Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aky linux odporucate?  (Přečteno 8993 krát)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Aky linux odporucate?
« kdy: 25 Května 2017, 17:46:00 »
Zdravim, mam tu starsiu masinku, vycistenu od prachu, je na nej stary Zorin, ktory je sice svizny a funguje rychlo a lahko, avsak rozmyslam ze by som tomu vdychol novy zivot. zial neviem co za system tam dat, aby to nanho nebolo privela.
spec:
 2gb ram
Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz × 2

Zvladne mi to najnovsi Zorin, podla vas? Alebo prosim odporucte nieco, co by stalo za prestudovanie, ja sa na to potom pozriem. Nejake tipy, rady, vsetko je vitane, dakujem.

PS: prosim, nakolko mam zaujem o ozivenie stareho priatela, neodporucajte prosim Lubuntu, Mint, ani Ubuntu s LXDE a ine lightweight focused distribucie. Skor hladam nieco zaujimave/nenarocne, kludne mozno aj outside of ubuntu. Ja som s Ubuntu nikdy moc kamarad nebol :P (ani nepriatel)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2017, 13:50:49 »
Tak sestava je takovy kancl prumer. Nevim, proc nechces Mint - ten by byl zrovna hodne vhodny. Mimochodem tusim, ze Zorin je tez Ubu-based s xfce - tedy tez spise lehci vaha. Takze u Zorinu klidne zustan a pouzij posledni verzi stavenou na Ubu 14.04. Taktez Xubuntu je vhodne. Jestli chces jinam, tak zkus MX16 ci Bodhi Linux nebo Arch Linux. Jestli chces uplne jinam, tak mozna jeste nekdo da nehake tipy ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2017, 16:26:52 »
Ahoj, dakujem za odpoved.

Ano zorin je ubuntu based,  kedysi mi dost vyhovoval. Skusal som live najnovsiu verziu a musim uznat, ze to neni najrychlejsie.

Skusil by som ten Mint, aj ked mi nie je sympaticky, ale necham si poradit.
Prosim, mam skusit Cinnamon mint? Zvladne to moj PC myslis? Dakujem za rady, Mint som nikdy v zivote nevidel ani neinstaloval :) zorin je super ale vravim, najnovsia mi nebezi hladce a starsiu dam az ked skusim vsetko ostatne - starsia viem ze pojde krasne :)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #3 kdy: 26 Května 2017, 16:51:07 »
Ahoj, dakujem za odpoved.

Ano zorin je ubuntu based,  kedysi mi dost vyhovoval. Skusal som live najnovsiu verziu a musim uznat, ze to neni najrychlejsie.
Žádná live verze pokud navíc běží z relativně pomalé flešky není "nejrychlejší". To je dobré akorát na podívání se jak to distro vůbec vypadá, na základní seznámení.
Takže klasicky nainstaluj na disk a pak teprve uvidíš jak se to "zázračně" zrychlí....

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #4 kdy: 27 Května 2017, 01:04:30 »
Jak pise Juwa. Jinak jestli chces dat Mint, tak opravdu radsi ne Cinnamon a dej tam max. 17.3. V zadnem pripade na tuto sestavu nedavej Mint 18.x Cinnamon. Treba i ten Zorin nech - je opravdu vpohode, ale dej tam starsi verzi stavenou na 14.04 ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

xerostomus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #5 kdy: 27 Května 2017, 18:19:40 »
Když to má málo paměti RAM (<4), tak bych doporučil jedině LUBUNTU...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #6 kdy: 28 Května 2017, 17:33:24 »
2GB jsou vpoho na vse, co zde bylo zmineno. Trvat na Lubuntu je nutne, paklize je mene nez 1GB a cpu s gpu nemaji vysku na to, aby se pamet doplnovala. Kazdopadne sezenes ddr2 - 1GB modul za 150,- 2GB modul za 350,- a tohle se vyplati jeste posilit, jestli je to treba vzhledem k uzivani ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fryw

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #7 kdy: 30 Května 2017, 17:14:55 »
Za zkoušku by stálo i Ubuntu mate 16.04.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #8 kdy: 30 Května 2017, 21:27:43 »
Za zkoušku by stálo i Ubuntu mate 16.04.

Nestalo - ani omylem ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vivalin

Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #9 kdy: 31 Května 2017, 07:33:14 »
A co prubnout Point Linux (mate , xfce)  http://pointlinux.org/
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #10 kdy: 02 Června 2017, 23:30:56 »
Dakujem vsetkym za rady, z flashky je to pomalsie, ale iba koli pomalsiemu zapisu dat, ostatne veci nevidim dovod preco by mali byt pomalsie. vsetko to ide z ramky a bolo vidno ze ten najnovsi zorin je proste moc. ale - vobec to neni nepouzitelne. rad by som sa vyhol mintu, takze pojdem od spodu - skusim PointLinux. Ubuntu nechcem a Lubuntu, ztelesnenu NUDU taktiez nie. Lubuntu je na samovrazdu. :) dakujem kludne pridajte dalsie distra velmi rad si ich vsetky pozriem a skusim. konecne mam masinu na pokusy.

Radík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #11 kdy: 03 Června 2017, 14:20:31 »
Ahoj vyzkoušej Manjaro ( XFCE, Mate, LXQt, i3, Deepin)

theadoua

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
  • The quieter you become the more you are able to ..
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #12 kdy: 03 Června 2017, 20:32:01 »
Manjaro je s deepin?????

Mal som totiz Manjaro a bolo vyborne, az na to ze to je arch a vyzadovalo to dost casu, ktory som zrovna nemal.
Mal som aj Deepin, a osobne to povazujem za najlepsiu linux distribuciu, co sa tyka desktop enviroment.
SOm rad, ze existuje Manjaro s Deepin! To som teda necakal.. myslim, ze je rozhodnute :) dik

Radík

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #13 kdy: 04 Června 2017, 06:45:36 »
mě se taky líbí, tak vyzkoušej a napiš jak šlape na tvém stroji

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #14 kdy: 04 Června 2017, 11:30:30 »
Citace
prosim odporucte nieco, co by stalo za prestudovanie
Což takhle dát si Linux MX16 ?
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Fryw

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #15 kdy: 13 Června 2017, 01:13:53 »
Za zkoušku by stálo i Ubuntu mate 16.04.

Nestalo - ani omylem ...

Ahoj. Já to rozporovat nebudu, na to si netroufám. Jen bych rád znal důvod, proč tak kategoricky ne. Opravdu jen ze zájmu. Já mám delší dobu ubuntu mate na slabém notebooku s amd E450 a spokojenost - na problém jsem nenarazil, tak mě tvoje reakce překvapila

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #16 kdy: 13 Června 2017, 10:07:50 »
Proste bych sel na jistotu. Mate je celkem utahnutelne pro uvedenou konfiguraci, ale narocnost predelane baze 16.04 s tou hruzostrasnou zabugovanosti bych vubec neriskoval - je v teto zemi uz tak dost veci na kterych si clovek tezce zkousi nervy  ;) Takze urcite 14.04 a Mate je proste viditelne tezkopadnejsi nez treba xfce. A jde o to vymacknout co nejvic a bez potizi. Proto tady padaly vyse zminene navrhy ze vsech stran  :) Takze konkretne proti Mate nic a fungovalo by to tam. Kdyz to bude vyhovovat uzivateli ... ... Jenze ten se zminil, ze by rad svizneji ... Tak proto kategoricky ...
« Poslední změna: 13 Června 2017, 10:13:50 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

opticum

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
    • peprmint.eu - to nejlepší z Číny
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #17 kdy: 13 Června 2017, 13:31:17 »
Na tý sestavě pojede v klidu i Linux Mint 18.1 Cinnamon. Minulý týden jsem ho dával na notes v podobné konfiguraci. To jen pro orientaci náročnost os vs. výkon pc.
« Poslední změna: 13 Června 2017, 13:33:11 od opticum »
PSU:Seasonic S12G-550 550W/MB:GIGABYTE GA-H87-HD3/CPU:Intel Core i5-4570/CHLADIČ:GELID Solution Tranquillo - revize 2/GPU:MSI N760 TF 2GD5/OC Gaming/RAM:A-DATA XPG V1.0 16GB (2x8GB) DDR3 1600/SSD Crucial M500 - 240GB/HDD Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB/LCD:BenQ BL2411PT 24"/multifunkce Brother DCP-J552DW

Fryw

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #18 kdy: 13 Června 2017, 16:55:29 »
Ventero : díky. Ale pokud si dobře pamatuju délku podpory, tak Xubuntu 14.04 je už bohužel pasé.
18.1 Mint s Cinnamon jsem na tom ntb zkoušel a bylo to o nervy, to na slabší PC fakt ne.
Schválně rám zkusím hodit 17.0 s Xfce, jestli bude postřehnutelný rozdíl.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #19 kdy: 13 Června 2017, 19:46:49 »
Xubuntu jeste ne. Pouze Lubuntu ma nevim proc kraceno na 3 roky. S tou podporou bych to u bezneho uzivani se spravnymi hygienickymi navyky opravdu nedramatizoval  8)

... I preze vsechny vyklady ve vlakne tomu venovanem  ;)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #20 kdy: 04 Června 2018, 23:44:28 »
Fakt nevím zdali v dnešní době, kdy v pc bazaru koupite “vyřazený“ windows 7 od 400kČ má cenu zkoušet distra a studovat wiki. Windows Vám zabere 5-10 hodin(instalace OS, antivir, drivery, software) pak jede. Jediné co mi na nem vadí, že ve chvíli když to nejmin očekávám a dám restart s domněnkou, že za 2 minuty budevzpatky vypíše to své nevypinejte počítač, aktualizuju a tu 42. aktualizaci instaluje hodinu.
Vedle toho ubuntu jede za pul hodiny ale má mouchy mezi nebem a zemí
Lubuntu 16 - po probuzrni ze spánku zmizel kurzor
Lubuntu 14 - ackoli bylo odfajfknuto nic nedelat a nedotazovat se hesla, upadal do spánku a dožadoval se hesla
Xubuntu 16 64 problemy s wifi po probuzeni ze spánku, pak vždy
Xubuntu 16 - nemožnost nainstalovat fonty
Ubuntu 16 - nejlepší co jsem měl, jenom z casu na čas uvařil procesor ackoli jsem mel pouze otevren firefox a četl si mailovku

Prostě kam se hrabe Windows, pokud chcete žít jak správce porouchane sítě, jděte do Linuxu!

Nemo7

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Re:Aky linux odporucate?
« Odpověď #21 kdy: 23 Června 2018, 10:27:06 »
Prostě kam se hrabe Windows, pokud chcete žít jak správce porouchane sítě, jděte do Linuxu!
Pokud se chcete chovat jako pubertální hlupák, choďte při každé vhodné příležitosti trollit na linuxové fórum to těm tučňákům "nandat"!  :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.