Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Černá obrazovka po několika hodinách běhu[vyřešeno]  (Přečteno 1171 krát)

hyg

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Černá obrazovka po několika hodinách běhu[vyřešeno]
« kdy: 25 Listopadu 2012, 16:36:14 »
Ahoj,
nedávno se mi podařilo vinou neskutečné chyby téměř si oddělat externí disk. Nahodil jsem proto dd_rescue a zároveň analyzoval disk testdiskem (to asi není úplně košer, ale ani jeden z nich si nestěžoval...). Protože to jsou operace na delší dobu, vypnul jsem autosuspendaci, pro jistotu i vypínání obrazovky (nebyl jsem si jist, zda by to třeba neudělalo neplechu) a cca 5 hodin pracovat. Když jsem se k počítači nyní vrátil, je černá obrazovka. Zde by bylo dobré zmínit ještě to, že v průběhu několika posledních dnů to bylo už po několikáté, co jsem nechal počítač s podobným procesem zapnutý třeba i přes noc.
Počítač běží (samozřejmě byl zapojen do zdroje), thinkpadovské z v kroužku (značící běh systému nebo tak něco) svítí, kontrolka "měsíček" značící suspedaci nesvítí.
Počítač nereaguje na: pohyby myší (trackpointem), stisky tlačítek myši, stisky náhodných kláves (q a s jsem se raději vyhýbal), stisku fn, krátkému stisku power.
Připojil jsem externí monitor, ten ale také nic neukazoval.
Vím, že je tu šance, že rebootem nebo podobnými drastickými metodami, ale bojím se, že bych přišel minimálně o tu testdisk analýzu a proto bych se chtěl nejdříve zeptat, jestli to není nějaká obecně známá příčina k takovému chování.

lenovo x200s, čerstvě nainstalová 12.04

Díky moc
« Poslední změna: 25 Listopadu 2012, 20:55:57 od František Zatloukal »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re:Černá obrazovka po několika hodinách běhu
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2012, 16:49:53 »
Ahoj, tipoval bych, že to stejně skončí restartem. Zkus nejdřív dát ctrl+alt+F1, mohlo by se to přepnout do konzole (příp. pak alt+F7 zpět). Mám ještě pár tipů jak diagnostikovat v jakém stavu vědomí/bezvědomí tvůj počítač je, ale víc mě nenapadá. I příčin může být víc, od přehřátí procesoru nebo graf. karty po chybu v nastavení ACPI...
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

hyg

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re:Černá obrazovka po několika hodinách běhu
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2012, 17:58:14 »
Díky moc. Konsole nefungovala, tak jsem to natvrdo vypnul power buttonem. Dospěl jsem k závěru, že více než 5 hodin na pc už je opravdu neproduktivních, nějak, nevím jak, se tomu (běžícímu OS...) rozházel filesystem. Naštěstí to byla čistá instalace na čistém počítači, takže na to, stejně jako na celý tento nepovedený víkend, raději zapomenu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.