Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Start PC z různých SATA disků - jak?  (Přečteno 1931 krát)

DeniGo

  • Host
Start PC z různých SATA disků - jak?
« kdy: 16 Září 2017, 13:03:59 »
Dobrý den. Poradíte mi jak nastartovat počítač volitelně? Dell Optiplex 755 a v něm 3 disky 500 GB a jedna mechanika v tomto pořadí.
  • SATA0 - HDD1
  • SATA1 - DVD RW
  • SATA2 - HDD2
  • SATA3 - HDD3

Na SATA0 mám disk1 s Mintem 18 který mi díky pořadí bootuje jako první. Jenže na SATA2 mám disk2 s Trisquelem 7 a když z něho chci nabootovat tak musím vždy do biosu a vypnout SATA0. Jde toto nějak ošetřit, abych nemusela pořád v biosu vypínat a zapínat disk? Na F12 mám pouze nabídku SATA, CD ROM nebo USB ale nejde mi zvolit z kterého konkrétního disku nastartovat.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #1 kdy: 16 Září 2017, 19:55:44 »
V akom rezime to mas instalovane?.(legacy, UEFI)
V mintu v grube ti ten Trisquele neukazuje? Mint by si mal najst dalsie systemy nainstalovane na ostatnych diskoch. Pripadne zkontroluj ci ma ten disk s Trisquele priznak boot.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #2 kdy: 17 Září 2017, 20:14:46 »
Ked zadas v minte
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubmal by prehladat disky a pridat do grub vsetky najdene systemy. Niesom si isty ci sa nastavy automaticke zobrazenie grub ale ak by nie mozes si doinstalovat grub customizer a tam si vsetky volby naklikat.
https://mintguide.org/tools/408-grub-customizer-utility-to-configure-the-grub-and-burg.html
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2017, 16:10:53 »
To je divne, na take nieco by to nemalo mat vplyv. Dlzka startu grub sa da da zkratit z tych 10s.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2017, 20:44:44 »
U GRUBu lze v grub.cfg nastavit, aby automaticky nabootoval posledni bootovany system bez zobrazeni menu. Take jde nastavit nebo vypnout libovolne dlouha prodleva, kdy se ceka na uzivatele, jestli si nezobrazi menu s vyberem systemu.

Delku startu muzete prozkoumat (u systemu se systemd) prikazem systemd analyze blame.

Urcite je take dobre zkontrolovat u nainstalovanych systemu, ze maji v boot line a ve fstabu nejsou disky uvedene jako napr. /dev/sda1, ale jinym zpusobem (napr. UUID).
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #5 kdy: 19 Září 2017, 16:14:20 »
Postni dotaz aj sem  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Start PC z různých SATA disků - jak?
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2017, 20:51:21 »
« Poslední změna: 20 Září 2017, 12:18:49 od donny »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.