Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: podpora CoffeLake z370?  (Přečteno 2526 krát)

pidapida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
podpora CoffeLake z370?
« kdy: 12 Února 2018, 08:04:30 »
Zdravím, chci se zeptat zda distribuce Ubuntu již podporuje chipset Z370 a generaci procesorů CoffeLake? Díky za každou reakci.

Standa99

  • Host
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #1 kdy: 12 Února 2018, 09:16:18 »
Nejde ani tak o distribuci, jako o kernel. Dle tohoto se podpora pro Coffee Lake ladí v kernelu 4.15. Ono procesor pojede, důležitá bude podpora GPU, která se dle článku od Kaby Lake neliší, takže problém by s ní neměl být (i když je v Alfa verzi). Na desktopu to nebude až tak háklivé, ten by se max. neprobudil z uspaného stavu, ale na NB je ta podpora důležitá, hlavně kvůli výdrži.
Kernel 4.15 si přidáš i do Ubuntu 16.04, ale problémy dělají opravy Meltdown+Spectre. Mám server se Skylake, poslední BIOS a musím používat kernel bez těchto oprav (nepomohlo ani nopti), jinak dochází k podivnému chování, kdy přestanou fungovat některé služby a pomůže jen reset.

pidapida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #2 kdy: 12 Února 2018, 09:57:49 »
Díky moc za odpověď, já bych (to jsem měl upřesnit) chtěl použít právě verzi 16.04 LTS (podpora). Grafika by mě až tak netrápila. Chci na desktop nainstalovat Ubuntu + vmware a pak virtuální ubuntu stroje, na kterých poběží instance Logitech Media Serveru (cca 5, používám různé doplňky a celkem velkou knihovnu, takže to potřebuje trochu výkonu - na NASkách to moc použitelné není, proto chci takový pseudoserver).
Na MS se mně to nechce dělat kvůli ceně licencí (MS Server si cenově dovolit použít nemohu a W10 si žijí vlastním životem). LMS provozuji asi 8 let na OpenSuse, pak 3 roky na Ubuntu a 5 let na Windows 7. S tím, co běží na linuxu, jsem za celou dobu neměl jediný problém, s Win7 neustále něco (a to je ve srovnání s win10 čitelný systém)...
Prostě to chci nainstalovat a nemuset se o to dále starat, díky virtualizace si v případě potřeby dalšího LMS serveru jen udělám další kopii.
Na druhou stranu jsem prakticky s Unixem/Linuxem skončil někdy v devadesátých letech, to bylo ještě na SCO Unix, od té doby se profesně k unixu/linuxu nedostanu, takže se již docela ztrácím...

pidapida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #3 kdy: 12 Února 2018, 10:51:04 »
Nejde ani tak o distribuci, jako o kernel. Dle tohoto se podpora pro Coffee Lake ladí v kernelu 4.15. Ono procesor pojede, důležitá bude podpora GPU, která se dle článku od Kaby Lake neliší, takže problém by s ní neměl být (i když je v Alfa verzi). Na desktopu to nebude až tak háklivé, ten by se max. neprobudil z uspaného stavu, ale na NB je ta podpora důležitá, hlavně kvůli výdrži.
Kernel 4.15 si přidáš i do Ubuntu 16.04, ale problémy dělají opravy Meltdown+Spectre. Mám server se Skylake, poslední BIOS a musím používat kernel bez těchto oprav (nepomohlo ani nopti), jinak dochází k podivnému chování, kdy přestanou fungovat některé služby a pomůže jen reset.
Teď jsem koukal, že s kernelem 4.15 má vyjít Ubuntu 18.04 LTS koncem dubna, tak pro mě bude asi nejjednodušší počkat - nerad bych řešil tebou zmiňované problémy, chci zkrátka nainstalovat a zapomenout :-). Předpokládám a doufám, že to bude jádro již vyladěné.
Ještě jednou díky.
« Poslední změna: 12 Února 2018, 10:59:17 od pidapida »

Standa99

  • Host
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #4 kdy: 12 Února 2018, 11:04:51 »
Tak na server, který se případně nebude ani uspávat to bude v pohodě, časem se ta podpora vypiluje. Nynější server se Skylake jsem v roce 2016 taky rozjel na 16.04 s kernelem 4.4 a na něm jsem měl problémy s Intel síťovými kartami (i211+i219). Musel jsem si kompilovat novější ovladače ručně, kde až v kernelu 4.8 to bylo O.K.
Nevím, jakou má VMware podporu pro kernel 4.15, ale VirtualBox (mám ho raději) ji má určitě, protože to mám odzkoušené.
Znova připomenu ty Meltdown + Spectre opravy. Jak jsem naznačil, tak to momentálně hraje velkou roli, protože to může kvůli nim haprovat a nakonec to bude vypadat na celkovou nepodporu. Kernel 4.15 byl vydaný koncem ledna a ty opravy obsahuje, dají se sice vypnout přepínačem nopti, ale mě to na oficiálních kernelech 4.13 dělá neplechu. Vždyť ty první opravy nedoporučil instalovat ani samotný Intel, nyní by měly být k dispozici už novější verze. Chce to hold otestovat, jak se to bude chovat fyzicky na tom PC.
Pokud budeš chtít otestovat různé kernely, tak doporučuji (klikací) Ukuu (Ubuntu kernel update utility) a Grub Customizer pro jejich změnu (při startu systému). Pokud tam přidáš poslední kernel 4.15 (nyní 4.15.3), tak počítej, že se automaticky nebude aktualizovat, takže další verzi přidáš opět ručně.

P.S. Zrovna jsi přidal příspěvek o počkání na verzi 18.04, což taky jde, dokonce si můžeš vyzkoušet daily-build.

pidapida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #5 kdy: 12 Února 2018, 11:44:11 »
VMware používám v práci docela ve velkém (ale na MS), tak proto. Co jsem hledal, tak by fungovat měl a snad si s tím nějak poradím.
Uvidím - pokud budu mít náladu, chuť a čas, tak to vyzkouším jak píšeš, pokud nebudu, tak počkám na 18.04 (případně vyzkouším pre-verzi z odkazu) - není to nic, co by úplně hořelo.
Pro zajímavost pak dám vědět.
Díky za ochotu.

Standa99

  • Host
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #6 kdy: 12 Února 2018, 14:34:12 »
Vůbec nemáš zač, hlavně ať se vše podaří :)
Virtualizaci máš určitě v malíku, tak můžeš vše otestovat i takhle, než to fyzicky nasadíš. Taky to tak dělám, pokud jdu do něčeho s nejasným výsledkem. Virtuálně si dopředu vše vyzkouším, než to nasadím na důležitý server.

pidapida

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #7 kdy: 15 Února 2018, 10:14:50 »
Tak jsem nainstaloval VMWare WP 14 zatím zkušebně na starší generaci procesoru, abych pak případné problémy nepřisuzoval neúplné podpoře chipsetuZ370/procesoru CoffeLake, vše funguje naprosto bez problémů (Ubuntu jako server i 3 x jako VM), tak možná o víkendu zkusím jak to bude fungovat na CoffeLake.
Jen mě tedy nemile překvapily některé "nedodělky" v Ubuntu, které musí běžného "oknového" uživatele odrazovat :-(. Např. jsem chybně zadal DNS na síťovce, ale po opravě adresy (v klikacím rozhraní) se toto neprojeví, chtěl jsem nainstalovat Krusader - z Ubuntu Software se to nepovede a netuším proč  - instalace se spustila, ale nedoběhla - nemám čas zjišťovat proč, přitom následně z terminálu naprosto bezproblémově...Na to, že to je LTS verze bych čekal větší propracovanost, jsou to sice drobnosti, ale... Já s příkazovým řádkem nemám problém, přestože jsem Unix 20 let prakticky neviděl, tak celkem chápu jak funguje - ale rozumím také tomu, že to pak běžného uživatele táhne k windows.
Nicméně ze systému mám radost, i na starším obyčejném pc běží virtualizace suprově s až nečekaným výkonem na všech virtuálech.

Standa99

  • Host
Re:podpora CoffeLake z370?
« Odpověď #8 kdy: 15 Února 2018, 11:17:25 »
Tohle je standard v Ubuntu, u mnoha věcí nepoužívám oficiální repozitář, ale do /apt si přidávám externí zdroj, nebo si je ručně kompiluji. Ne všechno co je "stable", je funkční ;)
Krusader doinstalovává snad celé KDE, což je hromada balíků navíc a celý zabere snad 100MB místa. Používám Doublecmd, není sice úplně vyladěný, ale není špatný. Samozřejmě že ne "stable" verzi 0.7.1, ale novější betu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.