Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika  (Přečteno 4281 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« kdy: 13 Února 2019, 11:13:12 »
U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika

v nastavení jazyků v systému mám rozložení klávesnice na NONE (ne iBus)

nastavení různých verzí win (XP, Win 7, Win 8, Win 10) ve winecfg nepomáhá

zařazení U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika

env=XMODIFIERS=""
env XMODIFIERS=""

jsem zkoušel zařadit do spouštěče, ale taky bez úspěchu, nevím kam a každej píše jiný postup a každej má úplně jiný tvar spouštěcího příkazu. Jan tak pro zajímavost, já mám takovýhle:

Citace
Exec=env WINEPREFIX="/home/tomas/.wine" wine C:\\\\windows\\\\command\\\\start.exe /Unix /home/tomas/.wine/dosdevices/c:/users/tomas/Start\\ Menu/Programs/Microsoft\\ Office/Microsoft\\ Office\\ Word\\ 2007.lnk

MS Office 2007 píše

ˇD místo Ď
ˇd místo ď apod...

:-)

Jak na to? Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #1 kdy: 13 Února 2019, 11:27:29 »
V U-mate 16.04 jede vše jak má na první dobrou. V U14.04 a 16.04 ne.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #2 kdy: 13 Února 2019, 12:19:10 »
Na NB s U14.04 jsem to už několikrát úspěšně nastavil (verze win ve wine, to bylo radosti), ale vždy se problém po nějaké aktualizace vrátí a teď to neopravím ani z winecfg... :-(
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #3 kdy: 13 Února 2019, 14:34:49 »
Když tento příklad (zkopíroval jsem ho ze spouštěče) spustím z terminálu, je vše ok:

Citace
env WINEPREFIX="/home/tomas/.wine" wine C:\\windows\\command\\start.exe /Unix /home/tomas/.wine/dosdevices/c:/users/tomas/Start\ Menu/Programs/Microsoft\ Office/Microsoft\ Office\ Word\ 2007.lnk

Když si vytvořím spouštěč se stejným příkazem (stejný tam už je), spustí se chybně. Spouštění souboru mám povoleno.

Spouštěč vytvořený systémem při instalaci MS Office (funguje blbě):

Citace
[Desktop Entry]
Name=Microsoft Office Word 2007
Exec=env WINEPREFIX="/home/tomas/.wine" wine C:\\\\windows\\\\command\\\\start.exe /Unix /home/tomas/.wine/dosdevices/c:/users/tomas/Start\\ Menu/Programs/Microsoft\\ Office/Microsoft\\ Office\\ Word\\ 2007.lnk
Type=Application
StartupNotify=true
Comment=Umožňuje vytvářet a upravovat dokumenty profesionálního vzhledu (například dopisy, doklady, sestavy a brožury) pomocí aplikace Microsoft Office Word.
Icon=36AE_wordicon.0
StartupWMClass=winword.exe

Nechápu.

« Poslední změna: 13 Února 2019, 16:27:07 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #4 kdy: 13 Února 2019, 16:24:30 »
Nefunguje to ani keď zafajkneš v spúšťači "spustiť v termináli"
Vyskúšaj aj zadať to priamo
wine WINWORD.exe
cesta: /home/tomas/.wine/drive_c/Program Files/Microsoft Office/Office12/  Naťukaj podľa seba.

Ps. mne tie háčky idú https://postimg.cc/ygskW5Qg

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #5 kdy: 13 Února 2019, 16:33:56 »
Nefunguje to ani keď zafajkneš v spúšťači "spustiť v termináli"
Vyskúšaj aj zadať to priamo
wine WINWORD.exe
cesta: /home/tomas/.wine/drive_c/Program Files/Microsoft Office/Office12/  Naťukaj podľa seba.

Ps. mne tie háčky idú https://postimg.cc/ygskW5Qg

díky

volba "spustit v terminálu" tam není (viz obr.). Když jí přidám do textu (Terminal=true) spustí se blbě.

druhou možnost nedám, ztrácím se v lomítkách //// , uvozovkách a různých způsobech zobrazení cesty, ze kterých většina funguje jen někde... Rozhodně to není tak jednoduché, tak uvádíš v příkladu, například tem nesmí být mezera apod...

No nic, zatím budu MS Office spouštět z terminálu jako tydýt a závidět lidem, co mají MATE, kde vše běží OK. Mě to neběží na U14.04 32, U14.04 64, U16.04 64. (a to používám jen LTS, jinak by to byl asi masakr...) :-)

MS Office 2007 je všude instalován z JEDNOHO STEJNÉHO souboru stejným zdůsobem.
« Poslední změna: 13 Února 2019, 16:42:07 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #6 kdy: 13 Února 2019, 17:00:25 »
vytvoriť nový spúšťač mám takto https://postimg.cc/mtrDJJ6V
príkaz aj cestu si naťukám, netreba nič písať

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #7 kdy: 14 Února 2019, 11:03:03 »
Mám

ubuntu 16.04. LTS 64 bit
(způsob rozložení klávesnice - žádný)

wine 4.0
(nastaveno jako Win7)

MS Office 2007

Při spuštění přes spouštěč píše blbě diakritiku, při spuštění z terminálu (stejný příkaz ze spouštěče) funguje dobře.

Jak na to?
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #8 kdy: 14 Února 2019, 12:06:17 »
Mám

ubuntu 16.04. LTS 64 bit
(způsob rozložení klávesnice - žádný)

wine 4.0
(nastaveno jako Win7)

MS Office 2007

Při spuštění přes spouštěč píše blbě diakritiku, při spuštění z terminálu (stejný příkaz ze spouštěče) funguje dobře.

Jak na to?

Vytvoř si skript s tím přkazem a někam si ho ulož.
Do spouštěče napiš jako příkaz cestu k tomu skriptu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #9 kdy: 14 Února 2019, 15:52:39 »
Vytvoř si skript s tím přkazem a někam si ho ulož.
Do spouštěče napiš jako příkaz cestu k tomu skriptu.

Díky, bojím se, že to neumím tak, aby se s ním otevírala i příloha emailu, chatu, soubor na ploše, aby se word neotevíral 2x atd. atd. atd.

Závady se hromadí a spíš plánuju přechod na MATE, kde jich je podstatně méně...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

zeleno

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 416
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2019, 18:06:37 »
Nikde nepíšeš, aký máš Office, či 32 bitový a koľko bitové je wine. Ak 64 bitové, či máš do systému doinštalovanú 32 bitovú podporu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #11 kdy: 14 Února 2019, 18:38:05 »
Vytvoř si skript s tím přkazem a někam si ho ulož.
Do spouštěče napiš jako příkaz cestu k tomu skriptu.

Díky, bojím se, že to neumím tak, aby se s ním otevírala i příloha emailu, chatu, soubor na ploše, aby se word neotevíral 2x atd. atd. atd.

Závady se hromadí a spíš plánuju přechod na MATE, kde jich je podstatně méně...

Spouštěč jako spouštěč - žádný rozdíl tam není. A přestaň hledat důvody proč to nejde...

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #12 kdy: 15 Února 2019, 09:40:32 »
Spouštěč jako spouštěč - žádný rozdíl tam není. A přestaň hledat důvody proč to nejde...

:-) nehledám důvody, neumím psát skripty, skoro žádný mi nechodil, tak to nedělám. Pochybuji, že když napíšu skript, někam ho umístím a potom kliknu na docx soubor v příloze emailu, že se na skript dostane, nebo, že se skript objeví v asociacích, nebo vůbec někde...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #13 kdy: 15 Února 2019, 16:46:07 »
Spouštěč jako spouštěč - žádný rozdíl tam není. A přestaň hledat důvody proč to nejde...

:-) nehledám důvody, neumím psát skripty, skoro žádný mi nechodil, tak to nedělám. Pochybuji, že když napíšu skript, někam ho umístím a potom kliknu na docx soubor v příloze emailu, že se na skript dostane, nebo, že se skript objeví v asociacích, nebo vůbec někde...

Jak to, že neznáš tyhle základní věci?  :o
Na tom kde je skript vůbec nezáleží. Asociace určuje obsah souboru .desktop (spouštěče). Ten dáš do
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/applications
Pak se objeví v menu a půjdou mu nastavit asociace (pravoklik na soubor > otevřít v).
--------------------------------------------------------------------
A důvody proč to nejde hledáš - jinak už bys to dávno zkusil, bylo by to vyřešené dřív než psaní těchto dotazů... :-\

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #14 kdy: 15 Února 2019, 16:49:58 »
A důvody proč to nejde hledáš - jinak už bys to dávno zkusil, bylo by to vyřešené dřív než psaní těchto dotazů... :-\

Díky, zkusím po dovolený... ale stejně mi vrtá hlavou, proč se program chová jinak, když ho spustím spouštěčem, nebo zcela stejným příkazem v terminálu... To nepochopíš...

A taky nechápu, proč v asociacích  (Otevřít čím u souboru x.docx) je cca 30x Excel, 20x Krita, 20x Powerpoint, 20x Word a další nesmysly... viz obrázek, stejně jako Otevřít s Nahlásit problém... apod...
« Poslední změna: 15 Února 2019, 16:54:46 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #15 kdy: 15 Února 2019, 17:10:50 »
Proč je to tam tolikrát?  Protože máš obrovský nepořádek ve spouštěčích (= mnohonásobné spouštěče).
Podle mě to vzniklo opakovanými pokusy s instalací office. Každá tato instalace vytvořila spouštěče které tam už zůstaly "navěky". Řešení: Promazej si složku se spouštěči aby tam byly pouze jednou. To je celé.....

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #16 kdy: 19 Února 2019, 09:20:19 »
Proč je to tam tolikrát?  Protože máš obrovský nepořádek ve spouštěčích (= mnohonásobné spouštěče).
Podle mě to vzniklo opakovanými pokusy s instalací office. Každá tato instalace vytvořila spouštěče které tam už zůstaly "navěky". Řešení: Promazej si složku se spouštěči aby tam byly pouze jednou. To je celé.....

Myslel jsem si, že Ubuntu ani instalátory po sobě neuklízí, ale že bych instaloval Office 20x to zase ne, myslím tak 4x 5x...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #17 kdy: 19 Února 2019, 09:54:03 »
Myslel jsem si, že Ubuntu ani instalátory po sobě neuklízí, ale že bych instaloval Office 20x to zase ne, myslím tak 4x 5x...

Nicméně si to promaž...
Kód: [Vybrat]
/usr/share/applications
~/.local/share/applications

A uživatelské složky ve wine taky.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #18 kdy: 19 Února 2019, 10:00:40 »
Myslel jsem si, že Ubuntu ani instalátory po sobě neuklízí, ale že bych instaloval Office 20x to zase ne, myslím tak 4x 5x...

Nicméně si to promaž...
Kód: [Vybrat]
/usr/share/applications
~/.local/share/applications

A uživatelské složky ve wine taky.

Tam je vše jen jednou. Viz obr.
« Poslední změna: 19 Února 2019, 10:03:21 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #19 kdy: 19 Února 2019, 10:12:48 »
Kód: [Vybrat]
update-desktop-database ~/.local/share/applications
A pokud bys opravdu měl spouštěče pouze jedenkrát (.lnk se nepočítají), není důvod aby byly v nabídkách tolikrát.
Takže hledej - použij nějaký nástroj na hledání nebo stačí find v terminálu, nech si vyhledat všechny soubory *.desktop

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #20 kdy: 19 Února 2019, 10:43:01 »
Kód: [Vybrat]
update-desktop-database ~/.local/share/applications
A pokud bys opravdu měl spouštěče pouze jedenkrát (.lnk se nepočítají), není důvod aby byly v nabídkách tolikrát.
Takže hledej - použij nějaký nástroj na hledání nebo stačí find v terminálu, nech si vyhledat všechny soubory *.desktop


Díky, databázi jsem updatoval, find našel jeden:

Citace
find *.desktop
NetVista.desktop

locate našel dva:

Citace
locate *.desktop
/home/tomas/NetVista.desktop
/home/tomas/Dropbox/Synchronizace/Spouštěče z plochy/NetVista.desktop
« Poslední změna: 19 Února 2019, 10:48:14 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #21 kdy: 19 Února 2019, 15:35:49 »
To jako chceš říct, že v celém počítačí máš pouze dva soubory .desktop ??  :o
Tomu snad nemůžeš věřit ani ty sám, musíš jich tam mít minimálně několik stovek...
A pokud ani neumíš použít find
Kód: [Vybrat]
find / -type f -name "*.desktop"
použij nějaké GUI "klikátko".....
-----------------------------------------------------------
Na obrázku je výsledek hledání .desktop v mém PC - 6885 položek....
« Poslední změna: 19 Února 2019, 15:55:46 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:U16.04 wine MS Office nejde psát diakritika
« Odpověď #22 kdy: 19 Února 2019, 16:10:20 »
Díky. find jsem neuměl použít. Použil jsem tvůj kód (pod sudo) a je tam toho plno,  drtivá většina na záložním disku v BackInTime.

Když hledám jen excel tímto:

Citace
sudo find / -type f -name "*Excel*.desktop"

najde se jen jeden

Citace
/home/tomas/.local/share/applications/wine/Programs/Microsoft Office/Microsoft Office Excel 2007.desktop

a zbytek v zálohách (6 kusů), rozhodně ne 20.

Word najde jeden:

Citace
sudo find / -type f -name "*Word*.desktop"
/home/tomas/.local/share/applications/wine/Programs/Microsoft Office/Microsoft Office Word 2007.desktop
find: „/run/user/1000/gvfs“: Operace zamítnuta
« Poslední změna: 19 Února 2019, 16:14:44 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.