Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Volne misto na disku  (Přečteno 9032 krát)

EdgaR

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Volne misto na disku
« kdy: 17 Listopadu 2008, 21:34:47 »
Ahoj, už jednou jsem to tady zkoušel a bezvýsledně, tak jsem ten problém ignoroval, až do teď, protože teď už to prostě ignorovat nejde...

Takže základní problém:
 mám disk velký asi 113GB, pričemž data mi tam zabírají jen 40GB a zbytek mám "zabraných" nevím čím. Momentálně mi to píše "volné místo na disku: 0 bajtů" takže nejde udělat vůbec nic. Protože minule nevím jestli jsme se pochopili, pokusil jsem se udělat screen, na uložení nehleďte, nic chytřejšího mě nenapadlo... :)
http://kresiclass.wz.cz/Obrazovka.png
dík za radu

premet

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #1 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:10:17 »
To je tak, když nemáš domovský adresář zvlášt. Smaž si něco z něj co tam máš, nějaký film nebo tak to já nevím. Další věc si zkus
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get clean

EdgaR

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #2 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:16:46 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get clean

to už mi radili předtím, ale nepomáhá to - ( Could not connect to database )

premet

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #3 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:18:56 »
Tak si je smaž sám, jsou ve /var/cache/apt/archives můžeš takhle
Kód: [Vybrat]
sudo rm -r /var/cache/apt/archives/*

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #4 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:42:33 »
prece mu nebude cache zabirat 70 giga ci kolik.. navic to zabrany misto se vubec neukazalo v tom prehledu vyuziti disku

premet

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #5 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:45:16 »
Však já sem neříkal, že mu to bude zabírat nějak hodně nebo tak. Jen sem chtěl aby měl alespoň nějaký volný místo aby s tím mohl pracovat  :).

premet

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #6 kdy: 17 Listopadu 2008, 22:47:38 »
Ale je celkem zajímavý, že pro Linux má 100 GB nebo kolik a využití disku mu ukazuje jen 50 GB.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #7 kdy: 18 Listopadu 2008, 05:01:10 »
jedna věc mne napadá - jestli náhodou není ~50GB třeba v /media/disk nebo v /media/Nový svazek a pak teprve mountnut do tohoto místa /dev/sda1 resp. /dev/sda2
Vysvětlovalo by to chybějící místo. Pokud něco mountnu do složky která obsahuje data tak ty data jenom překryje, ale stále tam zůstávají a zabírají místo. Po umountu jsou opět přístupná.

Zkusil bych
Kód: [Vybrat]
umount /media/disk
umount "/media/Nový svazek"
#je tam mezera možná to bude chtít uvozovky jen kolem "Nový svazek", případně použít tabulátor na automatické doplnění cesty

a pak se podívat co obsahují složky /media/disk a /media/Nový svazek
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

EdgaR

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #8 kdy: 18 Listopadu 2008, 15:10:33 »
jedna věc mne napadá - jestli náhodou není ~50GB třeba v /media/disk nebo v /media/Nový svazek a pak teprve mountnut do tohoto místa /dev/sda1 resp. /dev/sda2
Vysvětlovalo by to chybějící místo. Pokud něco mountnu do složky která obsahuje data tak ty data jenom překryje, ale stále tam zůstávají a zabírají místo. Po umountu jsou opět přístupná.

Zkusil bych
Kód: [Vybrat]
umount /media/disk
umount "/media/Nový svazek"
#je tam mezera možná to bude chtít uvozovky jen kolem "Nový svazek", případně použít tabulátor na automatické doplnění cesty

a pak se podívat co obsahují složky /media/disk a /media/Nový svazek

cau, Novy svazek je byvali disk "D" ale ma jen 4.5GB ale stejne mi nejde na psat ten prikaz (Could not connect to database) takze jsem jeste rano zkusil smazat nasrane filmy abych si udelal misto a mohl to napsat - doufal jsem, ze to pomuze; takze posmaza bylo najednou 0.5GB mista volneho (udaje dole v Nautilu) ale skusil jsem Nautilus nekolikrat aktualizovat (f5) a postupne to dole ubyvalo az opet na 0 bajtu - to cele behen nekolika vterin. Takze se mi uz ani neukladaji ani cookies asni nic podobneho, rano mi neslo ani odeslat cokoliv na forum, takze tohle pisu z woken :P
takze nevim, jestli mam skusit reinstall systemu nebo co - popripade udelal jsem predtim chyby ktere bych pri reinstallu nemel delat (asi sejmu aj wokna) ? dikec

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #9 kdy: 18 Listopadu 2008, 17:07:55 »
pokud místo stále "samo" ubývá tak to překrytím nebude.
půl giga je celkem dost místa.

nabootujte z livecd a ukažte jak vypadají velikosti tam
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #10 kdy: 18 Listopadu 2008, 20:57:57 »
Neviem ci toto bude ta prava rada, ale raz sa mi stalo tiez ze sa mi disk postupnae zaplnal, nebolo to sice v Ubuntu, myslim ze to bol Sabayon. Ked som sa hral s nastavovanim plochy, nejakym nedopatrenim som zapol nahravanie akcii na ploche. To video alebo co to bolo neustale narastalo, bude dobre zistit, co vsetko bezi na pozadi utilitou top, htop alebo pomocou graf. Monitoru systemu. Ak sa neda ani nalogovat, tak v rescue rezime pozriet, ci sa v home alebo tmp adresari nenachadza nejaky velky subor.

premet

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #11 kdy: 18 Listopadu 2008, 21:14:08 »
Teď sem si tak vzpoměl na pobavení  ;D.
"Díval ses za ledničku ? Když něco nemůžu najít je to vždycky tam"  ;D

Co ukáže příkaz
Kód: [Vybrat]
df -ahJešte zkus mrknout sem http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,27653.0.html napadlo mě jestli to nemůže mít s tím něco společnýho s tím Gnome Virtual File System nebo co to je  a na co toje.
« Poslední změna: 18 Listopadu 2008, 21:18:28 od Premet »

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #12 kdy: 19 Listopadu 2008, 06:21:00 »
 ??? ??? ???
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

EdgaR

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #13 kdy: 20 Listopadu 2008, 20:04:36 »
Ahoj, tak snad vyreseno - Linuxy (i s wokny) jsem přeinstaloval, zatím to běží jak má tak snad, kdyžtak se ještě ozvu :P :) jinak díkec

misjah

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #14 kdy: 28 Listopadu 2008, 20:31:00 »
Skvely nastroj na taketo problemy je disk usage analyzer  - baobab. Oskenujem filesystem, folder a vlastne vsetko a pekne zobrazi obsadenie disku, vysortuje atd.

Elektron112

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #15 kdy: 25 Června 2009, 14:15:16 »
Mám Ubuntu 9.04 a děje se mi to samé. Zkusil jsem smazat 2,5 GB přes konzoli (rm) a ono to šlo. Volné místo mám teď 2,5 GB. Podle mě bude chyba někde na úrovni GNOME. V pátrání pokračuju, ale jsem jen mírně pokročilý uživatel.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #16 kdy: 25 Června 2009, 15:58:49 »
jedna věc mne napadá - jestli náhodou není ~50GB třeba v /media/disk nebo v /media/Nový svazek a pak teprve mountnut do tohoto místa /dev/sda1 resp. /dev/sda2
Vysvětlovalo by to chybějící místo. Pokud něco mountnu do složky která obsahuje data tak ty data jenom překryje, ale stále tam zůstávají a zabírají místo. Po umountu jsou opět přístupná.

Zkusil bych
Kód: [Vybrat]
umount /media/disk
umount "/media/Nový svazek"
#je tam mezera možná to bude chtít uvozovky jen kolem "Nový svazek", případně použít tabulátor na automatické doplnění cesty

a pak se podívat co obsahují složky /media/disk a /media/Nový svazek

cau, Novy svazek je byvali disk "D" ale ma jen 4.5GB ale stejne mi nejde na psat ten prikaz (Could not connect to database) takze jsem jeste rano zkusil smazat nasrane filmy abych si udelal misto a mohl to napsat - doufal jsem, ze to pomuze; takze posmaza bylo najednou 0.5GB mista volneho (udaje dole v Nautilu) ale skusil jsem Nautilus nekolikrat aktualizovat (f5) a postupne to dole ubyvalo az opet na 0 bajtu - to cele behen nekolika vterin. Takze se mi uz ani neukladaji ani cookies asni nic podobneho, rano mi neslo ani odeslat cokoliv na forum, takze tohle pisu z woken :P
takze nevim, jestli mam skusit reinstall systemu nebo co - popripade udelal jsem predtim chyby ktere bych pri reinstallu nemel delat (asi sejmu aj wokna) ? dikec
Je to celé nějaké divné, asi bych Vám doporučil nejprve si pořádně rozmyslet jak rozdělit disk a pak vše od začátku přeinstalovat, máte v počítači ještě jeden disk cca 100GB? gParted Vám píše na /dev/sda celkovou kapacitu 150 GB a Analyzátor využití 250 GB kapacitu souborového systému, myslím, že Váš problém bude v nějak "podivně připojených discích" Zkuste sem prosím pro informaci dát pár screenshotů z gparted a analyzátoru po nabootování z LiveCD.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Elektron112

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #17 kdy: 25 Června 2009, 16:08:30 »
Nevím už přesně jak, mazal jsem ~/.local/share/Trash, jenomže u některých souborů jsem na to neměl oprávnění, tak jsem potom v konzoli zadal příkaz "sudo rm -R /home/elektron112/.Trash-0" a už jsem jen pozoroval, jak se mi domovský adresář krásně zvětšuje :-) Více zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=27935.0 . O příčině a jestli se to tím vyřeší úplně nevím :-( Je to už v bugzille? Jestli ne, někdo to tam dejte, já to neumím. (Nebo mě to naučte :)

nettezzaumana

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #18 kdy: 25 Června 2009, 16:15:10 »
du -m --max-depth=1 /foo ### vypise obsazenost adresaru ve /foo

# du -m --max-depth=1 /lib
2       /lib/ast
1       /lib/lsb
1       /lib/YaST
1       /lib/udev
1       /lib/dbus-1
3       /lib/firmware
569     /lib/modules
1       /lib/cryptsetup
1       /lib/security
1       /lib/xcrypt
1       /lib/mkinitrd
581     /lib

PetrHerynk

  • Host
Re: Volne misto na disku
« Odpověď #19 kdy: 25 Června 2009, 17:27:11 »
Nevím už přesně jak, mazal jsem ~/.local/share/Trash, jenomže u některých souborů jsem na to neměl oprávnění, tak jsem potom v konzoli zadal příkaz "sudo rm -R /home/elektron112/.Trash-0" a už jsem jen pozoroval, jak se mi domovský adresář krásně zvětšuje :-) Více zde: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=27935.0 . O příčině a jestli se to tím vyřeší úplně nevím :-( Je to už v bugzille? Jestli ne, někdo to tam dejte, já to neumím. (Nebo mě to naučte :)
Takhle snad ne, naučit se musíš sám, my Ti můžeme jen poradit když nevíš.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.