Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak setrit baterku  (Přečteno 29840 krát)

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Jak setrit baterku
« kdy: 20 Března 2008, 09:26:19 »
ahoj jde nejak v linuxu podtaktovat procesor kdyz jedu na baterku? nejlepe nejaky jednoduchy programek power manager jak je ve widlich :-)
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

Ondra K...

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
  • Věčný začátečník
    • Můj lehce offtopic blog
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #1 kdy: 20 Března 2008, 10:46:37 »
Tak celkem jednoduchý prográmek je cpufrequtils, najdete jej v repozitářích. A ješte je dobré si na nějaký panel přidat aplet 'Sledování změny frekvence procesoru.
ASUS F3M-AP012 - AMD Sempron 1,8GHz, RAM 1024MB,GeForce GO 6100 se 64bit 8.04
---
A zatímco si na člověku smlsne kdejaká havěť, jeleni se klidně pasou. --- Tož jsem přeběhl na Arch :-)

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #2 kdy: 20 Března 2008, 16:43:19 »
root@jonnyb-laptop:~# cpufreq-info
cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
analyzing CPU 0:
  no or unknown cpufreq driver is active on this CPU
root@jonnyb-laptop:~#


nenasel procesor :-/ a to mam standartniho intela 1,6 ghz
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

Zavi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2008, 06:57:20 »
modprobe acpi-cpufreq

jonnyb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
  • VSB TUO FEI 2.
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #4 kdy: 25 Března 2008, 20:40:06 »
root@jonnyb-laptop:~# modprobe acpi-cpufreq
FATAL: Error inserting acpi_cpufreq (/lib/modules/2.6.22-14-generic/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/acpi-cpufreq.ko): No such device


no nic pockam na Hardyho a uvidime :-)
» µATX Intel® P5GC-VM, CPU Intel® Core™2 Duo, ZEPPELIN DDR2 (2x1GB), HDD WD 10GB,  ATI Radeon 2600 pro * 8.04 Hardy Heron
«
» Notebook A3HF «

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #5 kdy: 02 Dubna 2008, 14:05:56 »
Dobrý den.
Nainstaloval jsem Ubuntu Gutsy Gibbon na notebook hp compaq nx6310 a většina věcí krásně funguje (Ubuntu obecně mi zatim přijde jako nejpřítulnější distribuce). Grafická akcelerace není bez chybičky - to ale nevadí. Horší je ta baterka. S Ubuntu vydrží notebook - nijak zvláště nezatěžován - asi hodinu dvacet. Wokna XP promítají film třeba tři hodiny a až pak to kixne. To je závažnej nedostatek.
Zkusil jsem instalaci cpufrequtils, po příkazu modprobe mito hází stejnou chybu jako jonnyb. Navíc u starších verzí Ubuntu se píše, že škálování frekvence procesoru u tohoto NB nefunguje (http://senzaspazi.altervista.org/wiki/doku.php?id=nx6310-eng) - to platí pořád, i pro Gutsy Gibbon? O tom už jsem zmínky nenašel.
Myslíte, že to půjde řešit?
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #6 kdy: 02 Dubna 2008, 14:36:37 »
Zkuste vydržet do vydání nové verze Ubuntu 8.04, která vyjde 24.4.08.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #7 kdy: 03 Dubna 2008, 00:24:59 »
Nu, jinou možnost asi stejně nemám... :-)
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #8 kdy: 04 Dubna 2008, 12:37:38 »
Milhouse, a to by nešlo ani přes "Ubuntu Tweak"? Tam nějaké možnosti jsou, neměl jsem sice příležitost to vyzkoušet, jelikož na mé 3 roky staré baterce se už podobné legrace beztak nijak znatelně neprojeví (ani to ani ve windows ;) ).
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #9 kdy: 04 Dubna 2008, 12:59:53 »
Pc v podpise. Mám Kubuntu 7.10 a vydrží mi cca 3h. S windowsem jsem to nezkoušel. Používám KDE4 a na spávu baterie mám guidance-power-manager. Má správu frekvence procesoru (tedy spíš jaké si mody), jas displaye, nastavení nečinnosti a taky volby suspend a hibernate. Bohužel mi na KDE4 tyhle volby nefungují. A na KDE3 mi nefungovali správně protože nemám úplně rozchozenou grafiku. Každopádně je to program z KDE a je super.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #10 kdy: 04 Dubna 2008, 14:29:57 »
Já na ntb Win měl jen na začátku a žádný rozdíl ve výdrži jsem nepozoroval. Ubuntu Tweak nepoužívám, takže nevím. ;)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

oyankee

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #11 kdy: 06 Dubna 2008, 15:01:13 »
Ja osobne mam baterku uplne vycucanou. Ve winxp na 530MHz(speedswitch) vydrzim tak 20 minut, v ubuntu pouzivam aplet cpu-frequency-scaling-monitor(s moznosti skalovani), vydrzim na te same frekvenci 40  a vice minut. Samozrejme zalezi, co mas spusteneho. Jenom snizit rychlost procaku urcite neni konecne reseni.

honorguard

  • Host
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #12 kdy: 06 Dubna 2008, 15:04:11 »
Já osobně se ve frekvencích proc. moc nehrabu ze strachu abych si to nějak neodpálil :).

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #13 kdy: 25 Června 2008, 14:22:48 »
Zdravím opět :-) Tak jsme se dočkali a je tu nové Ubuntu. Jsem rát, řeší to některé problémy. Baterku ale vybíjí pořád stejně. Jak se to má řešit v novém Ubuntu (8.04)? Prosím poraďte... počítač viz výše.
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #14 kdy: 25 Června 2008, 16:50:26 »
no ja aj ked ho dam na 800mhz mi ukazuje ze 1:20 a zaujimave je ze ked dam na 2GHz tak je to ciez 1:20 dakedy odstopujem kolko to relane vydrzi ale mam poci ze vydrzi na xp sa to nevyrovna :(
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #15 kdy: 25 Června 2008, 16:57:13 »
A co používáš na to nastavení frekvence? Cpufrequtils? Nebo už je na to nějaký oficiální nástroj, který netřeba stahovat z repozitářů?
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #16 kdy: 25 Června 2008, 18:57:21 »
Nějak tam nevidím, jakým softwarem mám ovlivňovat výkon procesoru. Ani mě nenapadá, jak bych to v tom hledal. Nenašel jsem to v conclusions ani v limitations (z letmého pročtení jsem zachytil, že to měřili jinak než nějakým softwarovým nástrojem). Poradíte teda někdo prosím?
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #17 kdy: 25 Června 2008, 21:16:59 »
A co používáš na to nastavení frekvence? Cpufrequtils? Nebo už je na to nějaký oficiální nástroj, který netřeba stahovat z repozitářů?

cpu frequency monitor ten co je priamo v ubuntu nejake baliky som dosinstaloval a menim v pohode frekvenciu
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #18 kdy: 26 Června 2008, 00:20:41 »
Zajímavá věc se stala. Po přechodu na Ubuntu HH přestal fungovat větrák. Notebook se dost přehřívá, a to až tak, že to má vliv na fungování a seká se to. Větrák nefunguje ani ve Woknech, nicméně v těch není zahřívání tak drastické (zdá se, že umí lépe hospodařit s výkonem procesoru). Napadá vás, proč by přechod z GG na HH mohl způsobit takovouhle závadu?

Pro Ubuntu není moc dobrá vizitka už to, že oproti woknům vydrží baterie v notebooku zhruba poloviční dobu. Na to se blbě hledá výmluva. (A majitel notebooku patří bohužel k těm, kteří jsou obezřetní a frekvenci CPU ručně měnit nechtějí.) Tohle už je ale na pováženou... Máte někdo nějakou radu? NB je v záruce, asi poputuje do servisu...

PS: trochu jsme odběhli od tématu "jak šetřit baterku", takže když mě někdo nasměrujete do trefnějšího fora, tak se tam přesunu - ale nic jsem nenašel.
« Poslední změna: 26 Června 2008, 10:14:49 od gurney »
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #19 kdy: 26 Června 2008, 11:10:14 »
Jsi si zcela jistý, že to dělá OS? Pokud je to nový stroj, u určitých výrobců takové výpadky bývají standartní... v servisu se dozvíš nějakou pohádku a za pár dní(týdnů) ho máš zpátky  ;)
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #20 kdy: 26 Června 2008, 11:31:23 »
Zajímavá věc se stala. Po přechodu na Ubuntu HH přestal fungovat větrák. Notebook se dost přehřívá, a to až tak, že to má vliv na fungování a seká se to. Větrák nefunguje ani ve Woknech, nicméně v těch není zahřívání tak drastické (zdá se, že umí lépe hospodařit s výkonem procesoru). Napadá vás, proč by přechod z GG na HH mohl způsobit takovouhle závadu?

Pro Ubuntu není moc dobrá vizitka už to, že oproti woknům vydrží baterie v notebooku zhruba poloviční dobu. Na to se blbě hledá výmluva. (A majitel notebooku patří bohužel k těm, kteří jsou obezřetní a frekvenci CPU ručně měnit nechtějí.) Tohle už je ale na pováženou... Máte někdo nějakou radu? NB je v záruce, asi poputuje do servisu...

PS: trochu jsme odběhli od tématu "jak šetřit baterku", takže když mě někdo nasměrujete do trefnějšího fora, tak se tam přesunu - ale nic jsem nenašel.

netvrdil bych, že ubuntu vydrží méně na baterku, pokud to porovnáváš s XP, zkus na to nainstalovat Visty, a uvidíš. Jinak mě třeba notebook vydrží na ubuntu déle než i na win xp, ale to je kvůli tomu, že mám ořezané jádro o plno ovladačů, které se nenačítají. Spíše tedy mám problém s tím, že už baterka odchází. Jinak podívej se na
Kód: [Vybrat]
cat /proc/cpuinfoa normálně by se Ti měla pokud máš standardně podporovaný procesor frekvence měnit, podle zatížení. Třeba můj notebook téměř při běhu z baterky není slyšet a ani se moc nezahřívá, přičemž výdrž má stále někde kolem 1:45, když jsem na něj nainstaloval svoje první ubuntu, tak vydržel někde kolem 3 hodin, ale to už je pěkný 2 roky

Fracty

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 809
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #21 kdy: 26 Června 2008, 11:41:42 »
jinak pokud chcete vyloženě šetřit, tak je tu příkaz

Kód: [Vybrat]
powertopnebo
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/laptop-mode
ale nejdříve si o tom něco přečtěte..

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #22 kdy: 26 Června 2008, 13:16:43 »
Myslíte si, že výkon procesoru a tedy i zahřívání by se daly omezit tím, že by se omezilo množství grafických efektů, které Ubuntu bude předvádět? Bude to mít vliv? Díky za vaše odpovědi, k notebooku se dostanu zase na chvíli dnes odpoledne, tak se na to podívám a upřesním vám, jaká je situace. Pokud máte zájem o nějaké výstupy - řekněte.
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #23 kdy: 26 Června 2008, 15:30:18 »
urcite to bude mat vply, no vcera som testoval. zapnuta wifi, vkuse stahovanie a ako som pisal ze ubuntu pise ze 1:20 vydrz tak realne to bolo 1:35 ale na zaciatku som viac surfoval a potom este aj pisal cez pidgin t.j. prvych 15min potom notas lezal len tak a stahoval z netu (wifi)

dnes ak budem stihat porovnam vydrz na baterke bez efektov a wifi a skusim aj potom hlistu bez aero kolko da na baterke.


relane to bolo ked bol notas novy na xp sp2 bez efektov 1:45 na wifi. notas mam uz 6 mesiacov a menili mi disk fujitsu za WD.
« Poslední změna: 26 Června 2008, 15:31:50 od Kazekage »
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

gurney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 131
  • Při dnešní konkurenci je velmi těžké být blbcem.
    • Přednemocniční neodkladná péče
Re: Jak setrit baterku
« Odpověď #24 kdy: 26 Června 2008, 18:00:47 »
Se omlouvám - asi jsem ta nejlamovatější lama na světě. Nenašel jsem na Ubuntu nikde "cpu frequency monitor" - ani mezi dostupnými aplikacemi, ani nikde v nabídce. Prosím poraďte...

cat /proc/cpuinfo mi pořád vypisuje bez ohledu na zatížení procesoru, že jede na cpu MHz: 1862,016.
« Poslední změna: 26 Června 2008, 18:03:46 od gurney »
Software is like sex - it's better, when it's FREE.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.