Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá  (Přečteno 5204 krát)

jancerveny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« kdy: 28 Listopadu 2017, 10:42:47 »
Ahoj,

potřebuju radu. Nainstaloval jsem Ub16.04 na Lenovo G550 vedle Win10 a mám problém s wi-fi. Nemůžu se připojit, protože laptop síť vůbec nedetekuje, ačkoliv vím, že síť je dostupná. (Ve starém OS jsem se na ní normálně připojil, jiná zařízení jsou do ní připojena...) Do jiné sítě wi-fi, např. doma, se bez problémů připojím, "hardwarově" by tedy taky mělo být vše ok. Přesto on-line nejsem. Restart ADSL modemu i APčka už proběhl, ale bez kýženého výsledku...

Nevíte někdo???

Díky.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2017, 11:47:32 »
zobrazí se jiné sítě ve vzduchu?
zkus vypnout a znovu zapnout wifi adaptér (HW, a i z Ubuntu)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jancerveny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2017, 12:53:09 »
Jsou vidět i jiné sítě ve vzduchu a vypínat SW i HW jsem taky zkoušel...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2017, 12:57:57 »
Zkontroluj ci nemas nastaveny 11 kanal(alebo to je 13?). Skus dat iny kanal.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2017, 13:28:53 »
Vidíš síť z jiných zařízení?
Není náhodou v AP nastavená jako skrytá?
Zkoušel jsi se k té síti připojit, jako ke skryté?
Není náhodou v pásmu, které tvůj HW neumí (5GHz). To asi ne protože si se k ní z tohoto HW už připojoval.

Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

jancerveny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #5 kdy: 28 Listopadu 2017, 15:19:29 »
Nevim kde přehodit kanál.

Co se pásem týče, tak se zdá, že síť je opravdu v pásmu 5Ghz a já mám starší zařízení. Ale věc pásma je otázkou HW, takže OS by na to neměl mít vliv, ne? Když jsem se už s Win10 v síti připojil, mělo by to prostě jít i v Ub, ne? Jinak řečeno: Je možný, že by se laptop s Win10 a síťovkou v pásmu 2,4Ghz připojil na síť  i v pásmu 5Ghz ale s Ub už ne ne??? :D

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #6 kdy: 28 Listopadu 2017, 20:26:26 »
Nevim kde přehodit kanál.

Co se pásem týče, tak se zdá, že síť je opravdu v pásmu 5Ghz a já mám starší zařízení. Ale věc pásma je otázkou HW, takže OS by na to neměl mít vliv, ne? Když jsem se už s Win10 v síti připojil, mělo by to prostě jít i v Ub, ne? Jinak řečeno: Je možný, že by se laptop s Win10 a síťovkou v pásmu 2,4Ghz připojil na síť  i v pásmu 5Ghz ale s Ub už ne ne??? :D
Kanál změníš v nastavení routeru.
Pokud to na stejném stroji pod Win. funguje a v Ubuntu ne, je to jednoznačně záležitost driveru.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Drivery nejsou ve všech distrech stejné. Proto není rozumné bezhlavě instalovat a pak zjistit, že půlka věcí nefunguje. Od toho je přece live kde jde vše vyzkoušet a teprve až je ověřeno že vše podstatné funguje, přikročit k instalaci.
Vytvoř si multiboot flešku, nahaž tam deset různých dister a postupně je vyzkoušej. A které bude po všech stránkách vyhovovat, to pak nainstaluj. Co ty na to?
« Poslední změna: 28 Listopadu 2017, 20:32:04 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #7 kdy: 29 Listopadu 2017, 10:01:41 »
Já viděl i stroje, kde bylo zapnuté jakési HW "pamatovátko" připojení, aby se NB připojil ještě před naběhnutím OS. To dělalo problém. Vypnul jsem to v BIOSu.

Jinde zase Windows nechávala wifi adaptér v nějakém "jiném" stavu a nenaběhl potom v Ubuntu. Počítač se nesměl mezi OS restartovat, ale natvrdo vypnout.

Na NB ženy zase nové Ubuntu "neumí zapnout" wifi adaptér a ovladač jeho HW tlačítka a LEDky. Musí se poprvé spustit Win, tam to zapnout a restartovat bez vypínání do Ubuntu. Naštěstí jen poprvé po instalaci. Když je adaptér zapnutý a ledka svítí Ubuntu najde dodatečné ovladače a nainstaluje je a už to potom jede bez problémů.

Ale jsem laik a od roku 2007, kdy si s tím hraju se mi nestalo, že bych někde nakonec nezprovoznil wifinu v Ubuntu.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

conpet

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #8 kdy: 29 Listopadu 2017, 10:37:55 »
Taky jsem musel změnit kanál na 9 tý.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #9 kdy: 29 Listopadu 2017, 10:52:08 »
taky se chce podívat, jaký kanály jsou obsazený sousedy, taky jsem s tím ze začátku laboroval...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

jancerveny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #10 kdy: 20 Prosince 2017, 16:42:45 »
Žádám znalé dál o pomoc. Problém dosud nevyřešen.

Potřebuju si něco ujasnit. Je možný, že je problém v driveru k Wi-Fi kartě, když mi Wi-Fi všude normálně funguje, jenom na jednom konkrétním místě ne a ne se připojit? Karta tuhle jednu konkrétní síť prostě vůbec nedetekuje, i když je síť na jiných zařízeních dostupná. Nebo je to čistě problém v nastavení dané sítě někde na straně správce? DÍKY.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #11 kdy: 20 Prosince 2017, 17:05:45 »
Žádám znalé dál o pomoc. Problém dosud nevyřešen.

Potřebuju si něco ujasnit. Je možný, že je problém v driveru k Wi-Fi kartě, když mi Wi-Fi všude normálně funguje, jenom na jednom konkrétním místě ne a ne se připojit? Karta tuhle jednu konkrétní síť prostě vůbec nedetekuje, i když je síť na jiných zařízeních dostupná. Nebo je to čistě problém v nastavení dané sítě někde na straně správce? DÍKY.
Sděl na kterém kanále dotyčná síť "vysílá".

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #12 kdy: 20 Prosince 2017, 22:50:54 »
Videnie siete je zavisle na oznamovacom ramci siete (Beacon). Beacon je na pasme 2.4GHz vysielany rychlostou 1 Mbps (mod 11b, modulacia DSSS). Niektore AP/routre dokazu tento Beacon vysielat aj v inom mode napriklad 11g, alebo 11n. 11b/g karta nebude vidiet vysielanie siete nastavenej iba na 11n.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #13 kdy: 20 Prosince 2017, 23:19:11 »
Napadla ma este jedna moznost ked som si precital povodny dotaz.
Moze byt problem aj v ovladaci. Niektore notebooky obsahuju wifi kartu, ktora je urcena len pre americky trh. To je dane tym, ze obsahuje v eeprom nastavenu hodnotu regionu na US. Ovladace, ktore niesu specialne upravene ako napriklad ten, ktory je dodavany s notebookom nedokazu zmenit region aj ked je to mozne v roletovom menu zmenit na CZ a ostane to na hodnote CZ aj nastavene.
Takato karta je vzdy nastavena na region US a vie naladit len kanaly 1 az 11 pre 2.4GHz pasmo.
Je to mozne riesit upravou ovladaca, alebo nastavenim spravneho regionu v eeprom. Druha moznost sa pouzivala volakedy pre 11b/g Atheros karty.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #14 kdy: 21 Prosince 2017, 00:25:11 »
Napadla ma este jedna moznost ked som si precital povodny dotaz.
Moze byt problem aj v ovladaci. Niektore notebooky obsahuju wifi kartu, ktora je urcena len pre americky trh. To je dane tym, ze obsahuje v eeprom nastavenu hodnotu regionu na US. Ovladace, ktore niesu specialne upravene ako napriklad ten, ktory je dodavany s notebookom nedokazu zmenit region aj ked je to mozne v roletovom menu zmenit na CZ a ostane to na hodnote CZ aj nastavene.
Takato karta je vzdy nastavena na region US a vie naladit len kanaly 1 az 11 pre 2.4GHz pasmo.
Je to mozne riesit upravou ovladaca, alebo nastavenim spravneho regionu v eeprom. Druha moznost sa pouzivala volakedy pre 11b/g Atheros karty.
A není jednodušší prostě změnit kanál na routeru??  :-\

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #15 kdy: 21 Prosince 2017, 07:41:50 »
Bolo by to asi najlepsie a rovno vypnut kanal nastaveny na "Auto". V takomto nastaveni si router sam prepina kanal na taky, ktory je najmenej zaruseny a zvycajne odskoci na kanal 12, alebo 13. Na tychto kanaloch malo-kto vysiela a to prave preto, lebo niektore notebooky aj telefony nevedia tieto kanaly naladit.

jancerveny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #16 kdy: 21 Prosince 2017, 15:42:33 »
Videnie siete je zavisle na oznamovacom ramci siete (Beacon). Beacon je na pasme 2.4GHz vysielany rychlostou 1 Mbps (mod 11b, modulacia DSSS). Niektore AP/routre dokazu tento Beacon vysielat aj v inom mode napriklad 11g, alebo 11n. 11b/g karta nebude vidiet vysielanie siete nastavenej iba na 11n.

Napadla ma este jedna moznost ked som si precital povodny dotaz.
Moze byt problem aj v ovladaci. Niektore notebooky obsahuju wifi kartu, ktora je urcena len pre americky trh. To je dane tym, ze obsahuje v eeprom nastavenu hodnotu regionu na US. Ovladace, ktore niesu specialne upravene ako napriklad ten, ktory je dodavany s notebookom nedokazu zmenit region aj ked je to mozne v roletovom menu zmenit na CZ a ostane to na hodnote CZ aj nastavene.
Takato karta je vzdy nastavena na region US a vie naladit len kanaly 1 az 11 pre 2.4GHz pasmo.
Je to mozne riesit upravou ovladaca, alebo nastavenim spravneho regionu v eeprom. Druha moznost sa pouzivala volakedy pre 11b/g Atheros karty.

Ok, takže musim zjistit na jakym kanálu síť vysílá (event. změnit kanál) a taky v jakym módu vysílá Beacon. Jak to udělám, když jí nevidim? :D

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
« Poslední změna: 21 Prosince 2017, 16:17:50 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #18 kdy: 21 Prosince 2017, 16:42:55 »
Ok, takže musim zjistit na jakym kanálu síť vysílá (event. změnit kanál) a taky v jakym módu vysílá Beacon. Jak to udělám, když jí nevidim? :D
Zjistíš to - a změníš  (překvapivě) v nastavení routeru. A už konečně něco dělej, ať to do konce roku stihneš...

vivalin

Re:wi-fi není vidět v seznamu sítí, ačkoliv 100% vysílá
« Odpověď #19 kdy: 22 Prosince 2017, 05:27:57 »
Zjištění kanálu: použij mobil co má android: nainstaluj si WifiAnalyzer. Spustíš wifianalyzer a máš všechny wifi. (+ kanály) V Routru nebo v AP změníš kanál( doporučuji jine než maj sousedi)
https://postimg.org/image/asfwd7sdz/
« Poslední změna: 22 Prosince 2017, 05:36:37 od vivalin »
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.