Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !  (Přečteno 23020 krát)

Mario Hlas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
       K článkům není přiřazena diskuze, jako je tomu na mnoha populárních webech. (Pravděpodobně se admin obával zahlcení diskuze bláboly, příspěvky mimo mísu a vzájemným napadáním až i vulgaritami). To chápu - ale považuji za důležitější, aby články byly buď aktualizovány nebo (pokud to nemá smysl) mazány. Mělo by to být především morální povinností autorů, mělo by to být obsaženo v etickém kodexu autorů návodů a dokumentací (pokud takový kodex existuje), měla by na to dohlížet nějaká skupinka kolem redakční rady, čtenářům by mělo být umožněno hodnocení relevantnosti článků. Za minimum péče o čtenáře bych považoval u starších článků aspoň vyvěšovat upozornění, že "Článek byl naposledy aktualizován .... - některé údaje v něm obsažené už nemusí být platné.".
      U lidí, zabývajících se softwarem (a tedy i u zdejších správců) lze předpokládat vysokou úroveň logického myšlení. Ale nevidím logiku v tom, když správcové kvůli množství spamu pozastaví registraci, ale na druhé straně se nestarají o to, zda se z publikovaných článků časem nestaly mystifikace - nefungující návod snad mystifikací je - či ne ?
      Jedním z více příkladů je článek "FreeRapid Downloader" (poslední úprava: 2013/04/04 17:05) s hraběcí radou "FreeRapid není možné spouštět se svobodnou OpenJDK verzí Javy, ujistěte se proto, že máte nainstalovanou „originální“ Javu od firmy Sun. Případně se ujistěte, že máte java-6-sun vybránu jako výchozí." Autor tohoto článku překopíroval starý originální Help autora FRD - přitom se nepřesvědčil, zda java-6-sun je stále dostupná v repozitářích Ubuntu nebo vůbec někde. Ona totiž zmizela brzy potom, kdy Oracle v r. 2010 koupil firmu Sun a překopal distribuce Javy. Nevím přesně kdy, ale pro Ubuntu 10.04 ještě návod autora FRD (jehož překopírovaná část týkající FRD v debianních klonech vyzdobená obrázky dodnes visí zde) platil, ale v U. 12.04 už ne, protože v jeho repozitářích už java-6-sun nebyla a nedala se najít ani jinde.
      Nedávno jsem si všiml, že problém "v U. mně nechodí FRD" je na ubuntu.cz stále ještě živý, a tak jsem tam dnes vložil hint, jak tento problém obejít (přišel jsem na něj metodou pokus-omyl, a je v licenci Copyleft) - ale to už by bylo o něčem jiném.
      Opakuji doporučení : Už neplatné články jsou zavádějící, otravují ty, kteří se jimi řídí. Zvažte, zda by pověsti Ubuntu.cz prospělo, kdyby jich bylo co nejméně.

Mario Hlas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
« Odpověď #1 kdy: 21 Listopadu 2015, 09:40:31 »
Omlouvám se za dvojí vložení článku - čekal jsem dlouho na odezvu, a proto jsem jej odeslal znovu (a smazat jej není autoru příspěvku dovoleno ...  :-X

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
« Odpověď #2 kdy: 23 Listopadu 2015, 10:52:34 »
Jestli jsem to pochopil, jedná se o Wiki. Nic vám nebrání takový návod opravit. Budeme i rádi, neb moc lidí, kteří by to dělali tu není.
Ale o mazání bych neuvažoval, maximálně dopsat, že návod je neaktuální, což můžete opět i vy. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Mario Hlas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2015, 23:38:17 »
ad Milhouse : Respektuji, budu se snažit aktualizovat nebo aspoň upozorňovat, když se setkám s něčím, co už neplatí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.