Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele  (Přečteno 1075 krát)

NovákMarek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele
« kdy: 11 Února 2019, 16:21:11 »
Zdravím,

potřeboval bych poradit jak mám nastavit crontab aby určitou dobu zobrazil uživateli okno s nějakou informací. Myslel jsem si když to nastavím takhle:

15 16 * * * marek zenity --info --text="ahoj"

bohužel takhle to nefunguje. :/ nevíte někdo jak to naspat aby to fungovalo?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele
« Odpověď #1 kdy: 11 Února 2019, 16:57:57 »
Cron je koncipován tak, aby vykonal určitý příkaz. Pokud má spustit nějakou GUI aplikaci nebo zobrazit něco na Ploše, je potřeba mu "říct" kde to má zobrazit, jinak se nic nezobrazí.
Kód: [Vybrat]
15 16 * * * DISPLAY=:0 zenity --info --text="ahoj"

NovákMarek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele
« Odpověď #2 kdy: 11 Února 2019, 18:27:14 »
tvoje řešení mi pomohlo ale funguje mi to jen na mém účtu super uživatele (marek). Ale já bych potřeboval aby to fungovalo u ostatních uživatelů. Nemám ty ostatní uživatele přidat do nějaké skupiny?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele
« Odpověď #3 kdy: 11 Února 2019, 19:16:45 »
tvoje řešení mi pomohlo ale funguje mi to jen na mém účtu super uživatele (marek). Ale já bych potřeboval aby to fungovalo u ostatních uživatelů. Nemám ty ostatní uživatele přidat do nějaké skupiny?

Každý uživatel má svůj vlastní Crontab. Ano, toto funguje pro úlohu spouštěnou pod právě přihlášeným uživatelem a zadanou do jeho Cronu.  Takže tu úlohu musíš nastavit ostatním uživatelům do jejich crontabů.
---------------------------------------
Pokud snad hodláš spouštět úlohy ze svého Cronu, aby se hlášení zobrazovalo jiným uživatelům (pokud by byli vůbec v tu dobu přihlášeni), to už tak jednoduché není. Musíš použít přísl. skript který zohlední prostředí toho kterého uživatele.
Inspirovat se můžeš třeba zde https://www.christianroessler.net/tech/2015/send-desktop-notifications-with-notify-send-to-other-users-from-within-cron-script.html
Je to tam popsáno pro příkaz notify-send, ty místo něj použiješ zenity, jinak je postup stejný.
Takže si v prvé řadě ujasni co vlastně požaduješ za výsledek, co to celé má mít za smysl...
« Poslední změna: 11 Února 2019, 19:20:49 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Cron: poslání zprávy od roota pro uživatele
« Odpověď #4 kdy: 11 Února 2019, 20:05:24 »
Jen tak pro zajimavost - Conky by tohle neumelo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.