Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nejde dual boot ubuntu windows7  (Přečteno 2397 krát)

skyro

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Nejde dual boot ubuntu windows7
« kdy: 03 Srpna 2017, 10:40:18 »
Mám na pc uefi .Ale děje se toto.Ubuntu píše při instalaci.že windows je nainstalován v režimu kompatibility pro bios. To je pravda.Ubuntu dále píše že lze naistalovat na uefi ale asi se nespustí 2 systém.nebo zpět dám- logicky zpět a pokračuju v inst.bohužel po nainstalování vídím jen ubuntu. co dělat.)
Měl jsem již několik distribucí ubuntu a tento problém nebyl .

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1214
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #1 kdy: 03 Srpna 2017, 11:33:17 »
pokud požaduješ dual boot a Windows jsou instalovány v režimu BIOS, musíš i ubuntu instalovat v tomto režimu (tzn. nesmíš použít UEFI boot)
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #2 kdy: 03 Srpna 2017, 11:44:07 »
Instalace Ubuntu pod UEFI a klasickým biosem (nebo v Legacy režimu) se liší. Jak už je uvedeno výše, musí být oba systémy nainstalovány ve stejném režimu - buď UEFI nebo Legacy.
-------------------------------
Pokud máš na PC UEFI, nevidím důvod proč bys nemohl mít i Windows nainstalovaný v tomto režimu.
(pokud máš náhodou W7, musí se (drobně) upravit instalačka). Disk je třeba převést (pokud není) z mbr na gpt.

skyro

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #3 kdy: 04 Srpna 2017, 14:12:04 »
 Režim legacy mi nic neříká ale používám linux jen 12 let.Ovšem jen v rámci testu jestli je už vhodný zatím je tohle neuvěřitelná( práce)asi opět něco nejde .Měl jsem ubuntu 8 11 13 a nikdy problém(se spuštěním). co se opět nepovedlo nevím .Asi jsem to špatně popsal Ubu píše windows nainstalovan v režimu bios chcete pokračovat v instalaci UBUNTU v režimu uefi klikněte dále .v tomto režimu nemusí jít spustit druhý systém nebo zpět dal jsem logicky zpět bohužel není doplněno v jakém modu to pokračuje v instalaci ..)Jinak bios je nastaven stejně pořád.


« Poslední změna: 04 Srpna 2017, 14:28:05 od skyro »

WeltRaum

  • Host
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #4 kdy: 05 Srpna 2017, 10:36:34 »
Citace
Asi jsem to špatně popsal Ubu píše windows nainstalovan v režimu bios chcete pokračovat v instalaci UBUNTU v režimu uefi klikněte dále .
Toto oznámenie znamená toľko, že je Windows nainštalovaný v Legacy a inštalačné médium s Ubuntu bolo spustené v UEFI. Je teda potrebné po vložení inštalačného DVD/USB a reštarte PC stláčať príslušnú klávesu na spustenie Biosu a v ňom nastaviť spustenie DVD/USB v Legacy móde. Pozri priložené obr. ako vyzerá spustenie v Legacy (Bios) a Uefi. Čierna obrazovka (ale bez popisu Try Ubuntu? Install Ubuntu....) sa môže objaviť pri spustení Ubuntu v legacy cez USB)

Spôsob inštalacie Windows si môžeš overiť v Live systéme Ubuntu cez výpis terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo parted --list

skyro

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #5 kdy: 05 Srpna 2017, 19:00:38 »
Ano tohle vypada jako  dobra rada  windows je boot a klicenka je boot lba nevim ale co  s tim.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #6 kdy: 05 Srpna 2017, 19:31:42 »
Zkus si o tom něco přečíst např. tu
https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Identifying_if_the_computer_boots_the_Ubuntu_DVD_in_EFI_mode
https://askubuntu.com/questions/221835/installing-ubuntu-alongside-a-pre-installed-windows-with-uefi
https://www.tecmint.com/ubuntu-15-04-installation-on-uefi-firmware/
Máš to i s obrázky takže bys to mohl pochopit - např. to, že i samotná instalační fleška musí být připravená buď pro legacy nebo pro uefi a nabootovaná v tomto režimu....
-------------------
Instalační flešku si nejsnadněji připravíš z přísl. souboru .iso pomocí utilitky https://rufus.akeo.ie/ (pod windows) V nastavení zvolíš, jakou variantu (legacy/uefi) chceš vytvořit.
« Poslední změna: 05 Srpna 2017, 19:39:22 od juwa2 »

skyro

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re:Nejde dual boot ubuntu windows7
« Odpověď #7 kdy: 05 Srpna 2017, 19:34:23 »
Díky za pomoc ve finále to chtělo upravit bios .automaticky spouštěl uefi to jsem vyřešil a vše jo ok.dík všem

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.