Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Účet root po restartu [VYŘEŠENO]  (Přečteno 1203 krát)

64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Účet root po restartu [VYŘEŠENO]
« kdy: 27 Listopadu 2017, 16:52:25 »
Ahoj, během sledování videa na YT "zamrzl" manželce počítač. Po restartu (tvrdém, jinak nereagoval) nastartuje do terminálu a vyžaduje heslo root. Po jeho zadání  je uživatelem root@"název_počítače". Zatím to řeším tak, že zadám "reboot", po restartu se objeví klasická tabulka grub, vyberu recovery mode, volbu grub, všechno odentruju  :) a spustím běžným způsobem (1. volba v tabulce recovery mode). Počítač po restartu najede do uživatelského účtu manželky (jediný uživatel) a vše normálně funguje. Až do dalšího restartu .... Zkoušel jsem po přihlášení do jejího účtu zadat v terminálu "sudo update-grub", ale po restartu jsem opět na začátku ... Prosím o radu, jestli existuje nějaká jednodušší cesta než přeinstalovat počítač.
OS: Xubuntu 16.04, 32 bit, celý rok vše fungovalo bez problémů ...
« Poslední změna: 27 Listopadu 2017, 19:37:49 od 64pida »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #1 kdy: 27 Listopadu 2017, 17:18:51 »
Až budeš v tom účtu (manželky), doinstaluj
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository -y ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
A oprav Grub (klikni na "Recommended repair"). Po restartu by to mělo naběhnout normálně.


64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #2 kdy: 27 Listopadu 2017, 18:05:13 »
Děkuju za odpověď, všechno proběhlo bez problémů, ale po "nyní už můžete počítač restartovat" a restartu je to zase to samé ...  :(

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #3 kdy: 27 Listopadu 2017, 18:39:17 »
Zkus ještě smazat soubor
~/.Xauthority
Pak restartuj.

64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #4 kdy: 27 Listopadu 2017, 19:07:06 »
Taky nepomohlo, nemůže být problém někde "hlouběji"  :) . Proč se snaží přihlásit root?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #5 kdy: 27 Listopadu 2017, 19:21:22 »
Povím to takto - než pracně, zdlouhavě a pravděpodobně marně hledat které soubory byly poškozeny,
bude rychlejší reinstalace. Příště si systém zálohuj, trvá to chvilku a právě v takových případech je to maximálně efektivní řešení.
http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html

64pida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #6 kdy: 27 Listopadu 2017, 19:35:34 »
Zálohu samozřejmě mám (myslím data), jen jsem nepochopil, co se kde při zámrzu mohlo tak pos..t. Doufal jsem, že bude jednodušší řešení než reinstalace. Ale moc děkuju za snahu, měj se hezky. Píďa

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Účet root po restartu
« Odpověď #7 kdy: 27 Listopadu 2017, 20:00:37 »
Zálohu samozřejmě mám (myslím data), jen jsem nepochopil, co se kde při zámrzu mohlo tak pos..t.
Zálohu operačního sytému samozř. nemáš. A vsadil bych se, že máš systém a data na společném oddíle.
Problémem není "zámraz" ale to následné ukončení natvrdo. Je to podobné jako když během kopírování vyškubneš flešku. Ty soubory se zkrátka poškodí, dokonce si můžeš odrovnat i disk - ještě se tomu divíš?
« Poslední změna: 27 Listopadu 2017, 20:05:44 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.