Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: kopie harddisku  (Přečteno 22156 krát)

mallox

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 324
    • CITÁTNÍK.CZeského internetu, necitujeme slavné, citujeme život!
kopie harddisku
« kdy: 26 Května 2006, 20:29:26 »
zdravim..chci se zeptat zda se nejak da prekopirovat hdd na jiny hdd vcetne mbr, systemu a vseho okolo..proste aby na kopii bylo vse co bylo na originale a funkcni..:)
diky za nazory..
CITÁTNÍK.CZeského internetu, necitujeme slavné, citujeme život!
*unix je jako cizi jazyk, musite znat slovicka abyste mu rozumeli :D
linux v grafice je boj 0001.1000.0010.1000.0000.0110.1000

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
kopie harddisku
« Odpověď #1 kdy: 26 Května 2006, 22:22:57 »
Určitě dá, v linuxu například příkaz dd. Pokud chceš něco klikacího, tak například komerční Norton Ghost.
Kubuntu forever :-)

Ondřej Surý

  • Host
kopie harddisku
« Odpověď #2 kdy: 26 Května 2006, 23:19:58 »
No ty disky musí být stejně velké (nebo ten druhý musí být větší), kopíroval bych je po jednotlivých oddílech, které si předtím na cílovém disku musíte vytvořit, protože pokud disky nejsou úplně identické v C,H,S, tak by kopie 1:1 nemusela dopadnout úplně nejlépe.

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
kopie harddisku
« Odpověď #3 kdy: 27 Května 2006, 01:11:12 »
Podle vseho by nemel vetsi disk vadit, melo by jit souborovy system roztahnout, ale nikdy jsem to nedelal, ale v minulem Linux+ psali, ze k tomu slouzi nastroje "grow" a jako priklad byl uveden "xfs_growfs" ovsem to je pro xfs takze nevim. Jinak urcite po oddilech a rozhodne na odmountovanejch nebo jen pro cteni primountovanejch oddilech. Prikazy bud (priklad pro oddil hda2)
Citace
dd if=/dev/hda2 of=/tmp/image
nebo
Citace
cat /dev/hda2 > /tmp/image
pro obnovu
Citace
dd if=/tmp/image of=/dev/hda2
nebo
Citace
cat /tmp/image > /dev/hda2
Jinak lze zalohu i namountovat pomoci prikazu (napr do /mnt/image)
Citace
mount -o loop /tmp/image /mnt/image
--------------------------------------------

zaloha lze jeste provect rovnou do komprimovaneho souboru pomoci gzipu bez nutnosti nasledne komprese jak by slo pomoci gzip -9 /tmp/image a to prikazem
Citace
dd if=/dev/hda2 | gzip -9 > /tmp/image.gz
nebo
Citace
cat /dev/hda2 | gzip -9 > /tmp/image.gz
jinak pred kompresi je dobre pro lepsi uspech komprese zaplnit prazdne misto na disku nulama a to provedeme nasledujicima prikazama za #davam komentar
Citace
dd if=/dev/zero/  of=soubornul #plnima soubornul nulama dokud to jde
sync                                         #pro zaruceni ze budou nuly na svem miste
rm soubornul                           # smazeme soubor nul
s takhle zanulovanym diskem si gzip poradi lepe

--------------------------------

co se tyka zalohy mbr tak v pripade grubu jen na novem disku grub opet zavedem bud instalacnim scriptem na napr livecd
Citace
grub-install
a nebo lepe vzhledem k jistote spustenim grubu prikazem "grub" a pak zadanim prikazu:
Citace
root (hd0,0)
ktery nam riak ze slozka /boot s grubem je na prvnim disku a prvnim oddile neboli hda1 (hda2 by bylo (hd0,1))a pak prikazem
Citace
setup (hd0)
ktery rika kam se ma do mbr zavect grub a pak vyskocime z grubu prikazem
Citace
quit
-------------------------------------------
Informace v tomto prispevku byli cerpany prevazne z casopisu Linux+

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
kopie harddisku
« Odpověď #4 kdy: 27 Května 2006, 08:12:55 »
No pane jo, to je uživatelská přívětivost jako blázen. Toto přece není pro normální lidi, ale zálohu či kopii disku si občas potřebuje vytvořit každý a musí tomu věřit. Pod MacOSX spustím správu disků, zvolím obnovení, nastavím zdrojový a cílový disk a basta. Systém se postará sám o všechno další.
Toto je důležitá součást systému a zde chybí vhodný uživatelsky přívětivý nástroj.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
kopie harddisku
« Odpověď #5 kdy: 27 Května 2006, 08:38:04 »
GlidingFLY: Pochybuju, ze na to nic neni. Ano, nic takoveho neni standardni soucasti systemu, to je pravda. Sam take nic neznam, co by to umelo, ale neco byt snad musi :-)
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
kopie harddisku
« Odpověď #6 kdy: 27 Května 2006, 09:21:08 »
Jo už jsem hledal. Možná špatně. Ale například předpokládal bych takovou možnost Gklonování u editoru oddílu GParted. Ale tam není možné skopírovat namontovaný disk potažmo oddíl. Proč mně to tak irituje, že to zatím nemám k dispozici vysvětlím:
Například když jsem jako správce DTP nakoupil pět Applů tak než bych to všechno nainstaloval, strávil bych u toho vánoce. Ovšem funkce systémového správce disků v MacOSX je i taková, že umí celý disk naklonovat na jiný, připojený třeba přes fireware anebo na jiné kšandě.
Takže stačilo nainstalovat všechno potřebné na jednu mašinu včetně základního adminitrátorského účtu a když bylo hotovo tak šup s tím na další disky - potažmo počítače. A tam už stačilo pouze vytvořit toho konkrétního pracovníka a hned se vyrábělo. Toto je z hlediska správy počítačů úžasná funkce a jednoduše proveditelná v MacOSX, a je to taky v jádru Linux. Dá se samozřejmně použít i k zálohování do obrazu a ten pak namontovat...
Zde pod Ubuntu jsem zatím nenašel nic podobného. A používat složité vypisování příkazového řádku, kde se může člověk uklepnout? A když už to konečně jeden napíše správně a před tím musí přečíst tlustou bichli plnou příkazů a jejich správné syntaxe? A bude to vůbec fungovat u tak citlivé práce jako je zrovna toto?
Zásada platí jedna: pro správu disků, jejich ošetřování, klonování, zálohování apod. musí být k dispozici jednoduchý a srozumitelný nástroj pro všechny uživatele. Musí být naprosto zřejmné co se stane když prstem ukážu na funkci, kterou požaduji.
Takže znova zopakuji otevírací otázku...
Citace: mallox
zdravim..chci se zeptat zda se nejak da prekopirovat hdd na jiny hdd vcetne mbr, systemu a vseho okolo..proste aby na kopii bylo vse co bylo na originale a funkcni..:)
diky za nazory..
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
kopie harddisku
« Odpověď #7 kdy: 27 Května 2006, 09:49:05 »
2 GlindingFly: Myslim, ze filosofii tech uzivatelsky neprivetivych prikazu dost dobre nechapete. Ony totiz vznikaly v dobe, kdy kolikrat zadne klikaci rozhrani nebylo a proto byly nutnosti. Ale ani dnes to neni uplne na skodu. Tyto prikazy se nezridka pouzivaji pri havarijich systemu, kde je administrator rad, ze vubec nejake rozhrani (byt jen textove) ma. Dalsi vyhodou je moznost plne automatizace ve skriptech. A jako posledni vyhodu bych vyzdvihl, ze jakekoli klikatko vetsinou vnasi chyby sveho grafickeho rozhrani primo do funkce programu.

V Unixovem svete plati zasada KISS. Keep It Small and Simple. A na to jsou konzolove programy idealni. Nechci tady pusobit jako jako Linuxovy Guru, co dela bez Xsek a buzeruje, ostatni, ze neumi pouzivat prikazovou radku. Sam jsem veliky fanousek Xsek a sam je pouzivam, ale mozna, ze budou nekteri prekvapeni, ale hned po prihlaseni si otevru i terminal a z nej spoustim nektere prikazy. Proc? Protoze mi to prijde rychlejsi a bezpecnejsi. Je horsi se ukliknout nez prepsat. V druhem pripade totiz dostanu jen hlasku o tom, ze jsem napsal spatny prikaz, parametr nebo cestu k souboru...

Abych to shrnul. Vetsina techto nastroju pro spravu bude VZDY primarne konzolovych (Hura!). Pokud je nekdo neumi pouzivat , stoji za to se zamyslet se a konecne naucit neco noveho (2xHura!). Vazne to neni tak strasne a pokud se jednou naucite pouzivat prikazovou radku, je to jako jizda na kole. A kdo se NECHCE naucit toto pouzivat, tak pozor, bude schopen se ponorit do problemu mnohem slozitejsiho? Pokud existuje graficke rozhrani(3xHura! a 100xPozor!). Co ma ikonku, spusti i uplna Lama.

No flame please! :)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
kopie harddisku
« Odpověď #8 kdy: 27 Května 2006, 10:51:01 »
O.K. Pitris. Neporozuměl jste mi úplně. Já přece nechci, aby konzolové nástroje zmizeli a nahradili je klikadla. To ne. Jenom tvrdím, že pokud Linux bude setrvávat na filosofii pramenící z dob kdy ještě grafika nebyla, tak to zkrátka uživatelé nepřijmou a basta. S tím nic nenaděláte. V dnešním světě vládne grafika a to zcela po právu. Výkon mašin je nadprůměrný tak proč lidem neusnadnit práci a orientaci v prostředí. Ušetřený čas za výuku syntaxe příkazové řádky může jeden investovat rovnou do výroby. A o to hlavně jde. A Pitris podívejte se kolem sebe, rozhlédněte se co se dneska obecně používá a proč.
Ambicí Ubuntu by neměla být primárně příkazová řádka. Ta samozřejmně dobře poslouží těm, kteří to zvládají a mají tento styl práce rádi. Ne každý to však je ochoten akceptovat, a ruku na srdce, je jich mnohem, mnohem více. Pro tyto musí mít Ubuntu připraveny nástroje tak, jak jsem psal již výše v příspěvku.
Takže sumasumárum, neodsuzuji příkazovou řádku, ale preferuji grafické rozhraní. A už vůbec s vámi nepolemizuji o tom, že nejdříve vznikne program v příkazové formě a pak teprve grafická nadstavba... i když... budoucnost ukáže jak to vlastně bude ;)
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
kopie harddisku
« Odpověď #9 kdy: 27 Května 2006, 11:14:11 »
Aaaa, nase oblibene tema - nebudu se rozkecavat, uz jsme to resili, jen tedy takovy zajimavy postreh z posledni doby, kdy jsem musel porad delat s OO misto LaTeXu - podle mne jsou klikadla slozitejsi - blbe se mi pamatuje, co kde je, v jake podnabidce, navic klikaci program, to je kolos, kdezto kdyz pouzivam radku, tak si ja vybiram, co pouziju za dilci prikazy a z toho udelam celek ja...z toho, co sam uznam za vhodne, coz ne vzdycky v klikadlech jde idealne...a prikazy se pamatujou mnohem lepe, uz proto, ze jsou stejne, kdezto klikadlo je vzdycky trochu jine, abiword je trochu jiny nez writer a podobne. Mozna, ze to prekvapi, ale opravdu si to myslim, a to i presto, ze sam mam pamet mnohem vice konkretni a tudiz bych si mel obrazek s nabidkou pamatovat snaze nez nejaky prikaz...ale neni tomu tak. At si grafika vladne, ale grafika je, a doufam, ze porad jen bude, nejakym spolecnym vystupem programu radky - treba jako GParted - parted + mkfs.* + fdisk. To je dobre, kdo chce klikat, at si klikne, kdo nechce, muze pouzit radku. J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
kopie harddisku
« Odpověď #10 kdy: 27 Května 2006, 12:12:13 »
Nahore jsem napsal tunu moznosti, ale paklize klonujes dvacet stejnych pocitacu s instalaci tak nic tezkeho, nabootujes na kazdem z live cd pripojis treba nejaky sitovy disk.
Na nainstalovanem pocitaci das jeden z hornich prikazu a nahrajes klon prvni partisny nekam na sit a pochybuji ze po instalaci zaplnis vic nez prvni partisnu a v ostatnich pocitacich jen vytvoris stejnnou partisnu a opet jednim z prikazu vyse preneses image a nahrajes gub a mas hotovo.
------------------
Jinak samozrejme paklize pouzijes na stejnou vec napriklad acronis  true image tak docilis stejneho efektu v peknem grafickem rozhrani z bootovaci cdcka (je pravda ze treba tento program funguje a jeste se mi nestalo ze bych s nim nepripojil sitovou jednotku, ale paklize neco nebude umet mas v live cd vetsi moznosti krizovych scenaru), jinak bootovaci cd a i tvorba  a prohlizeni image je mozne jak z verze pro windows tak pro linux (http://www.acronis.com/enterprise/products/ATISLin/) a jenom paklize chces podobnou vec udelat ve woknech opet musis pouzit komercni nastroj, ale v linuxu mas i moznost to udelat zadarmo vyz. vyse za komfort si muzes zaplatit.

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
kopie harddisku
« Odpověď #11 kdy: 27 Května 2006, 12:20:05 »
Mimochodem z acronisem jsem klonoval napriklad i neznamy system na nezname partisne uvnitr tiskarny (jen jsem vyndal disk z  tiskarny) a na novy naklonoval obsah a na jinou tiskarnu stejneho tipu jsem ho vlozil s uspechem.

mallox

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 324
    • CITÁTNÍK.CZeského internetu, necitujeme slavné, citujeme život!
kopie harddisku
« Odpověď #12 kdy: 27 Května 2006, 13:57:08 »
tak jsem si pocet :) dekuji za ohlasy..
ja potrebuji z 80 zkopirovat data na 20..na te 80 je windows, ktery byl prodavan k pc, ale nemam cd..a je to pc rodicu, tak jim chci trosku okrouhnout kapacitu a tu 80 pouzivat jako externi k notebooku..
tak ze rozdelit 80 na partitions a na tu se systemem nechat 15..pak ta partition na novem disku bude 15 a 5 bude nepouzitych? nebo jak to bude presne? Diky
CITÁTNÍK.CZeského internetu, necitujeme slavné, citujeme život!
*unix je jako cizi jazyk, musite znat slovicka abyste mu rozumeli :D
linux v grafice je boj 0001.1000.0010.1000.0000.0110.1000

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
kopie harddisku
« Odpověď #13 kdy: 27 Května 2006, 13:58:50 »
GlidingFLY: V podstate jsme oba napsali to same, ale kazdy to vidis z trochu jineho uhlu. Ja s Vami ve vsem souhlasim. Chtel jeste zduraznit, ze autori takovych programu predpokladaji, ze uzivatel jejich utilitky bude natolik zbehly, ze konzola neni problem. Myslim, ze vetsina administratoru potvrdi, ze bash a vim jsou jako cteni a psani v administraci systemu. Ale jak pisete: Novi uzivatele Linuxu se boji prikazove radky jako cert krize. Oni do toho Linuxu nepujdou pokud to nebude vypadat jako Widle. Je to fajn mi na vse klikatka, na druhou stranu, ze si to muze otevrit kdejaka lama a rozvrtat si pocitac me fakt desi (a pak budou vsude vyrvavat, ze jim Linux poslal vypalovacku do vecnych lovist.)

BTW: Nedavno jsem pouzival GParted. Graficke klikatko mi v vte chvilo prislo prirozenejsi ;)

mallox: Jak jste na tom Vy? Pomohl dd? Roztaci se nam tady takovy maly  flame :D a my ani nevime, jestli se Vam skutecny problem tohoto vlakna podaril rozlousknout.

Edit: Byl jste rychlejsi. Uz to vidim

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
kopie harddisku
« Odpověď #14 kdy: 27 Května 2006, 14:43:42 »
Prosím všechny zúčastněné, aby se drželi tématu tohoto příspěvku, jinak nesouvisející příspěvky mohou být smazány. Děkuji za pochopení.

zutroy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 282
kopie harddisku
« Odpověď #15 kdy: 28 Května 2006, 19:21:18 »
Vysel novy automatix pro Dappera a tam je na vyber "Simple Backup"
Kopii disku to sice nedela, ale tvari se to velmi privetive a uzitecne..

Edit: balik se jmenuje sbackup ... "Simple Backup Suite for desktop use"
"I'm not crazy. Don't call me crazy! I'm just not user-friendly."
:-P

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
kopie harddisku
« Odpověď #16 kdy: 28 Května 2006, 19:22:09 »
A co takhle SystemImager? ale nemám to odzkoušeno.
Kubuntu forever :-)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
kopie harddisku
« Odpověď #17 kdy: 28 Května 2006, 21:19:09 »
Díky za tipy. Simple Backup je fajn jednoduchý nástroj pro zálohování souborů i celých adresářů. Určitě užitečný, například když jeden potřebuje odzálohovat celý home do externího disku, a přidat k tomu i něco ze systému, například.
SystemImager už je náročný nástroj typu server - klient. Pro domácí řešení nepoužitelný. Četl jsem o něm na Root.cz i zde http://enterprise.linux.com/article.pl?sid=06/04/24/1724216
Ale napadlo mně, pokud jeden potřebuje udělat klon oddílů, tak použít Gparted ovšem musí být nabootováno odjinud. Což lze udělat pomocí vtipného bootovatelného CD-ROM http://distrowatch.com/?newsid=03440#0
Nezkoušel jsem, ale mohlo by to být řešení.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
kopie harddisku
« Odpověď #18 kdy: 20 Června 2006, 08:28:05 »
a co tohle, myslím si, že je to docela zajímavé http://rubyforge.org/projects/lnbackup/

edit: ráno ještě fungoval, nyní píší   RubyForge is down for maintenance... should be back up in a few hours. takže chvíli počkejte, zatím se můžete podívat na diskuzi pod http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/restoreit-pomuze-vzkrisit-cely-system

edit2: tak odkaz shora již funguje

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
kopie harddisku
« Odpověď #19 kdy: 20 Června 2006, 20:03:43 »
Ten archív je chybný na výše uvedeném odkazu.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Pavel1TU

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
    • Můj WEBlog
kopie harddisku
« Odpověď #20 kdy: 11 Července 2006, 14:17:20 »
Zdravím vespolek, pěkné počtení :-)

prosím, kdo už dělal a povedlo se - kopii log. disku s UBUNTU na nový nenaformátovaný HDD ??
Potrebuji udelat toto stehovani typu KULOVY BLESK, a dost se toho bojim :-D

Starý disk 80G:
   20G - Wokna (NTFS)
   20G - DATA (NTFS)
   20G - Zalohy (NTFS)
   1G - SWAP
   10G - UBUNTU (ROOT, HOME - vse dohromady :-) )
Druhy disk 120G - strih filmu

Wokna jsem odepsal, tak potřebuji na novy HDD nastehovat UBUNTU,
nebo je lepsi to nainstalovat znova ?

Nový disk 350G: (plán)
   20G - UBUNTU ROOT
   5G -  SWAP , mám 3G pameti - striham video v aplikaci KINO
   50G - HOME (data uzivatelu + fotky)
   100G - FTP data, zalohy instalaci
   150G (zbytek) - strih filmu
Druhy disk 120G - zalohy dat, Image k vypaleni

Hlavne se bojim aby to nabootovalo, a abych nestratil data
popripade doporuci nekdo jiny postup, ci rozlozeni ?

predem dik
Ubuntu 10.04 (9.04), Slack 12.2, Gentoo 10.1
ASUS M2N-E SLI nForce500; AMD Athlon A64 X2 4200+EE; 2G DDR2 800MHz; ASUS EN8500GT PCI-E; HDD 2x320G, AUDIOTRAK-Prodigy-7.1-hifi

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
kopie harddisku
« Odpověď #21 kdy: 26 Května 2007, 21:46:35 »
Mal som dva rovnake HDD, tak som to vyriešil takýmto úplne jednoduchým spôsobom:
Zapojil som oba HDD do PC, nabootoval LiveCD. HDD musia byt odpojené. Potom som do terminalu zapisal:
Kód: [Vybrat]
sudo cat /dev/hda > /dev/hdba čakal... Potom vypol PC a hotovo :)

Poznámka:
Kopia komletneho HDD aj s Grubom - treba zadat celé zariadenie, napr. hda a nie hda1 (hda1 - iba partícia)
Čas - ja som kopiroval 8GB HDD a trvalo to cca 30min
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

gusty32

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Break Monopoly
kopie harddisku
« Odpověď #22 kdy: 03 Července 2007, 20:44:33 »
Kód: [Vybrat]
sudo cat /dev/hda > /dev/hdbWow,

proc to delat slozite, ze? :))) No potrebuju preneste cely 120GB ATA na 320GB SATA... uvidime co to udela :)

vadimo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 891
    • Linux Tips & How to
kopie harddisku
« Odpověď #23 kdy: 04 Července 2007, 22:06:32 »
Tak to som zvedavý aj ja, lebo nie sú tie HDD identické - hlavne veľkosťou. Potom hoď report.

Ináč pekne rozpísaný príkaz dd aj s príkladmi je tu na Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Dd_%28Unix%29
Asus A6M - Ubuntu 7.10
Asus wl500b
IPBOX 200 - na ceste

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.