Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku  (Přečteno 2133 krát)

josef.g

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« kdy: 01 Srpna 2013, 21:09:20 »
Zdravím, mám čerstvý mininotebook Asus, ještě voní, ale nějak se mi nepozdává rozdělení disku, které proběhlo automaticky při instalaci po prvním zapnutí NTB. Zvolil jsem možnost šifrování /home a výsledek můžete vidět na přiložených obrázcích.
Nemám se šifrováním diskú žádné zkušenosti, ale předpokládám následující: sda1 a sda2 (boot a recovery) mě nemusí moc zajímat, nevrtat se v tom. sda3 je root, sda4 je swap (jen nevím proč 8GB u NTB s 2GB RAM) a poslední sda5 je snad ten šifrovaný /home, ale nějak se mi nezdá, že není namountovaný. Pak se mi taky nelíbí ta hláška o "misaligned" partition u sda4 a sda5 s upozorněním na "poor performance". A v neposlední řadě mi přijde cca. 192GB na systém a jenom 116GB na /home poněkud v nepoměru (nemluvě o tom, proč je sda5 formátováno jako NTFS).
Můžete mi někdo, kdo se v systému trochu víc orientujete naznačit, jestli někde není něco zásadně špatně? Zatím tam nejsou žádná data, jde ještě dělat lecos celkem bez obav. Třeba alespoň to zarovnání partitions sda4 a sda5, případně resize (už jsem někde viděl i návod na resize šifrovaného oddílu, ale bylo to dost složité). Nerad bych něco zásadně zmrvil, tak se radši předem zeptám, třeba už to někdo řešil.
Díky předem i za dílčí rady.

P.S. vidím počet příloh omezen na 4, tak sda1 nepřikládám.
P.S. 2: když ten NTFS oddíl přimountuju, připojí se do /media/dlouhéhexadecimálníčíslo

Změnil jsem přílohy na textové, podle rady cuore.
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk-l
sudo parted -l

[příloha smazaná administrátorem]

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 04 Srpna 2013, 21:25:00 od josef.g »

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #1 kdy: 01 Srpna 2013, 21:24:52 »
Pár tipů k tomuto notebooku je zde → http://blog.ubuntu.cz/clanek/prvni-krucky-iv
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Rover623

Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2013, 21:28:50 »
Tohle je celé nějaké na hlavu

sda1 je pravděpodobně zavaděč

sda2 je asi recovery

sda3 (192GB) je systém + prostor pro uživatelská data

sda4 (8GB) nemá ani FS, je to naprosto holé místo nepřiřazené ničemu

sda5 (NTFS) to ani nevím na co to je, formátované to je, místo na tom není obsazené žádné a připojené to taky nikam není

Jako zásadní se mi tam jeví absence swapu, který na tom disku ani neexistuje.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #3 kdy: 01 Srpna 2013, 22:46:27 »
já v tom nic nevidím ty barevné obrázky mě jen matou a znervózňují  :( dej sem raději výpis z terminálu (ctrl+alt+t)
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
sudo parted -l

josef.g

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #4 kdy: 08 Srpna 2013, 20:45:24 »
Tak jsem trochu pokročil, přečetl jsem si návod na blog.ubuntu.cz a uvedl notebook do továrního nastavení a znovu nainstaloval systém, tentokrát bez šifrování /home. Ale stejně ještě potřebuji poradit. Rozdělení disku se mi zase nelíbí, kromě jiného to nechalo asi 170GB nenaformátovaných. Ale hlavně to, že /home nemá svůj separátní oddíl, takže jsem provedl následující: pomocí Gparted nabootovaného z USB jsem zmenšil kořenový adresář a připravil si velký nový oddíl pro budoucí /home. Na Abclinuxu jsem našel návod na migraci /home ze starého separátního disku na nový disk, ale myslím, že to pro mě není úplně dobře použitelné, protože svůj současný /home nemůžu unmountovat (protože prostě nemá svůj oddíl). Můžete mi někdo poradit, jak postupovat v mém případě, t.j. migrace /home bez vlastní partition na separátní partition? Příkazová řádka nevadí, ale hlavně jde o bezpečnou posloupnost kroků, kdy co namountovat/unmountovat, kdy upravit fstab (počítám, že asi před rebootem, jinak by systém nový /home nenašel?) atd. Případně stačí odkaz, i na anglicky psané návody, pokud je to tam dobře popsáno.
Díky předem.

Rover623

Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #5 kdy: 08 Srpna 2013, 22:23:46 »
Udělej to přes LiveCD, nabootuj z něj systém, uprav fstab a překopíruj normálně data na nový /home, to by mělo stačit

josef.g

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
Re:ASUS X201E-KX022DU - rozdělení disku
« Odpověď #6 kdy: 21 Srpna 2013, 19:52:23 »
Ozývám se trochu pozdě, ale přece. Skutečně to tak šlo. Z LiveUSB (Ubuntu 13.04) jsem zjistil UUID diskového oddílu pro nový /home, příslušně upravil fstab a nabootoval do systému na disku. Vše OK, jen pár detailů pro úplnost. Kopii /home jsem provedl přes příkazový řádek:
Kód: [Vybrat]
cp -va zdroj cílkde pro specifikaci zdroje a cíle jsem musel použít zjištěné UUID diskových oddílů (/ i nový oddíl pro /home byly připojené do /media/ubuntu.
Taky jsem nevěděl, co s obsahem původního /home. Napřed jsem ho na disku nechal a i tak diskový systém v pohodě naběhl s namountovaným novým oddílem. Pak jsem jej ale radši odstranil (na to jsem musel znovu nabootovat z LiveUSB, v diskovém systému obsah starého /home nebyl vidět).
Každopádně díky za radu, bylo to jednodušší než jsem čekal.
« Poslední změna: 21 Srpna 2013, 19:54:12 od josef.g »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.