Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Změna formátu z ext4 na NTFS  (Přečteno 10531 krát)

luksaboss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Změna formátu z ext4 na NTFS
« kdy: 10 Června 2010, 17:40:29 »
Ahoj mám poněkud standartní dotaz...kde se dá v linuxu Ubuntu (lucid) zase změnit zpět formát souborů z ext4 na NTFS a to i v případě ztráty systemu. Ptám se pro případ že ho budud chtít nahradit zase windows. Mám totiž více disků a Ubuntu mam na jednom z nich a používám oba systemy ale windows si samozřejmě s ext4 neporadí.. děkuji moc za radu :-)

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #1 kdy: 10 Června 2010, 17:55:18 »
nainstaluj gparted, případně si stáhni LiveCD

qaculda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #2 kdy: 10 Června 2010, 19:56:57 »
Případně by to mohlo jít i pomocí Diskového nástroje(Systém->Správa->Diskový nástroj).
Myšlenková neschopnost odsuzuje některé k tomu, aby nenáviděli bez jakékoli přesnosti.

Louis-Ferdinand Céline

luksaboss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #3 kdy: 11 Června 2010, 12:44:03 »
Děkuji moc pánové :-) ještě jeden malý dodatek .... koukám se že tu jde měnit souborový systém i při spuštěném systému (nezkoušel jsem akci provést ještě). Znamená to teda že změním souborový system za běhu sytému ???  :o

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #4 kdy: 11 Června 2010, 12:47:31 »
že tu jde
Kde?

Znamená to teda že změním souborový system za běhu sytému
Rozhodně ne...
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #5 kdy: 11 Června 2010, 12:59:51 »
Pokud je to / nebo /home, tak samozřejmě to nejde, protože se používají. U /home by to sice šlo, ale je to komplikované. Ostatní se daj měnit.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

qaculda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #6 kdy: 11 Června 2010, 13:48:04 »
Děkuji moc pánové :-) ještě jeden malý dodatek .... koukám se že tu jde měnit souborový systém i při spuštěném systému (nezkoušel jsem akci provést ještě). Znamená to teda že změním souborový system za běhu sytému ???  :o
V žádném případě nelze, i kdyby tam byla ta možnost ke klepnutí. Při změně file systému dojde ke ztrátě všech dat na daném disku, takže ty data nemůžou být při změně dostupná.
Za běhu systému to jde v případě, že je diskový oddíl odpojený.
Myšlenková neschopnost odsuzuje některé k tomu, aby nenáviděli bez jakékoli přesnosti.

Louis-Ferdinand Céline

luksaboss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #7 kdy: 13 Června 2010, 13:14:09 »
zapnul jsem si ten diskový nástroj a byly tam možnosti s těma souborovýma systémama :) jsem u linuxu asi čtvrtý den tak nevím co všecko dokáže mám totiž víc disků a dokonce jsem si myslel že by byl schopen nabídnout mi že data z disku systemovýho mi nakopiruje kam to jen pujde, změní souborový systém a pak vrátí z5  ;D ale jak řikám byla to jen domněnka a proto jsem se tu ptal :)

luksaboss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #8 kdy: 13 Června 2010, 13:26:01 »
Ale v tom případě mi vysvětlete jak mám teda změnit systém souboru ??? Na jednom FYZICKÉM disku, který je zapojen MASTER a je rozdělen na dva ODDÍLY mám na primárním oddílu nainstalovány WinXP a na zbylém logickém oddílu mám úložiště dat - vše v NTFS samozřejmě ! Potom mám další FYZICKÝ disk zapojen jako SLAVE a ten je rozdělen na TŘI oddíly, kde první oddíl je NTFS úložiště dat a je logický. Druhý oddíl disku je právě s nainstalovaným LUNUXEM, který používá souborový system EXT4 + SWAP oddíl. A nakonec třetí oddíl disku je opět NTFS a je to úložiště dat. A jak mám tedy změnit systém souborů na disku, na kterém běží LINUX ??? Windows s tímto oddílem absolutně nepracuje - logicky, když ho nezná a v UBUNTU to udělat nemužu. Navíc tím že jsem vytvořil SWAP jsem na ten oddíl na který jsem dával LINUX přidal ještě další disk se SWAP odkládacím oddílem. A nemám tušení jak bych potom z toho měl vybruslit. Musím proste spustit něco jako DOS akorát LINUXOVEJ ;D bez běhu sytému a tam začít ale nemám tušení jak a kde a co a s kým :-(

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #9 kdy: 13 Června 2010, 14:03:34 »
Prostě a jednoduše spustíš jako před instalací Live CD Ubuntu nebo Gparted nebo jinou distribuci. Budeš mít spuštěný OS z CDčka. S tím uděláš co potřebuješ. Případně v Gparted můžeš pro jistotu odpojit i ty swapy. Swap oddíl stačí jeden.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

qaculda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #10 kdy: 13 Června 2010, 18:10:15 »
Vyjádřil bych pochybnost nad tím, jestli je rozumné(a možné) mít na NTFS disku nainstalovaný Linux. Jestli jde jenom o přístup k linuxovým souborům z Windows, tak bych spíš použil ext3 s programem ext2 ifs ve windows.
Samotný postup je následující:
Stáhni si obraz instalačního disku ubuntu a vypal ho na CD(nebo vytvoř spouštěcí disk Systém->Správa->Tvůrce spouštěcího disku). Spusť systém z tohoto média(Vyzkoušet Ubuntu bez změny systému nebo tak nějak). V něm použij buď Partition Editor nebo Diskový nástroj. V tomhle stavu tě nic neomezuje a můžeš mazat a formátovat podle libosti(pokud to nejde, je třeba nejdřív odpojit diskový oddíl).

EDIT: Našel jsem zmínku o programu, který zpřístupní Ext4 ve Windows aspoň jako read-only, ale nezkoušel jsem.
Kód: [Vybrat]
http://www.abclinuxu.cz/blog/K8_blog/2010/6/ext4-pod-windows-read-only
« Poslední změna: 13 Června 2010, 20:03:58 od qaculda »
Myšlenková neschopnost odsuzuje některé k tomu, aby nenáviděli bez jakékoli přesnosti.

Louis-Ferdinand Céline

luksaboss

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #11 kdy: 14 Června 2010, 13:53:41 »
díky díky díky :-) jj už mi to včera když jsem šel spát docela cvaklo, ale tím zpusobem že bych nainstaloval Ubuntu znovu a to se systemem souborů FAT32 a pak to pošefoval ve widlích  ;D No nějak mi nedošlo že Ubuntu lze spustit jako Live CD :-[ stydím se ......
To qaculda: já mám na Linuxovém LOGICKÉM part disku formát souborů ext4, ale na zbylých dvou logických partech kde mám úložiště tam už jsem nechal NTFS :-)

EDIT: ten prográmek funguje bezva, sice jen teda jak bylo řečeno read only ale hohatě to postačí :)
« Poslední změna: 14 Června 2010, 14:01:48 od luksaboss »

honza12

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:Změna formátu z ext4 na NTFS
« Odpověď #12 kdy: 15 Září 2014, 00:04:21 »
EaseUS Partition Master 10.1 je prográmek pro Windows a umí z ext4 udělat NTFS (nebo FAT) :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.