Ostatní > Tipy a triky pro Linux

Ruská fonetická klávesnice - instalace

(1/4) > >>

jenda93:
Zde na fóru byl dotaz na instalaci ru_cz klávesnice. Uvádím velmi jednoduché řešení pro příležitostné použití bez nutnosti editace jakýchkoliv souborů:

1. Stáhnout potřebný soubor odtud: http://rusklav.afraid.org/index.php?option=com_ionFiles&func=download&Itemid=5

2. Rozbalit archiv do domovského adresáře 

3. Soubor ru_cz jako root nakopírovat do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols

4. V terminálu spustit příkaz:


--- Kód: ---
 setxkbmap -rules xorg -model evdev -layout "cz,us,ru_cz" -option "grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"


--- Konec kódu ---

V popsaném případě by mělo být ihned po provedení příkazu k dispozici běžné rozložení cz, po prvním přepnutí us a konečně po druhém přepnutí "ruská fonetická klávesnice" ru_cz.



Pozn: Zkoušeno na čisté základní instalaci Ubuntu 10.10

jenda93:
GeBu, doufám, že aspoň napíšeš, jestli si to zkoušel. Musí to fungovat.

GeBu:
jenda93: Velice Ti děkuji. Funguje. Ještě si někde najdu, jak to udělat, aby se tam zobrazovala nějaká ikonka.
Tohle byl jeden z mála důvodů rebootu do Windows. Originální fonetická klávesnice, která je v (K)Ubuntu má trochu jiné rozložení těch neaglických ruských písmen, která má však čeština má š, č, ž apod. Dá se na to sice zvyknout, ale tato je pro čechy mnohem lepší - nekazíš si psaní všemi 10.
Používám dost často.
Ten návod s editací soubor evdev.xml jsem se zatím obával jen tak bez porozumění mechanicky zkusit - nevěděl jsem totiž, co v tom souboru, která sekce znamená a neměl jsem teď čas to zjišťovat.

parolua:

--- Citace: GeBu  13 Listopadu 2010, 10:11:51 ---jenda93: Velice Ti děkuji. Funguje. Ještě si někde najdu, jak to udělat, aby se tam zobrazovala nějaká ikonka.
Tohle byl jeden z mála důvodů rebootu do Windows. Originální fonetická klávesnice, která je v (K)Ubuntu má trochu jiné rozložení těch neaglických ruských písmen, která má však čeština má š, č, ž apod. Dá se na to sice zvyknout, ale tato je pro čechy mnohem lepší - nekazíš si psaní všemi 10.
Používám dost často.
Ten návod s editací soubor evdev.xml jsem se zatím obával jen tak bez porozumění mechanicky zkusit - nevěděl jsem totiž, co v tom souboru, která sekce znamená a neměl jsem teď čas to zjišťovat.


--- Konce citace ---

Ahoj, u nás na webu je návod. Tvůrcen fonetické klávesnice pro Win byl námi osloven byla vytvořil fonetiku i pro linux což se povedlo. To co tady jenda93 napsal je výborné, rychlé...chválím, ale doplnění názvu si musíš upravit v XML. http://www.linuxlex.cz/index.php/cs/component/content/article/1-hlavniclanky/201-ruska-foneticka-klavesnice.html podívej se až na popis ke konci k předposlednímu obrázku kde se edituje XML soubor. Je tam přesný popis a hlavně Název si zadej sám, protože je pojmenovaný dlouze a to "Czech Phonetic" takže do <description> doporučuji dát pouze RUS protože předpokládám, že nebudeš ještě používat i klasickou ruskou klávesnici. Já osobně s klasickou ruskou klávesnicí problém menám :) ještě abych měl :) když z východu pocházím, ale je pravda, že plno čechů a i mojich kolegů nadávalo, že fonetika v klasickém linuxu chybí. Pohodlí je pohodlí...chápu ;)

GeBu:
Díky za vysvětlení.
Odkaz na váš návod jsem objevil až dneska - autor rozložení na něho totiž dal odkaz do novinek, ale ne do sekce "Jak nainstalovat" a tam jsem ho hned neviděl. Je v něm lepší vysvětlení - to co původně psal radil "jenda93" tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,51760.0.html tj. editace evdev.xml jsem se bez prostudování bál udělat.
Co se týká rozložení, tak stačí, aby někde byla česká programátorská klávesnice (jeden kolega tak nastavuje PC v práci) a už to zdržuje - např. proto, že české weby mají .cz a člověk už má ten pohyb navyklý. A pro méně pokročilého uživatele je to pak katastrofa.
Jinak na psaní klasickou ruskou klávesnici musíš mít buď originál klávesnici nebo polepky na fonetickou stačí česká klávesnice a trochu zvyku na několik písmen. Věnoval jsem na východ PC s českou klávesnicí a tou fonetickou v té rodině si zvykli a používají to :).
Jinak v Linuxu fonetika je, ale tato je lepší.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi