Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Úprava videa 16:9 na 4:3  (Přečteno 2302 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Úprava videa 16:9 na 4:3
« kdy: 30 Června 2017, 13:26:55 »
Zdravím všechny a mám dotaz s kterým se mi nedaří vypořádat.
Dostalo se mi do ruky video asi 30 sekund dlouhé které bylo natočeno 4:3, ale roztaženo na rozměr 16:9, takže ze čtverce se stal obdélník, nebo z obličeje rozšířená znetvořenina. Ví někdo jak vrátit videu původní formát 4:3?
Používám úspěšně pro úpravy videí Shotcut, ale tento úkon jsem tam nenašla (možná špatně vidím) a tak nevím co s tím. Dělal jste někdo něco podobného?
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Úprava videa 16:9 na 4:3
« Odpověď #1 kdy: 30 Června 2017, 14:29:33 »
Možná tě to překvapí, ale nejjednodušší je video ponechat jak je a správný poměr stran přepnout při přehrávání v přehrávači. Umí to všechny SW přehrávače a rovněž televize mají tento přepínač, některé to dokonce přepínají automaticky.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Úprava videa 16:9 na 4:3
« Odpověď #2 kdy: 30 Června 2017, 14:38:03 »
Že to TV umí mne až tak nepřekvapuje, ale jak mám přepnout totem? Ideální by bylo když video přepošlu ostatním, aby se jim to přehrálo hned správně, ale přivítám i přepnutí přehrávače. Jenže jak?

Jo, tak už jsem na to přišla, ale to bych musela všem co to dostanou říct aby si změnili poměr stran.  Což by bylo dost nepraktické..
« Poslední změna: 30 Června 2017, 14:44:18 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Úprava videa 16:9 na 4:3
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2017, 15:12:48 »
Jo, tak už jsem na to přišla, ale to bych musela všem co to dostanou říct aby si změnili poměr stran.  Což by bylo dost nepraktické..
To jim nemusíš přece vykládat, to uvidí hned sami, že je to deformované a přepnou si to, nepodceňuj svoje přátele, nejsou přece hloupí (stěrače stírají - to nemusíte hlásit, to přece vidíte.....).
---------------------------
Nicméně pokud přesto trváš na úpravě souboru tak si přečti co je to PAR a DAR pixelu, např. zde
https://striderlonewolf.wordpress.com/2009/09/07/aspect-ratio-vse-co-jste-nechteli-vedet/
Tento parametr rozhoduje o tom, jak se video zobrazí. Lze ho změnit např. v MkvToolnix (načti video >> změň DAR >> ulož jako .mkv).

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re:Úprava videa 16:9 na 4:3
« Odpověď #4 kdy: 02 Července 2017, 01:27:52 »
 :)
Měla jsem z toho trochu strach, trvalo to, ale nakonec to bylo jednoduchý.
Tady podle tohoto postupu  1url.cz/RtDNV   jsem nainstalovala MKVToolNix
Potom otevřela soubor nahraný ve formátu 16:9, jednoduše na výstupu klikla na 4:3 a dala spustit zpracování a bylo to za 0,1 sekundy hotový. Jako zkouška mi posloužil K.G. stažený z youtube ve formátu 16:9 a výsledek je tady:
http://www.uschovna.cz/zasilka/MVVJA9CLYDZND4SF-RW5/
juwa2 díky a +                               Jana
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.