Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vzdálená správa, připojení správce...  (Přečteno 5257 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Vzdálená správa, připojení správce...
« kdy: 11 Listopadu 2014, 09:26:43 »
Přátelé,

mám problém. Potřebuji spravovat vzdálený počítač mámy s Ubuntu takto:

Na vzdáleném se lokálně přihlašuje pouze uživatel s omezenými právy. Nezadává heslo, rovnou se to nabootuje do jeho profilu. Práva nemá...
Já se tam občas potřebuji vzdáleně připojit, ale do svého správcovského profilu, a zajistit aktualizace, nebo instalaci balíku či nastavení systému.
Spolupráce s uživatelem je pouze na bázi "vypni, zapni, restartuj".

Díky za tipy.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:25:18 »
Přátelé,

mám problém. Potřebuji spravovat vzdálený počítač mámy s Ubuntu takto:

Na vzdáleném se lokálně přihlašuje pouze uživatel s omezenými právy. Nezadává heslo, rovnou se to nabootuje do jeho profilu. Práva nemá...
Já se tam občas potřebuji vzdáleně připojit, ale do svého správcovského profilu, a zajistit aktualizace, nebo instalaci balíku či nastavení systému.
Spolupráce s uživatelem je pouze na bázi "vypni, zapni, restartuj".

Díky za tipy.


Použil bych asi TEAMVIEWER, a věci co potřebuješ udělat přes terminál, či zadávat hesla.....

To je teoreticky nejednodušší. Uživatel pouze spustí teamviewer.

Řeším to tak u více BFU kde je linux, a nechce se mi tam jezdit (nebo je to daleko)
« Poslední změna: 11 Listopadu 2014, 10:30:39 od pocitacovazachranka »
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:30:50 »
A proč zase zakládáš duplicitní témata??? Myslím, že už za ty roky, co jsi zde na fóru pečenej vařenej, bys mohl použít políčko vpravo nahoře vedle nápisu Ubuntu, kde je jasně napsáno "Vyhledávání" nebo použít třeba Wiki, kde je příslušná sekce!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:43:13 »
... nebo použít třeba Wiki, kde je příslušná sekce!

wiki jsem dnes ráno přečetl celé... Myslíte tyto sekce?

http://wiki.ubuntu.cz/servery
http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m#zpřístupnění
« Poslední změna: 11 Listopadu 2014, 10:47:15 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:49:01 »
A jsme u toho, proč vznikl tenhle topic  :D
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=72970.0
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2014, 10:52:32 »
... nebo použít třeba Wiki, kde je příslušná sekce!

wiki jsem dnes ráno přečetl celé...

Asi nedostatečně - TeamViewer: http://wiki.ubuntu.cz/programy/internet/teamviewer?redirect=1, vzdálená plocha: http://wiki.ubuntu.cz/programy/internet/vzd%C3%A1len%C3%A1_plocha?redirect=1 a celá sekce: http://wiki.ubuntu.cz/programy/internet#vzd%C3%A1len%C3%BD_p%C5%99%C3%ADstup

Díky. Pokud neznáte TeamViewer a název vám nic neřekne, nenajdete to. Toto vše je dobré pro ty, kdo to znají a vědí... Přečetl jsem to všechno a stejně nevím, zda se můžu přihlásit do systému, kde není nikdo zalogován (popis TeamViewer - nástroj pro sdílení pracovní plochy po síti je nedostatečný, to samé je VNC). Jsem tam, kde jsem byl... Musím to asi zkusit... a o tom to asi je... :-)

Například tuto sekci jsem ráno přečetl celou a nic použitelného pro mě tam není:
http://wiki.ubuntu.cz/programy/internet/vzd%C3%A1len%C3%A1_plocha?redirect=1

Tak jsem to zkoušel a zatím marně. Potřebuji, aby se TeamViewer spustil před zalogováním uživatele a nebylo potřeba sdělovat heslo... takhle je to stejné jako VNC (přesměrovat porty na neveřejné adrese umím)... jdu hledat dál... díky za tipy...

Tak už to jede i před zalogováním, teď ještě pořešit, abych se mohl přihlásit do systému, kde už je přihlášen jiný uživatel a dělat na pozadí...
« Poslední změna: 11 Listopadu 2014, 11:33:03 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #7 kdy: 11 Listopadu 2014, 12:24:10 »
Díky. Pokud neznáte TeamViewer a název vám nic neřekne, nenajdete to. Toto vše je dobré pro ty, kdo to znají a vědí... Přečetl jsem to všechno a stejně nevím, zda se můžu přihlásit do systému, kde není nikdo zalogován (popis TeamViewer - nástroj pro sdílení pracovní plochy po síti je nedostatečný, to samé je VNC). Jsem tam, kde jsem byl... Musím to asi zkusit... a o tom to asi je... :-)
Tak jen krátce, není od věci, aby i linuxáci se koukali co používá" konkurence" od Windows a OSX, mnoho nástrojů je stejných, třeba ten TW


Tak jsem to zkoušel a zatím marně. Potřebuji, aby se TeamViewer spustil před zalogováním uživatele a nebylo potřeba sdělovat heslo... takhle je to stejné jako VNC (přesměrovat porty na neveřejné adrese umím)... jdu hledat dál... díky za tipy...
Jen taková drobnost, když se kouknu kolik ten SW stojí (pro home je zdarma) tak musí být jasné, že to není nějaký homodomo systém, ale profi. A když už je tam i linux klient, tak to musí fungovat komplet.

Mimochodem, jsi psal, že tam máš uživatele typu "zapni" "vypni" "restartuj"

Tak už to jede i před zalogováním, teď ještě pořešit, abych se mohl přihlásit do systému, kde už je přihlášen jiný uživatel a dělat na pozadí...
Tak tady asi narazíš. To TW neumí, protože komunikuje tuším na portu 80 (nebo tam naslouchá) a protože je primárně určený pro Windows, není tam počítáno s použitím na pozadí. Je to zobrazovač monitoru a přebírač klávesnice a mouse.
Používám ho léta. Ale nikdy jsem nechtěl aby nebylo vidět co dělám.

Mimochodem, není k tomu určený spíše SSH shell nebo jak se to jmenuje ? Tady už plavu já.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #8 kdy: 11 Listopadu 2014, 14:45:30 »


Tak už to jede i před zalogováním, teď ještě pořešit, abych se mohl přihlásit do systému, kde už je přihlášen jiný uživatel a dělat na pozadí...
Tak tady asi narazíš. To TW neumí, protože komunikuje tuším na portu 80 (nebo tam naslouchá) a protože je primárně určený pro Windows, není tam počítáno s použitím na pozadí. Je to zobrazovač monitoru a přebírač klávesnice a mouse.
Používám ho léta. Ale nikdy jsem nechtěl aby nebylo vidět co dělám.

Mimochodem, není k tomu určený spíše SSH shell nebo jak se to jmenuje ? Tady už plavu já.
[/quote]

Jak někde vidím SSH a příkazovou řádku, tak mi naskočí husí kůže... (vím, že je to můj problém, pamatuji si maximálně 3-5 příkazů najednou) :-)

Podle mě hezkypěkně to umělo dřív XDMCP, ale to se nám nějak postupně vytratilo...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #9 kdy: 11 Listopadu 2014, 15:05:03 »
takze se prihlas pomoci ssh na hosta a rovnou posli forward pres ssh na ten port kde je vnc, eg -L 5910:127.0.0.1:5910 .. pustis vnc server via `vncserver -geometry 1024x768 :10' a u sebe normalne klienta `vncviewer localhost:10'

na tom neni nic tezkeho
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #10 kdy: 11 Listopadu 2014, 15:25:43 »
na tom neni nic tezkeho

pro tebe ne... :-) ale díky, zkusím se s tím porvat...

Zatím jsem rozchodil XDMCP a je mi na tom divné, že se do vzdáleného stroje (na lokální síťce) přihlásím i bez zadávání uživatelského jména a hesla... Dost divné...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #11 kdy: 11 Listopadu 2014, 17:17:40 »
...  zajistit aktualizace, nebo instalaci balíku či nastavení systému.

Hele compaqu, co Ti sakra nevoní na ssh? Vždyť co jiného potřebuješ?
A pokud chceš nastavit něco klikoidně, tak aplikaci spusť přes ssh -X ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #12 kdy: 11 Listopadu 2014, 19:57:06 »
takze se prihlas pomoci ssh na hosta a rovnou posli forward pres ssh na ten port kde je vnc, eg -L 5910:127.0.0.1:5910 .. pustis vnc server via `vncserver -geometry 1024x768 :10' a u sebe normalne klienta `vncviewer localhost:10'

na tom neni nic tezkeho
Ano, souhlas, nic těžkého.... ale (a prosím nekamenovat za poznámku) nemusíš ještě pro použití toho ssh a vnc přednastavit předtím takové drobnosti jako NAT na routeru ? Já chápu, že to je běžné, ale pokud neznám veřejnou IP, a nebo se mění IP WAN z nějakého důvodu (ADSL i kabelovka to dělá občas, a všechny mobilní to dělají při každém zapnutí), jak by jsi řešil pak přístup na ten PC ?

Tam kde mám pevné veřejné IP, a přístup k routeru pro změnu NAT, tak tam použiju VNC bez větších problému, případně ssh, když nebudu chtít používat zrovna plochu dotyčného.
Ale jak to udělat když předem vlastně IP neznáš.

Pochopitelně se to netýká toho co chce compaq, tam to jistě vyřeší, routováním NAT, a IP zná předem.

Já že hledám něco jako je TW (nejlépe opensource) se stejnou funčností, tedy nemuset znám předem veškeré IP.... a aby to mělo klienta do linuxu (Ubuntu) ... napadá tě něco, nebo jsem plácl nesmysl. (přijmu takové označení, až tak jsem to zase intenzivně nehledal, když tu je TW a ten funguje)

 
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #13 kdy: 11 Listopadu 2014, 21:17:39 »
Nemusíš ... co takhle OpenVPN? :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #14 kdy: 11 Listopadu 2014, 21:24:59 »
Nemusíš ... co takhle OpenVPN? :)

Hmm, to neznám, tak daleko jsem nedošel v linuxu  ;D
Tak já jdu hledat na Wiki...  8)
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #15 kdy: 12 Listopadu 2014, 18:18:55 »
Nemusíš ... co takhle OpenVPN? :)
merline, ty kocoure :D .. ne pro mistra compaqa (nic proti nemu), dyk odmita command lajnu ... to openvpn by nastavoval rok ..

jinak pro naprosty upresneni ..

Kód: [Vybrat]
ssh -L 5910:127.0.0.1:5910 -X $adresa_toho_serveru
vncserver -geometry 1024x768 :10
vncviewer localhost:10

nic vic, nic min .. kdyz si budes chtit spustit gnome nebo neco podobneho, tak oedituj na tom pocitaci pro toho uzivatele ~/.vnc/xstartup

ostatne merlinova rada, abys forwardoval primo ta oka (viz ssh -X) bude fungovat taky, tzn ja kdyz se prihlasim na nejakej pocitac se kde pod uzivatelem, ktereumu chci ta kde nejak upravit, tak jenom pustim `systemsettings' (kde nastavovaci GUI utilita) a ono to proleze tim ssh a u me normalne vyskoci okno
« Poslední změna: 12 Listopadu 2014, 18:20:57 od ntz_reloaded »
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #16 kdy: 12 Listopadu 2014, 18:42:34 »
merline, ty kocoure :D .. ne pro mistra compaqa (nic proti nemu), dyk odmita command lajnu ...
Ale to by zvládl. Levou zadní :) Ne vážně, když se trochu zamyslí, půjde to.

... `systemsettings' (kde nastavovaci GUI utilita) a ono to proleze tim ssh a u me normalne vyskoci okno ...
Přesně tak jsem to myslel.

Jinak jen dodám, že tohle samosebou jede jen linux - linux, co se woken týče, bohužel nic lepšího než TW jsem nenašel :'(

Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Vzdálená správa, připojení správce...
« Odpověď #17 kdy: 13 Listopadu 2014, 09:36:24 »
Díky za tipy. TeamViewer (s nepochopitelnou zkratkou TW) funguje dobře.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.