Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Co se volá když kliknu na ikonu programu?  (Přečteno 2686 krát)

josefff

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« kdy: 29 Prosince 2014, 11:40:16 »
Zdravím, potřeboval bych zjistit, jaký příkaz, nebo co přesně se provede když kliknu na ikonu programu v levém panelu. Potřeboval bych totiž tento program spouštět příkazem, ale netuším jak. Na oknech by to byl zástupce, takže bych na něj kliknul pravym a podíval byc0h se jaky exe soubor se spouští. Zkoušel jsem na to kliknout pravim, ale to nezabere. Díky moc

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2014, 12:00:03 »
Například v usr/share/applications se to dá zjistit ve vlastnostech. viz obr.
snad myslíme to samé.

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 29 Prosince 2014, 12:11:43 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

josefff

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #2 kdy: 29 Prosince 2014, 17:16:52 »
Super, díky. Ale koukám, že tam je jen část programu, kde je ten zbytek? Neexistuje nějaká přímočará cesta jak zjistit kam ikona směřuje? Nebo když to nenajdu zde tak mi nezbývá než brouzdat po adresářích? Díky

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2014, 17:27:59 »
Může to být třeba v .local/share/apllications

nebo použít příkaz, který to vyhledá
Kód: [Vybrat]
locate nazev_programu.desktop
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #4 kdy: 29 Prosince 2014, 18:03:47 »
Super, díky. Ale koukám, že tam je jen část programu, kde je ten zbytek? Neexistuje nějaká přímočará cesta jak zjistit kam ikona směřuje? Nebo když to nenajdu zde tak mi nezbývá než brouzdat po adresářích? Díky

Pokud ti jde o to, zjistit přesné umístění spouštěče té aplikace (teď nemám na mysli desktopový spouštěč, ale příkaz, kterým se spouští), stačí použít příkaz which, v tomto případě třeba:
Kód: [Vybrat]
which gimp-2.8
Většinou to bývá v /usr/bin/. Většina aplikací má ale části na dalších místech.
Pokud bys chtěl zjistit, kde se nachází všechny soubory dané aplikace, musel by ses podívat, jaké soubory do systému přidal balík, ze kterého byla aplikace instalována. V případě gimpu by to vypadalo takto:
Kód: [Vybrat]
dpkg -L gimp
« Poslední změna: 29 Prosince 2014, 18:06:10 od GdH »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2014, 18:06:45 »
Kdysi jsem se o tom rozepsal i na naší Wiki - http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

josefff

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 30
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #6 kdy: 29 Prosince 2014, 18:10:48 »
To je právě ono, může to být třeba... přijde mi hlopé, že když vidím ikonu a můžu na ní kliknout a spustit program tak že nejsem schopný snadno zjisti co spouští a musím to někde hledat. Například mám ikonu PhpStorm. Snažím se najít jak to spustit s konzoli a za boha to nemůžu nikde najít. Musím tedy uznat že na windows to je podstatně jednodužší. Mrknu do vlastností a za 3 vteřiny vím co jí spouští. Jak mám třeba tedy najít ten PhpStorm?

Zkoušel jsem:
locate PhpStorm.desktop -> nic
which PhpStorm -> nic
dpkg -L PhpStorm -> nic

Díky

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #7 kdy: 29 Prosince 2014, 18:21:18 »
Tak se asi jmenuje jinak, co takhle
Kód: [Vybrat]
locate phpstorm.desktop
Kód: [Vybrat]
which phpstorm
Kód: [Vybrat]
dpkg -L phpstorm
edit : doplnění
« Poslední změna: 29 Prosince 2014, 18:23:29 od martyj »
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #8 kdy: 29 Prosince 2014, 18:30:34 »
Pro tebe asi bude nejjednodušší otevřít správce souborů, přejít na Počítač, stisknout Ctrl+F a napsat phpstorm. Pokud si přepneš výsledky na seznam, uvidíš i umístění. Alespoň pokud máš klasické Ubuntu, kde je správcem souborů Nautilus.

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #9 kdy: 29 Prosince 2014, 19:27:10 »
Postup, na který již Tadeáš odkázal nestačí? Podle mě je to tam jednoduše a hezky vysvětleno. Stačí se podívat na syntax kapitoly Vytvoření vlastního spouštěče.
Konkrétně řádky:
Kód: [Vybrat]
Exec=/cesta/k_spouštěcímu/souboru/spouštěča
Kód: [Vybrat]
Path=nutné vyplnit, jedná-li se o aplikaci, která pracuje v určitém adresáři
Případně tady je hezký příklad na ikonu audacious. https://help.ubuntu.com/community/UnityLaunchersAndDesktopFiles#Adding_shortcuts_to_a_launcher
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Co se volá když kliknu na ikonu programu?
« Odpověď #10 kdy: 29 Prosince 2014, 22:05:07 »
Najeď si na ikonu na ploše či na příslušný program z nabídky, který nalezneš v usr/share/applications, klikni pravým a zvol otevřít ve svém poznámkověm bloku (dle svého distra - to zjistíš) a tam to máš jak píše Odra - to je zjištění příkazu. Ten pak můžeš použít jako určení příkazu locate.  Spouštěcí soubor samotný je většinou v adresáři "bin" , jestli si pamatuji dobře.

Path= xxxxxxxxxx - tak tohle vyplňuješ hlavně u portable balíků (u těch co neinstaluješ), které jsou celé v konkrétním umístění a nemají tedy toto definováno systémově.

Také nechápu, proč jsou aplikace roztahány do mnoha adresářů - je to nepřehledné a nutně to musí narušovat konzistenci a tedy vlastně zpomalovat systém. A že doba náběhu aplikací v Linuxu i u velmi lehkých prostředí je viditelně o dost delší, než u Woken.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.