Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Blikající kurzor místo GRUBu  (Přečteno 655 krát)

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Blikající kurzor místo GRUBu
« kdy: 01 Května 2013, 20:34:11 »
Mám problém s Ubuntu 13.04 na mém notebooku ASUS K52DE.

Popis problému:

Pokud nestandardně ukončím běh OS (například dnes jsem restartoval pc z konzole pomocí reboot), tak se mi při následném startu NB nezobrazí GRUP, ale pouze blikající kurzor. Nestandardní ukončení myslím i např. vypnutí NB "natvrdo" pomocí zapínacího tlačítka a jeho delším stisknutí. U WUBI se mi to stávalo i např. po hibernaci.

Workaround

Po delším bádání jsem našel způsob, jak se dostat ke Grubu, a tím i k nabootování do Ubuntu. Stačí nabootovat pomocí instalačního CD do Live Ubuntu, ten následně ihned restartnout a při následném restartu je již vše v pořádku.

Doplňující informace:

Ubuntu je nainstalováno klasickou cestou k již existujícímu Windows 7. Jedná se o první distribuci Linuxu, co na tomto NB zkouším. K výše uvedenému docházelo původně u Ubuntu 12.x (nevzpomínám si, o které přesně šlo) nainstalovaném pomocí WUBI, dnes se mi to poprvé stalo i u klasicky nainstalovaného Ubuntu. Ubuntu je nainstalováno čistou instalací v neděli.

Dle výše uvedeného si myslím, že chyba je buď v Ubuntu, které nekorektně ukončí práci s diskem. Tím pádem při následném startu notebooku se nezobrazí GRUB. Disk je v korektním stavu až při bootu live Ubuntu. Nebo je něco špatně s GRUBem,protože u zavaděče Windows se mi to za celé dva roky nestalo ani jednou, k chybě totiž dochází jen při používání Ubuntu.

Díky moc za rady.
« Poslední změna: 01 Května 2013, 20:35:54 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.