Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [vyřešeno] Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)  (Přečteno 8667 krát)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #25 kdy: 26 Listopadu 2010, 07:22:05 »
Muzes s klidnym svedomim odinstalovat vse kolem fglrx. Chybova hlaseni jsou jen dusledkem toho, ze ze strany vyrobce chybi podopra pro starsi karty. Takze jakekoli snahy o instalaci proprietarnich ovladacu jsou zbytecne.

Zkousel jsi uz nainstalovat nejake to starsi jadro? Nenapsal jsi, jak jsi dostal do systemu novejsi jadra (2.6.35-32 a 2.6.35-25)
- teprve vcera byla v aktualizacich verze 2.6.35-23.
V tom xorg.0.log se pise o konfliktu verzi modulu - konkretne, ze je vyzadovana 1.17.0, ale ty mas 2.5.0!!! Proto nemuze pouzit ovladac radeon.

Pokud mas system nejakymi zasahy rozvrtany a nevis, jak to dat zpet, opravdu doporucuji cistou instalaci. Zachovat zivatelska nastaveni a nainstalovane programy neni az takovy problem: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52093.msg374589.html#msg374589
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #26 kdy: 26 Listopadu 2010, 22:27:20 »
To fglrx môžeš kludne odinštalovať.To je ten uzavretý ovládač.Aj ja mám ati kartu ktorú už výrobca nepodporuje.Ak ti systém nabehne do grafického rozhrania - predpokladám, že áno tak ovládače fungujú.https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver#Removing the proprietary fglrx driver kukni to je to návod.Ak nerozumieš po anglicky tak použi google prekladač.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #27 kdy: 27 Listopadu 2010, 12:05:01 »
Muzes s klidnym svedomim odinstalovat vse kolem fglrx. Chybova hlaseni jsou jen dusledkem toho, ze ze strany vyrobce chybi podopra pro starsi karty. Takze jakekoli snahy o instalaci proprietarnich ovladacu jsou zbytecne.

Zkousel jsi uz nainstalovat nejake to starsi jadro? Nenapsal jsi, jak jsi dostal do systemu novejsi jadra (2.6.35-32 a 2.6.35-25)
- teprve vcera byla v aktualizacich verze 2.6.35-23.
V tom xorg.0.log se pise o konfliktu verzi modulu - konkretne, ze je vyzadovana 1.17.0, ale ty mas 2.5.0!!! Proto nemuze pouzit ovladac radeon.

Pokud mas system nejakymi zasahy rozvrtany a nevis, jak to dat zpet, opravdu doporucuji cistou instalaci. Zachovat zivatelska nastaveni a nainstalovane programy neni az takovy problem: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52093.msg374589.html#msg374589
sorry, ale bol to asi preklep, po (re-)boote PC mi vypisuje:
Kód: [Vybrat]
Ubuntu with Linux 2.6.35-23-generic-pae
Ubuntu with Linux 2.6.35-23-generic-pae (recovery mode)
Ubuntu with Linux 2.6.35-22-generic-pae
Ubuntu with Linux 2.6.35-22-generic-pae (recovery mode)
Ubuntu with Linux 2.6.32-25-generic-pae
Ubuntu with Linux 2.6.32-25-generic-pae (recovery mode)
Windows 7 (loader) (on /dev/sdb1)
Update Ubuntu z 10.04 na 10.10 som robil (štandartne) cez Synaptic, zobrazilo sa mi tam aktívne tlačítko [Upgrade]. A robil som to asi dva dni po oficiálnom vydaní verzie 10.10.
« Poslední změna: 27 Listopadu 2010, 12:35:52 od FredFlinstone »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #29 kdy: 28 Listopadu 2010, 08:53:46 »
To fglrx môžeš kludne odinštalovať.To je ten uzavretý ovládač.Aj ja mám ati kartu ktorú už výrobca nepodporuje.Ak ti systém nabehne do grafického rozhrania - predpokladám, že áno tak ovládače fungujú.https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver#Removing the proprietary fglrx driver kukni to je to návod.Ak nerozumieš po anglicky tak použi google prekladač.
Tak ten fglrx som podľa toho návodu odinštaloval ale teraz je opäť problém s prepnutím monitora do standby módu hneď po zobrazení splash-screenu Ubuntu po reštarte PC. Musím preto vybrať recovery mód.
A zistil som, že tá odinštalácia vymazala úplne adresár, kde bol súbor xorg.conf.
To nie je dobré!

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #30 kdy: 28 Listopadu 2010, 20:10:46 »
čiastočnú opravu naposledy popísaného stavu som urobil spustením (v recovery móde):
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dria po nasledujúcom reštarte už nabehlo Ubuntu aj v inom ako v recovery móde. A dokonca v "System - Preferencies - Monitors" mi už ponúklo aj viac rozlíšení než len 1024x768 alebo 800x600.
Akurát, že Compiz efekty sa nedajú stále aktivovať.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #31 kdy: 28 Listopadu 2010, 20:36:29 »
A co to udela ted, kdyz zmenis ovladac na radeon?
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #32 kdy: 29 Listopadu 2010, 21:04:02 »
Pozor RADEON nie FGLRX!Mám takisto nepodporovanú kartu a efekty idú!
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #33 kdy: 30 Listopadu 2010, 17:39:36 »
Pozor RADEON nie FGLRX!Mám takisto nepodporovanú kartu a efekty idú!
myslíš zmeniť v Device v súbore /usr/X11/xorg.conf?
Ale takýto súbor, dokonca ani adresár teraz vôbec nemám.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10
« Odpověď #34 kdy: 30 Listopadu 2010, 18:20:19 »
do terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo Xorg -configure to vytvorí xorg.conf
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)
« Odpověď #35 kdy: 01 Prosince 2010, 17:59:02 »
ok, mám v /etc/X11/xorg.conf toto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "radeon"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection
a v "System - Preferences - CompizConfig settings manager" hoci zaškrtnem "Desktop cube" a "Rotate cube", tieto efekty mi nefungujú (rovnako ani "Wobbly windows" alebo "Water effect").

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)
« Odpověď #36 kdy: 01 Prosince 2010, 21:21:24 »
asi najskôr nainštalujeme hwinfo
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install hwinfo a potom dáme
Kód: [Vybrat]
hwinfo --gfxcard výpis sem.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)
« Odpověď #37 kdy: 02 Prosince 2010, 22:13:11 »
asi najskôr nainštalujeme hwinfo
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install hwinfo a potom dáme
Kód: [Vybrat]
hwinfo --gfxcard výpis sem.
veľká vďaka za "nakopnutie" a rady. Konečne sa mi to (Compiz efekty) podarilo rozbehať. Samozrejme chyba medzi monitorom a stoličkou :)
Zabudol som na to, že cez "System - Preferences - Appearance" je potrebné v záložke "Visual effects" prepnúť nastavenie na:   Extra

Skvelé, už mám aj rozšírenie také aké chcem, idú mi aj Compiz effekty a to všetko na karte Sapphire X550 Silent (ATI Radeon RV370 series). Opäť jeden spokojný užívateľ Ubuntu (10.10).

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)
« Odpověď #38 kdy: 02 Prosince 2010, 22:16:38 »
Tak som rád a aha mám akurát 777 príspevkov.No a ten výpis nám mal ukázať info o karte aké používa ovládače a tak.Nie je začo.Označiť za [Vyriešené]
Edit: 778 :(
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Neštartuje Ubuntu 10.10 (kvôli grafickej karte ATI Sapphire X550)
« Odpověď #39 kdy: 03 Prosince 2010, 09:48:41 »
1) Nepoužívat fglrx ale svobodný radeon (tj. buď nemít xorg.conf vůbec, nebo v něm v Section "device" musíš mít Driver "ati"
2) Pokud budou přetrvávat problémy, zkus vypnout Kernel Mode Setting (KMS) - google poradí

3) Pokud ti funguje live-cd bez problému, zkusil bych možná novou čistou instalaci. přeci jenom xserver prochází neustálým vývojem a ne vždy se upgrade povede.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.