Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyřešit problémové balíky [VYŘEŠENO]  (Přečteno 9007 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #25 kdy: 15 Prosince 2016, 08:30:29 »
Jo, to je jediná pomoc, kterou komunita nabízí. Dozvěděl jsem se, že můj nefunkční komp může Microsoft a že mám jít k windows a že jsem úplně blbej.
Drahá zkušenost, widle vyjdou levněji.
Xubuntu 18.4.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #26 kdy: 15 Prosince 2016, 12:36:27 »
Jo, to je jediná pomoc, kterou komunita nabízí. Dozvěděl jsem se, že můj nefunkční komp může Microsoft a že mám jít k windows a že jsem úplně blbej.
Drahá zkušenost, widle vyjdou levněji.
Aktuálně je třeba podíl Linuxu na desktopech přibližně 2%... Je to dáno tímto: obecně podíl uživatelů Windows souvisí s inteligencí v populaci, přibližně 85% má IQ pod 115, což přibližně odpovidá uživatelům Windows, přibližně 2% má IQ nad 130, což odpovídá uživatelům Linuxu...  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #27 kdy: 15 Prosince 2016, 14:03:22 »
Návodů jsem si pár vyhledal a nikde nepsali, že existuje nějaký oddíl boot, který se časem naplní nade všechny meze, proto je dobré mu vyhradit celý disk. Dokonce ani v tom obrázku, cos sem poslal, nic takového není. Takže návodů je možná bambilion, ale (bambilion-1) jich je úplně k hovnu a ten jeden jsem teda asi přehlédl.
Když něčemu nerozumím, nechávám výchozí nastavení. U widlí to funguje, u všech appek na Androidu to funguje (bez návodu!), u DOSu to v roce 1990 fungovalo, jen v linuxu to vydrží fungovat půl roku.
Moje chyba. Snažil jsme se k vážné práci použít systém pro hračičky.
Vytvoření nebo nevytvoření oddílu boot (a dalších) je v nastavení každého instalátoru (ano, i toho na tom obrázku). Takže záleží na každém uživateli co tam chce nebo ne. Vymlouvat se na "samose" je dětinské.
Co takhle si o instalaci něco přečíst, co to ten oddíl /boot je, k čemu je dobrý, jestli tam musí nebo nemusí být atd. A jenom pro tvoji informaci - je to přesně naopak - z bambilionu návodů je cca jeden špatný....
Říkává se - "Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí". Pokud si nejsi schopen poradit hned ze začátku s takovouto hloupostí, co chceš dělat pak? Takže je to smutné, ale nezbývá než ti opravdu doporučit
návrat na Win... I když bych i tam chtěl tedy vidět jak to "administruješ". Hádám, že opět ze všech svých chyb "viníš" OS.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #28 kdy: 15 Prosince 2016, 14:52:46 »
Jo, to je jediná pomoc, kterou komunita nabízí. Dozvěděl jsem se, že můj nefunkční komp může Microsoft a že mám jít k windows a že jsem úplně blbej.
Drahá zkušenost, widle vyjdou levněji.

Omyl, komunita ti poslala jasný návod (viz i můj příspěvek), co máš dělat, to že ho ignoruješ je jen tvůj problém.

S každý OS se člověk musí naučit, dokonce i s Windows.  Z tvé strany ta snaha evidentně není, takže se nemusíš urážet, jenom jsem napsal svoje doporučení.

Jinak souhlasím s kolegy.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #29 kdy: 15 Prosince 2016, 23:42:41 »
Říkává se - "Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí". Pokud si nejsi schopen poradit hned ze začátku s takovouto hloupostí, co chceš dělat pak? Takže je to smutné, ale nezbývá než ti opravdu doporučit
návrat na Win... I když bych i tam chtěl tedy vidět jak to "administruješ". Hádám, že opět ze všech svých chyb "viníš" OS.
OS za to nemůže, jasně. Jen nikomu z vás nedojde, že windows se jsou schopné nainstalovat a fungovat, aniž by o nich kdokoliv musel studovat nějaké návody, Android je schopný fungovat do doby, než ho majitel rozšlápne, aniž by o něm cokoliv věděl. Jen holt xubuntu člověk nemůže ani POUŽÍVAT, aniž by se mu samo neposralo. Kdybych si s tím nějak hrál, něco si zkoušel, v něčem se vrtal, neřeknu ani popel. Ale já jsme ten komp chtěl mít na práci a do žádných experimentů jsme se nepouštěl. Tak nevím, o co vám jde. Systém není použitelný pro normální lidi, kteří nechtějí strávit celý život hledáním návodů.
komunita ti poslala jasný návod (viz i můj příspěvek), co máš dělat, to že ho ignoruješ je jen tvůj problém.
Dělal jsem metodou copy/paste jen to , co jste mi sem psali. PŘESNĚ to, a nic jiného. Tak tady nelži. Možná se snažíš přesvědčit sám sebe, ale jestli umíš číst, klidně si to celé vlákno přečti.
Nebo jestli jsi schopný tvrdit o bílé kouli, že je to černá krychle, tak děláš linuxákům fakt pěknou ostudu. Takhle se z toho nikdy nestane rozšířený systém. Je to i tvá vina, tvoje hloupost. A škoda pro všechny. Microsoft z tebe musí mít radost.
Xubuntu 18.4.

jmp

  • Host
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #30 kdy: 16 Prosince 2016, 08:02:08 »
kopete kolem sebe poměrně zbytečně, to co jste měl udělat vám bylo popsáno, ale ne na vše byly napsány konkrétní příkazy

konkrétní příkazy vám tu (až tak na jednu výjimku) psát nebudu, jen obecný postup, který by mohl zabrat (manuály k příkazům: man <příkaz>, tedy konkrétně například man man)
(přečtěte si manuály, popřemýšlejte nad tím co chcete udělat a poté při použití čtěte výstupy, vhodné příkazy sudo, cd, ls, df, du, uname, rm, touch, apt, dpkg, grep, update-grub)

 - pokud se vám počítač při startu zasekl a různě blikaly ledky na klávesnici, tak si nastartuje starší fungující jádro (a to si následně nemažte)
 - po nastartování spusťte terminál, přepněte se do kontextu roota a vypište si obsah /boot - zde uvidíte mimo jiné jádra, všechna jádra krom toho funkčního, ze kterého aktuálně běžíte smažte a založte je znovu jako prázdné (nebo jim smažte obsah), tím by mělo dojít k uvolnění místa tak, aby následně apt mohl pracovat a měl kam nainstalovat to chybějící jádro z nesplněných závislostí
 - aptem doinstalujte chybějící závislosti
 - aptem odstraňte stará jádra
 - zkontrolujte výsledek (jestli je v /boot nainstalované nové jádro a volné místo) pokud si apt neporadil automaticky, tak lze odstraňovat i jednotlivé balíčky (tedy i balíčky s jádry - zde konkrétní příkaz jak si je vypsat dpkg -l linux-image* | grep ii - opět si musíte pohlídat to, aby omylem nedošlo k odstranění aktuálního používaného a funkčního jádra)

pokud budete pravidelně záplatovat a provádět údržbu, tak se nedostanete do této nemilé situace, kdy vám došlo místo...


Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #31 kdy: 16 Prosince 2016, 09:27:15 »
Citace
Takhle se z toho nikdy nestane rozšířený systém. Je to i tvá vina, tvoje hloupost. A škoda pro všechny. Microsoft z tebe musí mít radost.
Ale nikdo nechce, aby se linux stal rozšířeným systémem... Linux je pro odborníky, machry a fajnšmekry (a umíme v něm dělat vše, dokonce i takové věci, které v jiných OS nejdou a proto nám závidí), MS je pro ty hloupé a líné lidi, nic víc  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #32 kdy: 16 Prosince 2016, 10:10:36 »
- pokud se vám počítač při startu zasekl a různě blikaly ledky na klávesnici, tak si nastartuje starší fungující jádro (a to si následně nemažte)
Sice jsem z toho nic nepochopil, ale zkusil jsme těsně po startu pomačkat všechny funkční klávesy a spustilo se nějaké menu. Jedna položka tam byla CLEAN. Tu jsem dal a pak mi to napsalo, že se uvolnilo nějaké místo na disku.
Pak tam bylo něco jakio DPKG a to jsem dal taky a vypsalo mi to nějaký jádra a prý se má něco stahovat a bude toho 51 MB. Mám dojem, že to je zase víc, než se uvolnilo. Tak jsem dal volbu, aby mi to řeklo podrobnosti. Napsalo to něco, čemu jsem nerozuměl, ale už dál nejde nijak pokračovat, místo promptu je tam (END) a když zmáčknu klávesu End, neudělá to nic.
Ale konečně aspoň nějaká rada od někoho, kdo tomu rozumí a někam se to pohlo. Dík.

Ale nikdo nechce, aby se linux stal rozšířeným systémem... Linux je pro odborníky, machry a fajnšmekry (a umíme v něm dělat vše, dokonce i takové věci, které v jiných OS nejdou a proto nám závidí), MS je pro ty hloupé a líné lidi, nic víc  ;)

Můžu tě o něco poprosit? Už do tohoto vlákna nic nepiš. Dík.
Xubuntu 18.4.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #33 kdy: 16 Prosince 2016, 10:37:05 »
Poprosit můžeš, ale to je tak asi vše, co můžeš. Evidentně jsi nepochopil jak svůj základní problém a zcela jsi i ignoroval dobře míněné rady kolegů, kteří se ti snažili pomoct, tak jsi evidentně nepochopil základní filozofii linuxu. Mám poslední radu - důkladně si prostuduj Wiki zde na Ubuntu.cz a s pokorou se uč základům. Nabubřelým chováním a projevy se nikdy nic nenaučíš.  ;)
« Poslední změna: 16 Prosince 2016, 10:59:34 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #34 kdy: 16 Prosince 2016, 13:26:16 »
Nakonec jsem si musel pomoct sám, díky JMP za nakopnutí.
Nikdo z vás mi neporadil, ale píšu to sem pro další nešťastníky, které to někdy potká.

Hned po zapnutí počítače jsem pomačkal všechny klávesy nahoře (F1-F12 a ESC)
Objevilo se takové menu, kde nahoře bylo *Ubuntu, pod tím něco recovery nebo podobné slovo. Šipkou se ta hvězdička dala posunout na druhý řádek. To jsem udělal a dal ENTER
Objevilo se další menu
Hned první položka byla CLEAN. To jsem dal
Něco to chroustalo a uspesne dochroustalo
Další položka byla DKPG nebo taková podobná divná zkratka. To jsem dal
Chroustalo to a nějaxe to seklo. Taxem dal normálně tvrdý restart kompu a postupoval stejně. Horní řádek klávesnice a menu.
Napodruhý už ten druhý řádek DPKG proběhl a postupně jsme jel všechny ty řádky. Občas pomohl restart.
A pak najednou najelo ubuntu a všechno funguje, bez otravných alertů.
Synapticem jsme smazal starý jádra a mám na tom idiotským /boot oddílu i dost místa
Kód: [Vybrat]
df -Th
Souborový systém             Typ      Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
/dev/sda2                    ext2         473M  123M  326M  28% /boot
/dev/sda1                    vfat         511M  3,6M  508M   1% /boot/efi
/dev/sdb1                    ext4         1,8T  200G  1,6T  12% /data

Takže až vám bude nějaký namachrovaný blbeček radit, že máte jít k Windows, nevzdávejte to.
A Marpa ignorujte, chodí si sem jen honit ego. Neporadí nic smysluplnýho.
Xubuntu 18.4.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #35 kdy: 16 Prosince 2016, 14:01:22 »
=z%C3%A1chrann%C3%BD&s[]=re%C5%BEim]http://wiki.ubuntu.cz/recoverymode?s[]=z%C3%A1chrann%C3%BD&s[]=re%C5%BEim... stačí číst Wiki a chovej se slušně. Radím tady už XY let, ale s takovým machírkem, kterej si myslí, že všechno ví a zná, ignoruje rady zkušenějších a pak se "chlubí cizím peřím", že "na to přišel sám, páč mu nikdo neporadil", tak s takovým exemplářem jsem se zde už dlouho nesetkal.
« Poslední změna: 16 Prosince 2016, 14:07:03 od Marp »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #36 kdy: 16 Prosince 2016, 14:16:31 »
Tak pročs to sem nedal, dokud to nebylo vyřešený? Po pitvě každej primářem. Ale pobavilo.

Kromě toho ten návod je úplně k ničemu. Větu "Záchranný režim je možné spustit přímo z nabídky zavaděče GRUB2." těžko ocení někdo, kdo neví, jaxe dostane do toho GRUBu a počítač mu hned po spuštění zatuhne. Nepsals to ty? To tak nějak odpovídalo :-)
Xubuntu 18.4.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #37 kdy: 16 Prosince 2016, 14:29:39 »
Reagoval jsem na tvoje "objevení ameriky"
Citace
Hned po zapnutí počítače jsem pomačkal všechny klávesy nahoře (F1-F12 a ESC)
Objevilo se takové menu, kde nahoře bylo *Ubuntu, pod tím něco recovery nebo podobné slovo. Šipkou se ta hvězdička dala posunout na druhý řádek. To jsem udělal a dal ENTER
Objevilo se další menu
Hned první položka byla CLEAN. To jsem dal
Něco to chroustalo a uspesne dochroustalo
Další položka byla DKPG nebo taková podobná divná zkratka. To jsem dal
Spuštění jakéhokoliv linuxu v recoverymode je jedním ze základů, když se systém pokazí a je nutné ho opravit. Takže si to pro příště zapamatuj.
A znovu podotýkám, aby ses zde choval slušně.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #38 kdy: 16 Prosince 2016, 14:59:12 »
Ano, klíčová informace je
"Hned po zapnutí počítače jsem pomačkal všechny klávesy nahoře (F1-F12 a ESC)"
Tu jsem nikde na wiki nenašel a bez ni toho může kdo chce nastudovat terabajty, a je mu to k ničemu.

A jestli konstatování faktu, že tvoje rady mi nepomohly, považuješ za neslušnost, tak mi prostě neraď a je to vyřešený. Ostatně jsem tě o to prosil už ráno. Od tý doby sem chodíš jen prudit. Tečka.
Xubuntu 18.4.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #39 kdy: 16 Prosince 2016, 15:05:44 »
Větu "Záchranný režim je možné spustit přímo z nabídky zavaděče GRUB2." těžko ocení někdo, kdo neví, jaxe dostane do toho GRUBu a počítač mu hned po spuštění zatuhne.
Priamo v navode je
Kód: [Vybrat]
Pokud máte Ubuntu nainstalované jako jediný systém, je nabídka zavaděče GRUB2 skryta, pro zobrazení musíte při startu počítače (po načtení BIOSu) držet klávesu Shift. Ekvivalentom tejto klavesy je ESC ktorim si to pravdepodobne spustil ty.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vyřešit problémové balíky
« Odpověď #40 kdy: 16 Prosince 2016, 15:26:13 »
Ano, klíčová informace je
"Hned po zapnutí počítače jsem pomačkal všechny klávesy nahoře (F1-F12 a ESC)"
Tu jsem nikde na wiki nenašel a bez ni toho může kdo chce nastudovat terabajty, a je mu to k ničemu.

A jestli konstatování faktu, že tvoje rady mi nepomohly, považuješ za neslušnost, tak mi prostě neraď a je to vyřešený. Ostatně jsem tě o to prosil už ráno. Od tý doby sem chodíš jen prudit. Tečka.

Ale to se velice pleteš, chlapče, navíc neumíš číst zřejmě. To o pomačkání kláves jsi napsal TY a samozřejmě to na wiki není, je tam držení klávesy Shift!!! Za neslušnost považuji tvoje nadávky a další nevhodné urážení jiných lidí zde v tomto vlákně. Dej si tu práci a přečti si to po sobě celé. Lidi se ti snažili pomoct a tys je začal urážet. U jiných moderátorů by sis už dávno vysloužil BAN, já jsem prozatím ještě dost tolerantní.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.