Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace- problém s disky  (Přečteno 1303 krát)

balca

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Instalace- problém s disky
« kdy: 25 Listopadu 2017, 12:19:14 »
Zdravím, dlouhou dobu jsem jel na Win7, potom jsem se rozhodl že nahodím Linux.
Instalaci jsem uspěchal a při rozdělování disků jsem smazal celý windows aniž bych měl zálohu, což až tak nevadí :D .
Krom toho, že jsem smazal windows jsem i zbytečně rozdělil disky a myslím si, že i špatně co se týče pojmenování a prostoru.
Moje aktuální distribuce je LM 18.2 Cinnamon. Chtěl bych si nainstalovat Linux Deepin. Abych ho správně nainstaloval, potřebuji od vás radu, jak si dát disky do pořádku- popř. je sloučit pokud by šlo , aby byla instalace čístá. Děkuji.




[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 12:29:50 od balca »

WeltRaum

  • Host
Re:Instalace- problém s disky
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2017, 13:04:50 »
Na zobrazenie rozdelenia HDD je vhodnejší výpis z terminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo parted --list
Citace
potřebuji od vás radu, jak si dát disky do pořádku- popř. je sloučit pokud by šlo , aby byla instalace čístá
Celkom jednoducho, v inštalátore Ubuntu (Deepinu) vyber "Niečo iné" a zmaž všetky linuxové oddiely. Následne potom vytvor nové - / (root) - na systém, swap a /home na dáta.

balca

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Instalace- problém s disky
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2017, 13:31:57 »
Číslo  Začátek  Konec   Velikost   Typ                Systém souborů  Přepínače
 1        1049kB   106MB   105MB     primary        ntfs                         boot
 2        106MB    80,1GB  80,0GB     primary         ext4
 4        80,1GB   168GB   87,7GB     extended
 5        80,1GB   165GB   84,5GB      logical           ext4
 6        165GB    168GB   3214MB    logical          linux-swap(v1)
 3        168GB    500GB   332GB       primary        ntfs

Oddíl na data už mám ten s 332 GB. A vše ostatní smazat. Sloučí se dohromady ty ostatní oddíly když je smažu ? A ten disk s daty mám přejmenovat na /home ? Dík

WeltRaum

  • Host
Re:Instalace- problém s disky
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2017, 13:44:21 »
V podstate na tomto rozdelení HDD nie je nič nezvyčajné  :) avšak na systémový oddiel je 80 GB neskutočne veľa. V Linuxe úplne stačí 30 GB a stále ostane fúra miesta.
Čiže optimálne by bolo rozdelenie:
cca 30 GB na systém (prípojný bod /, súborový systém ext4
swap - dvojnásobok RAM
dáta - /home - ak chceš používať na dáta výlučne oddiel ntfs, tak /home nemusíš vytvárať, len ide o to, že oddiel ntfs v inštalátore nezväčšíš.

Ak na disku momentálne nič dôležité nie je, tak potom by som celý disk zmazal a nanovo prerozdelil. Alebo ísť jednoduchšou cestou a pôvodný ntfs oddiel nechať tak ako je a vytvoriť už spomenutý /home na dáta aj pod linuxom. Tým sa nič nepokazí.  ;)
Citace
Sloučí se dohromady ty ostatní oddíly když je smažu ?
Áno
Citace
A ten disk s daty mám přejmenovat na /home ?
Nie, ten ostane ako oddiel ntfs, v inštalátore by mala byť ponuka,  myslím pripojiť ako ntfs alebo tak nejak. Ak tam aj nedáš žiadny prípojný bod, oddiel bude viditeľný.
« Poslední změna: 25 Listopadu 2017, 13:48:07 od WeltRaum »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.