2 .

Celé to píšu hlavně proto zda tady někdo nemá nějaký takový notebook odzkoušený a nedal by mi typ po čem se mám poohlídnout. Abych nekoupil za 5000kč něco co pak zjistím, že se vůbec nehodí.

Mini počítače jsem zavrhnul,protože žádný nemá dva grafické výstupy.
A velký PC bych už snad ani nechtěl.

Děkuji všem kteří budou mít  chuť odpovědět :-)

Robert
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 15:51:47 od Robert.b98 »
Pořád se učím a objevuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #2 kdy: 17 Dubna 2017, 17:45:08 »
ahoj, pozri sa po Lenovo T410s - parametry ake potrebujes to ma, a je dost lacny + dobre stavany. baterka nic moc, ale tak refurbished ntb nikdy nema dobru... za tych 5000 hadam aj kupis. linux na tom fici skvele, naopak HP podla mna nemusi uplne dobre zvladat linux.. Ale to nemam overene, takze toho sa nechytaj, to je len subjektivny pocit.

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #3 kdy: 17 Dubna 2017, 18:00:03 »
Děkuji za odpovědi.

Pokud je to Lenovo osvědčené a chodilo by na něm kubuntu 16.04 tak bych šel do něj potřebuj něco levného.
Pořád se učím a objevuji

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #4 kdy: 17 Dubna 2017, 18:43:43 »
Urcite to neni spatna volba. Ono s tych levnejsich to Lenovo urcite vitazi
« Poslední změna: 17 Dubna 2017, 18:49:06 od theadoua »

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #5 kdy: 17 Dubna 2017, 18:52:48 »
Ovšem S-ka sem nenašel na prodej zatím žádná a pak je tam ten Display port místo HDMi.

Ty DELLY má někdo odzkoušené ? Že bych tam zkusil napsat jestli by neměli něco lepějšího když nepotřebuji kompletní notebook

Pořád se učím a objevuji

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #6 kdy: 17 Dubna 2017, 21:43:46 »
DELL je u mna tiez velka spokojnost, s linuxom 100% hlavne teda tie starsie.. len uz neviem ako s tym hdmi atd to musis ocekovat.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #7 kdy: 18 Dubna 2017, 16:07:22 »
Za me urcite Dell. HP s i5/1,2 gen. by taky nemely mit potize. Snad jen nejake ty ficury jako TP, daktylo apod. Jinak nejvic stiznosti ohledne Linuxu jsem cetl prave na Lenovo. A nemam ho rad ani s  Widlema  ;)

Zeptam se kolegy jestli me ted Delly i5 a kdyztak poalu SZ.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18 Dubna 2017, 20:28:01 »
já právě taky nevím co by bylo nejlepší hlavně všechny Pc co jsme tu jmenovali mají ve specifikacíc integrovanou grafickou katru
Pořád se učím a objevuji

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #9 kdy: 19 Dubna 2017, 09:41:59 »
A to je problem? Potrebujes hrat nebo nejake slozite editace videa, komprimace ci jinou tezkotonazni matematiku?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #10 kdy: 20 Dubna 2017, 20:22:41 »
To snad ani ne, ale probíralo se, že to pak špatně funguje. Navíc teď  na počítači co mám je grafika snad největší problém video přes celou obrazovku už je na samé hranici možností  počítače.

Ještě bych asi měl napsat konfiguraci PC co teď používám MSI procesor Centrino 2 grafika RADEON HD 3450
Pořád se učím a objevuji

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #11 kdy: 20 Dubna 2017, 20:25:50 »
Pořád se učím a objevuji

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #12 kdy: 21 Dubna 2017, 11:36:15 »
Citace
To snad ani ne, ale probíralo se, že to pak špatně funguje.

Vnímám to tedy úplně opačně: Všude se probírají problémy ntb s dvěma grafikami v kaskádě pod Linuxem a nejméně problémů je v případě jediné GK a to nejlépe Intel či nVidia. Ale s jedinou GK, jinou než s integr. Intel se už asi dnes u ntb setkat nedá ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Robert.b98

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #13 kdy: 23 Dubna 2017, 20:31:35 »
Dnes jsem měl možnost vyzkoušet půjčený HP probook 6560b Kubuntu 17.04 a fungovalo to dobře.
Krom použití více monitorů, protože má taky ten zpropadený display port.

Zeptám se ještě na jeden off topic překvapilo mě jak je hnusná grafika na této nové verzi obrovský okna veliké tlačítka a okudlané propracování oken.  Osmička hadr.

Dá se nějak normálně změnit motiv, nebo je lepší zůstat na 14.04 LTS akorát 64 bit verzi ?
Na desktopu se mi prostě tenhle nový syil grafiky zdá minimálně bizarní. Kam se poděly krásně propracované okna a lišty jako tomu bylo třeba u 12.04, 14.04 nebo třeba Win 7
Pořád se učím a objevuji

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Starší notebook pro Ubuntu / Kubuntu
« Odpověď #14 kdy: 24 Dubna 2017, 09:31:14 »
Citace
jsem měl možnost vyzkoušet půjčený HP probook 6560b Kubuntu 17.04
Skúšal som na HP ProBook 6570b Live Mint 17.3 Cinnamon, ktorý je postavený na Ubuntu 14.04 a všetko bolo ok.
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.