Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: boot USB flash disk Ubuntu  (Přečteno 8686 krát)

ameriko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
boot USB flash disk Ubuntu
« kdy: 21 Února 2008, 21:45:11 »
Dobrý večer.
Chtěl bych zkusit nainstalovat nebo lépe přenést můj system Ubuntu na flash disk.Je třeba po přenesení třeba GPardem,nějak přepsat grub? A také bych se chtěl zeptat,jestli můj Bios umožnuje bootování z USB flahdisku,když obsahuje tyto položky:USB hard disk,USBsuperdisk,USB floppy,USB cd-rom?
Případně děkuji
« Poslední změna: 15 Ledna 2009, 02:01:19 od Anna Taliánová »

spynfo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 505
    • picasa: konicky a relax
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2008, 16:09:18 »
zkuste uprednostnit superdisk v biosu, mozna bude mit vetsi prava, nez harddisk. Tyhle nastaveni najdete spis v manualu ke svoji motherboard. Na strance vyrobce MB, pripadne NB.
Muj nekonecny obdiv vsem, kdo pisou v shellu :-)
Compaq Presario CQ57 AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2

spynfo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 505
    • picasa: konicky a relax
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2008, 16:10:41 »
pripadne hledejte manual k VASEMU biosu, na webu.
Muj nekonecny obdiv vsem, kdo pisou v shellu :-)
Compaq Presario CQ57 AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2008, 16:46:59 »
grub co mate na HD prenastavovat nemusite, na usb si to udela vlastni bootloder (grub)
jinak navod je na wiki, s tim biosem vam neporadim, ale mel by to umet :)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

ameriko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2008, 19:51:03 »
Děkuji za rady,ale mě jde hlavně o to,jestli jde klíčenka používat jako klasický HDD,to jest z ní bootovat,ukládat na ní atd..dnes jsou klíčenky už dost velké.Ty návody,co jsou zde uvedeny mě přijdou spíš jako jak nakonfiurovat klíčenku,aby z ní šlo instalovat,ale to nemám na mysli.Chtěl bych ji používat jako HDD,nebo je lepší vyměnovat klasický HDD?V notebooku to není takový problém.

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2008, 19:59:48 »
Podle mě by měla jít jako klasický disk použít. Prostě spusťte instalaci a jako disk pro instalaci zvolte flashdisk.
Návod na Wiki opravdu slouží pouze, pokud chcete flashdisk použít jako Live CD, např. když nemáte na počítači CD mechaniku a chcete si Ubuntu nainstalovat.
Něco trochu jiného je zde - to umožňuje i ukládat nastavení apod., ale pořád to není klasická instalace.
Jinak v BIOSu může být flashdisk detekován jako normální disk. Třeba u mě musím jako první zvolit bootování z disku a v seznamu disků nastavit jako první flashdisk. Ale je to deska od desky jiné...

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2008, 20:13:45 »
otazkou je, kam to nahraje bootloader...jestli na HDD nebo na flash disk
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

ameriko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 23 Února 2008, 11:14:54 »
No právě,učím se a poznávám linux,tak mám na notesu LinuxMint,Ubuntu,Kubuntu a WinXP,už to mám pěkně vyštelovaný,vše funguje celkem bez problému i s pomocí tohoto fora,ale syn by chtěl taky zkoušet Linux a já už nechci nic na mém  měnit,aby se mi něco nezbořilo a on má na svém WIN,protože je musí používat ve škole a nechce experimentovat na HDD,kde má školu.Tak jsem právě myslel na klíčenku,která by byla možná použít v obou(máme stejné) a bylo by to bez zásahu do našich HDD.Vím,že by to šlo řešit jiným klasickým HDD,není těžké ho měnit,ale klíčenka by byla daleko pohodlnější.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 23 Února 2008, 16:36:58 »
Podle mě, jak zde již bylo řečeno, mělo by jít z CD instalovat rovnou na USB flash disk celý systém, prostě jen zvolíte jiný disk při instalaci (USB klíčenka musí být namountovaná). Ale ještě jsem to nezkoušel. Co se týče dalšího disku, tak by se dal použít externíh USB disk, mám jeden doma a jsem spokojen.

Co se týče bootloaderu, tak pokud se nahraje na flash disk, tak by bylo nějak vhodné ho přesunout na disk s Windows. Bohužel nevím, jak se to dělá. Zatím jsem grub jen obnovoval...
« Poslední změna: 23 Února 2008, 16:38:56 od Libor Šedivý »
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

vlasto

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 527
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2008, 20:14:51 »
Nahrát system rovnou na usb asi nejde.Kdyby to šlo,tak to určitě někde bude popsáno.Co se dá přenést na klíčenku je popsáno v Pendrive linux.Mně zatím dobře až na připojení k internetu jede Pendrive.Zapisuje změny na usb včetně nastavení.Nastavení internetu musím po každém novém spuštění konfigurovat.Na usb jde i PCLOS a mnoho jiných.

Libor Šedivý

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 799
    • liborse.mechenice.net
Re: boot flah disk ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 25 Února 2008, 00:10:26 »
No, asi to budu muset vyzkoušet, mám doma jednu větší flashku ;). Pokud vím, tak Mandriva má nebo bude mít svůj usb disk se systém, takže by to mohlo jít i v Ubuntu. Kdyby to šlo, bylo by to zajímavé...
Ubuntu 18.04, Acer Aspire V15 Nitro Black Edition II, 16 GB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.