Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: lenovo s440  (Přečteno 3013 krát)

insider

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
lenovo s440
« kdy: 15 Srpna 2015, 20:55:52 »
Muj 2-3 rocni cyklus je opet ve fazi, kdy jsem se rozhodl nainstalovat si linux (ne nutne ubuntu) a podivat se, jestli uz je ten system (pro me) pouzitelny. Naposled to bylo tusim Mint 14(nebo 15?) na T500, kde to relativne obstojne 3 mesice vydrzelo, ale jako daily driver to stale nebylo.
Pres tyden jsem si rikal, ze bych mohl obetovat den na instalaci linuxu na aktualnim S440  (lenovo se chlubi jakousi certifikaci - https://support.lenovo.com/us/en/documents/pd030784 ). Inu prvni volba byla aktualni Mint - po par problemech s bootovanim a rozdelenim disku (Win 8.1 secure boot, ci jak se tomu nadava) se instalace povedla a na prvni pohled vse fungovalo out-of-box, na druhy ovsem ne tak uplne. Notas neskutecne topil a nastavit pouzitelne tu zvrhlost, kterou lenovo pouziva jako touchpad se proste nedarilo (dal jsem tomu tak 2 hodky). Rikal jsem si "kdyz nevis co bys, tak zkus ubuntu", hned na uvod me zprazila hlaska, ze mam pouzit rok starou verzi, protoze ma podporu a funguje (tak to teda uvidime). Instalace ok, boot 2 minuty (ehm), prihlaseni do systemu a ... touchpad relativne obstojne funguje - umi prave tlaciko pri pouziti s trackpointem. Notas by stale mohl byt v kotelne a vytapet obytne domy, tak me google navedl na instalaci grafiky (lenovo si vybralo vybornou kombinaci integrovane intel grafiky a dedikovane amd), nainstaloval jsem amd ovladace, otevru CCC, prepnu grafiku na integrovanou, restartuju a ... pocitac stale soutezi s venkovnim pocasim (40), kdo bude topit vic. Podival jsem se po nejakych senzorech, ktere rikaji, ze procesor ma krasnych ~55°. Stale mi pripada, ze topi cely pocitac, ne jen misto, kde je procesor/grafika (bohuzel nevim, jake rozlozeni komponent ten notas ma). No nic, necham to ulezet, treba je to naakumulovane teplo, zatim si zkusim najit jak vypnout touchpad a pouzivat jen trackpoint. Google mi vyplivl 10 odkazu, kde na kazdem bylo +/- neco velmi podobneho, jakasi uprava xorg konfigurace. Joo, tohle znam, to jsem zkousel uz na Mintu a vubec to nefungovalo. Ale coz, zijem jen jednou, tak to zkusim na ubuntu. Prvni pokus a jdou videt zmeny, dobry, dalsi pokus a huraaa, funguje jak ma! No to tak, sice funguje jen trackpoint a touchpad registruje stisk jako stisk tlacitka, ale nejsme na macu, abych si vystacil s jednim tlacitkem. Prave, ani scroll nereaguji. Jeste nekolik pokusu ruznych konfiguraci, ale nic nevypada, ze by me priblizilo k cili. Az teda http://askubuntu.com/questions/370505 ale stale nejede scroll.

No celkove musim rict, ze jsem vic nez zklamany. Ac verim, ze standardni HW vetsiny notasu podporuje ubuntu out-of-box a na nic se nemusi sahnout, tak v tomhle pripade je ubuntu stale na nule (dobre, o krucek nad nulou, precej v omezene mire to out-of-box fungovalo). Doba, kdy se mi chtelo zkoumat konfigurace a procitat fora s resenim problemu je tak 3 roky zpatky. Dneska uz na to tak moc casu nemam a ve vyhrazenem dni a pul se pocitac nedal dostat do pro me pouzitelneho stavu. Pocitac stale topi a ja nemam silu zjistovat proc presne(vypl jsem dedikovanou grafiku v biosu), trackpoint je pouzitelny tak z pulky(funguje TP, leve/prave tlacitko, vypnuty touchpad, ale zas nejde scrollovat), hloubeji jsem se zatim nedostal. Nevim, jestli mam chut tomu obetovat jeste vic casu. Rad bych si linux zase na chvili vyzkousel, ale v polopouzitelnem stavu to delat nebudu :/

Otazka/y na zaver:
#1 cim by mohlo byt to topeni? Pocitam, ze nekde nejaky spatny power management, v "ovladacich panelech" ubuntu jsem zadna nastaveni nenasel
#2 nema nekdo odzkousenou konfiguraci lenovackeho clickpadu, kde by byl zakazany touchpad (v rozsahu pohybu mysi, ostatni funkce by fungovaly - gesta) ? Kdyby fungovalo aspon scrollovani pres "prostredni tlacitko", asi by to stacilo a gesta bych ozelel.

Kdyby se naslo reseni na vyse zminene otazky, byl bych moc rad, diky. Kdyby bylo potreba doplnit detaily, staci rict.

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:lenovo s440
« Odpověď #1 kdy: 15 Srpna 2015, 21:08:07 »
ad 1 intel/amd kombinace neznám možná by pomohl program powertop který umí zaznamenávat využití zařízení, takto bez jakýchkoliv dalších informací ti neřeknu kde by mohl být problém

ad 2 obávám se že to takto nepůjde ono to buď používá touchpad jako ukazovací zařízení nebo ignoruje uplně, možná by šlo udělat trochu černé magie s nastavením ale nedokážu si představit jak

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:lenovo s440
« Odpověď #2 kdy: 15 Srpna 2015, 21:08:49 »
Tak schvalne, jestli by po instalaci widli nefungoval "jen" touchpad, a kolik ovladacu bys musel po vsech certech schanet :) Obecne je nejlepsi si distribuci nejdriv vyzkouset z live rezimu, a az kdyz vsechno funguje jak ma, pristoupit k instalaci.

1) Hlaska je kvuli LTS - long term support verzi 10.04, 12.04, 14.04, za rok 16.04 - maji podporu 5 let. Ostatni verze v pulrocnim cyklu maji podporu jen 9 mesicu, takze je nema smysl novackum ani nabizet.

2) Jo, power management byva problem...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

insider

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:lenovo s440
« Odpověď #3 kdy: 16 Srpna 2015, 12:59:22 »
Tak schvalne, jestli by po instalaci widli nefungoval "jen" touchpad, a kolik ovladacu bys musel po vsech certech schanet :) Obecne je nejlepsi si distribuci nejdriv vyzkouset z live rezimu, a az kdyz vsechno funguje jak ma, pristoupit k instalaci.

Nejde o to, ze to ve windows funguje out-of-box - minimalne ten touchpad jako takovy tam funguje. Jde o to, ze se to tam da nastavit, aniz by nekdo musel prolezat pul dne internet a skoncit s stejne nefunkcnim zarizenim, jako predtim (a ano, vsichni vime, proc tomu tak je, protoze vyvoj ovladacu je primarne pro win). Samozrejme pokud dneska na pude vyhrabu prvni skener, tak ho na windows uz asi nerozjedu, ale podpora (pra)starych zarizeni me netrapi tak, jako podpora tech novych. Nechtel jsem linux nejak hanit za to, ze ma od vyrobce hw podporu na ***.
Zduvodneni LTS hlasky jsem si cetl tady na foru, jen je to pro lidi zarazejici (pro ty, kteri vi, ze prvni cislo je rok vydani). Je to neco jako "prave vyslo windows 10, je super, umi tohle a tohle, ale vy si radeji nainstalujte 3 vydani zpatky, tedy Visty. Tohle prirovnani se sem asi uplne nehodi, ale to je jedno.
Live distribuce mi prijde dost omezena, jak je to napr s instalaci ovladacu, nebo nastavenim xinput, popr dalsi nastaveni, ktere nekdy vyzaduji treba i restart. Neco takoveho si na live asi uplne nevyzkousim ne? Obetovani tech ~20 minut instalace nebyl zas az takovy problem.

ad 1 intel/amd kombinace neznám možná by pomohl program powertop který umí zaznamenávat využití zařízení, takto bez jakýchkoliv dalších informací ti neřeknu kde by mohl být problém

ad 2 obávám se že to takto nepůjde ono to buď používá touchpad jako ukazovací zařízení nebo ignoruje uplně, možná by šlo udělat trochu černé magie s nastavením ale nedokážu si představit jak
Kombinace intel/amd uz me az tak netrapi, amd jsem vypl v biosu, pac mi integrovana grafika dostatecne vyhovuje. No problem s generovanim tepla to vyresilo jen napul.
Touchpad se podle odkazovaneho askubuntu nastavit da, neni to super, ale zakladni ukon tedy vypnout pohyb pres touchpad to ma. Co mi ale prijde divne je, ze ac v komentarich k otazce zminuji, ze na scroll se bude muset pockat, tak od te doby se vubec nic nezmenilo = za 18 mesicu stale neni funkcni reseni pro scrollovani pres trackpoint. Notasy s timhle uzasnym vynalezem od lenova jsou venku pres dva roky (+/-) a dodnes na to neexistuje funkcni reseni, ktere podporuje vic, nez klik levym a pravym tlacitkem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.