Ostatní > Tipy a triky pro Linux

FreeRapid Downloader oprava vypnutí, restartování atd.

(1/2) > >>

Rover623:
Tenhle program se tu již řešil a to konkrétně zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=35897.0

O co tedy jde, tenhle downloader neumí v Linuxu po dokončení stahování provést nadefinovanou operaci (vypnutí, restart atd.). Při pokusu takovou operaci zvolit vás oblaží hláškou, že systémový příkaz není definován nebo podporován. Ve výše uvedeném tématu je sice řešení, ale to není zrovna elegantní, protože vyžaduje zapnutí tzv. suid módu kdy příkaz "shutdown" nevyžaduje ke své činnosti heslo roota a může být aktivován uživatelem.

To má jednak bezpečnostní dopad, je to sice velmi nepravděpodobné, ale lze tak počítač restartovat nebo vypnout na dálku bez znalosti hesla, ale hlavně to má značný diskomfortní dopad na systému s více uživateli. Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Problém jsem prostudoval a následně dotčený soubor "syscmd.properties" který tuto činnost zajišťuje přepsal. Nyní by mělo stačit stáhnout upravený soubor a nahradit s ním původní soubor v adresáři programu, čímž by vám bez potřeby cokoli dalšího měnit mělo fungovat automatické vypnutí, restartování i uspání (do paměti i na disk).

Upravený soubor si můžete stáhnout odtud http://www.ulozto.cz/x7DneJ7/syscmd-properties

Martin Šácha:

--- Citace: Rover623  06 Února 2013, 00:12:14 ---Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

--- Konce citace ---

Nevím jak v nových verzích, ale ve starších shutdown bez hesla fungoval pouze pokud byl přihlášen jen jeden uživatel. Pokud je přihlášeno víc uživatelů, tak bylo/je potřeba oprávnění roota.

Rover623:
To nevím, od 9.10 už se musel spouštět "shutdown" se "sudo". Jestli to bylo v 8.04 jinak by musel někdo vyzkoušet.

beer:

--- Citace: Rover623  06 Února 2013, 00:12:14 ---Tenhle program se tu již řešil a to konkrétně zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=35897.0

O co tedy jde, tenhle downloader neumí v Linuxu po dokončení stahování provést nadefinovanou operaci (vypnutí, restart atd.). Při pokusu takovou operaci zvolit vás oblaží hláškou, že systémový příkaz není definován nebo podporován. Ve výše uvedeném tématu je sice řešení, ale to není zrovna elegantní, protože vyžaduje zapnutí tzv. suid módu kdy příkaz "shutdown" nevyžaduje ke své činnosti heslo roota a může být aktivován uživatelem.

To má jednak bezpečnostní dopad, je to sice velmi nepravděpodobné, ale lze tak počítač restartovat nebo vypnout na dálku bez znalosti hesla, ale hlavně to má značný diskomfortní dopad na systému s více uživateli. Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Problém jsem prostudoval a následně dotčený soubor "syscmd.properties" který tuto činnost zajišťuje přepsal. Nyní by mělo stačit stáhnout upravený soubor a nahradit s ním původní soubor v adresáři programu, čímž by vám bez potřeby cokoli dalšího měnit mělo fungovat automatické vypnutí, restartování i uspání (do paměti i na disk).

Upravený soubor si můžete stáhnout odtud http://www.ulozto.cz/x7DneJ7/syscmd-properties

--- Konce citace ---
Super, mrknu na to doma, to se hodí. K+.

beer:
Ještě tak vyřešit, pokud to není opraveno, aby v případě, že se ve free rapid downloaderu nastaví alokace diskového prostoru, aby to nepoškodilo linuxové oddíly - stalo se mi to opakovaně vždy po zapnutí této funkce, u různých disků. Ale to by bylo spíše na autory toho programu.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi