Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra  (Přečteno 3202 krát)

Shang

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Zdravím,

Právě jsem se pokudil o upgrade z Ubuntu 12.04 pomocí aktualizací na 12.10 ale stala se chyba a před koncem celý upgrade zkrachoval. Po rebootu najelo mizerné rozlišení a po přihlášení najela jen plocha bez postraních lišt či šancí cokoliv (mimo procházení složek, či zapnutí terminálu nebo jednotlivých programů rozchodit, asi se zmixovala 12.04 a 12.10). Z fóra jsem pochopil že tohle nemá žádné pozitivní řešení. Proto jsem najel Live verzi 12.04 musím zálohovat a pak reinstal na nejnovější 12.10 ale:  >:(

Jak můžu zjistit které programy jsem měl nainstalované? Zítra vezu pc do míst kde mám mizerné mobilní připojení s 200MB FUP a proto musím vše nainstalovat dnes a zde kde mám kabel a rychlost alespoń 110 KB/sec.Soubory a data mi sice zůstanou na odděleném disku /home ale druhý disk na kterém je původní instalace se smaže. A z něj bych rád, než ho postavím ke zdi, "vydestilova" jaké programy jsem měl nainstalované. Je to proto že 100% polovinu programů a aplikací které jsem měl a které budu další měsíc potřebovat, zapomenu dnes nainstalovat. A až to budu zítra tahat přes mobil asi se odstřelím, buď kvůli rychlosti nebo proto že další 200MB FUP stojí dvě kila, zachráníte mi život?  :-[


1.Existuje varianta jak vydestilovat seznam programů pomocí nabootování Live verze a nějakého prohrabání složek?  8)

2.Pokud ne, jaký příkaz mi v Terminálů po (pofiderním) najetí původního rozmrdaného systému pomůže tohle zjistit?  :o


(Původní instalace se tak podělala že nefunguje skoro nic, snad by se povedl spustit terminál ale raději bych to vyřešil z Lite verze, zapínat toho hybrida je týrání mého pc a fakt to bolí... :-( )

Moc díky za pomoc
;D
« Poslední změna: 05 Listopadu 2012, 21:54:36 od Shang »

beer

  • Host
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #1 kdy: 05 Listopadu 2012, 19:18:44 »
zkus dopovýšit:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install aptitude; sudo aptitude update; sudo aptitude dist-upgrade; sudo aptitude full-upgrade

Shang

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #2 kdy: 05 Listopadu 2012, 21:16:35 »
Díky,

Alespoň vím co s tím příště, tentokrát řeším reinstalací. Naházelo to během ubgradu ještě pár chyb a chci mít instalaci celou čistou. 

EDIT:
Tak reinstall se nepovedl, na data jsem používal vlastní oddíl /home který potřebuju zachovat ale při této reinstalaci jej vidím ale nemůžu k němu opět zapsat přípojný bod "/home"... píše mi to "Cant have a partition aoutside the disk! "
Doufám že když nezaškrtnu "formátovat" tak mi to data zachová...
...ale bojím se že ten oddíl nebude přístupný jako home když k němu teď ten přípojný bod "/home" nedopíšu při instalaci.. jinak bych jej neřešil..

Každopádně u 12.04 problémy nebyly, asi jsem na 12.10 chtěl přejít moc brzy.


Takže teď zkouším návod výše, příkazový řádek mi to spustilo a něco se děje.. když se to nepovede musím někde zazálohovat 300G a kompletně reinstaluju 12.04 a v nejlepším případě budu tam kde jsem byl včera když jsem se do toho pustil. Ach jo.. :-( Den v háji...
« Poslední změna: 05 Listopadu 2012, 22:01:12 od Shang »

Shang

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #3 kdy: 05 Listopadu 2012, 22:07:39 »
Tak a po realizaci nápadu začínají padat chybové hlášky:

"Uthman-Taha experimental theme cannot be used.
Install ttf-me-quran to enable Uthman-Taha theme."

"Do you want to leave warning message enabled? Y/n"

Odkliknul jsem to... a...

Začínám to vidět na kompletní zálohu a reinstal.
Terminál se sekl a nehodlá se se mnou bavit.
Já už s ním taky ne, díky za snahu.

A vím co za to může. Včera u mě byl kámoš který nesnáší linuxy bo se mu v práci furt serou a docela na ně nadával... a tohle je očividně obranná reakce mého Ubuntu...
« Poslední změna: 05 Listopadu 2012, 22:10:21 od Shang »

jmp

  • Host
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #4 kdy: 06 Listopadu 2012, 07:47:01 »
Citace
píše mi to "Cant have a partition aoutside the disk! "

to je dost špatné
jedna možnost je, že je problém s diskem a reportuje menší kapacitu než dříve a proto je partišna až mimo disk
druhá možnost je, že je poškozený záznam o partišně (nebo je díky jinému problému špatně vyhodnocen) a opět míří mimo disk
jako výsledek může poměrně snadno přijít ztráta dat...

Shang

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #5 kdy: 06 Listopadu 2012, 18:55:22 »
Citace
Citace
píše mi to "Cant have a partition aoutside the disk! "

to je dost špatné
jedna možnost je, že je problém s diskem a reportuje menší kapacitu než dříve a proto je partišna až mimo disk
druhá možnost je, že je poškozený záznam o partišně (nebo je díky jinému problému špatně vyhodnocen) a opět míří mimo disk
jako výsledek může poměrně snadno přijít ztráta dat...


Nevím co bylo špatně ale z woken vím že všechny podobné problémy se nejlépe řeší komplet pomalým formátem pevného disku (nevím proč ho wokna 7 nemají, to je bolest jak mít hlavu v pr*eli) a následnou "čistou instalací".  ::)

Takže původní disk s daty a bývalým systémem jsem odpojil, zabalil do vaty a narval do faradayovy klece!!! >:( A vytáhnu jej až bude vše šlapat jako hodinky!


Dál jsem ukradl sousedovi 80G HDD bo byl spity zas jak cyp (zlaté valašsko), vy*ral jsem to písmenko co jsem včera z nasranosti sežral když jsem rozmrdal klávesnici a pustil se do komplet nové instalace na fyzicky oddělené HDD.

Windows 7 + Ubuntu 12.04 + Ubuntu 12.10

Dle návodu, instalovat nejdřív systém co je nejvíc na pi*u a po probdělé noci plné motliteb k Aláhovi, Kryshnovi a Andělům světla či jak se tak zkurv sekta jmenuje jsem se do toho pustil. Taky jsem se pomodlil k patronu všech linuxáku a to k tučňákovi a naplival na CD s Windowsama aby mi Linuxy odpustily.

1.Instalace Windows 7
Proběhla v pohodě. Vytvořil jsem pouze jeden 40G oddíl, zbytek zůstal nepřidělený.

2.Teď instaluju Ubuntu 12.04
Taky se snad povede. Nejhorší bylo zjistit vše o dělení disku na oddíly. Jaké jsou rozdíly mezi primárním a fyzickým diskem a kam se zavaděčem. Jojo... návody na dualboot je na každém kroku ale jak mám popsat "přípojné" body a rozdělit disk když jde o dva Linuxy a jeden Windows to tady na celém slavném fóru není! A oficiálním návodům z ubuntu.cz lze rozumět jen pokud si člověk prvně nastuduje všechny návody a pomrdá 1000instalací, a to nejsem chuj!  >:( Hned jak to dokončím napíšu Vám pořádný PODROBNÝ návod... kudla fix!

Konečné rozdělení jest:


Citace
Zařízední  TypPřípojný bodFormátovatVelikost
/dev/sda
  /dev/sda1 ntfs    NE 104 MB Primární
  /dev/sda2 ntfs /windows NE 40 000 MB Primární  
  /dev/sda3 Ext4 / ANO 15 000MB Primární
  /dev/sda5 swap     1 700 MB Logická

+ Nechal jsem 16 000 MB nepřidělného prostoru na který hodlám instalovat Ubuntu 12.10
(Nevěděl jsem jaký k němu připsat přípojný bod...)


Zavaděč je na  /dev/sda

3.Plánuji nainstalovat Ubuntu 12.10
(a přejít na něj až bude alespoň trochu zaplátovanej a bude funogvat, ne se mrdat při každém kroku...)


____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Poslední dotaz:

Víte někdo něco blíže o funkci přípojných bodů napříč různými ubuntu distribucemi na jednom HDD?
Jsou přípojné body platné jen pro danou instalaci?
Nebo pro všechny na jedno fyzickém HDD?
Co bych měl napsat za přípojný bod když plánuji po "teoreticky" aktuální instalaci ubuntu x instalovat jetě ubuntu y? Abych v obou (X i Y) viděl a byly připojeny vzájemně disky v /media? Díky

*To že můžu vytvořit /home, /boot, /opt, /tmp.... atd. to vím ale zajímá mě přesně toto výše zmíněné specifikum. Nikde žádný návod není...




« Poslední změna: 06 Listopadu 2012, 18:59:00 od Shang »

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #6 kdy: 06 Listopadu 2012, 20:27:49 »
Přípojný bod platí pro daný OS. V precise dáš přípojný bod třeba /media/quantal na oddíl s quantal (/dev/sda3 třeba) a v quantal dáš přípojný bod třeba /media/precise na oddíl s precise.

Shang

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 54
Super! Poslední neznámá ohledně přípojných bodů vyřešena. Najednou je to docela jednoduché ale škoda že neexistuje podrobnější návod. Pokusím se o něj. Díky  8)

beer

  • Host
Re:Zjištění nainstalovaných programů bez funkčního Software Centra
« Odpověď #8 kdy: 07 Listopadu 2012, 02:56:52 »
2 různá ubuntu v jiných verzích jednom stroji, to není dobrý nápad.
1) plýtvání místem, je potřeba mít i dokonce samostatné /home pro oba systémy, z důvodu toho, že každý bude používat jiné specifické konfigurace tentýž programů
2) nepřehlednost v ukládání dokumentů nebo duplicitní ukládání.

Chápu, že zřejmě se chceš pojistit, kdyby jeden systém odešel. Tak si prostě nainstaluj verzi 12.04 s pětiletou podporou a je to. Mám 12.10 ještě od dob bety, musím říci, že si rozhodně o nic nepřišel, spíš naopak. Zabugované unity (problém s unity panelem a libreoffice postihuje zřejmě každého), odesílání místního vyhledávání kamsi pryč nešifrovaně za účelem zpracování dat na externím serveru, aby unity lens mohlo nabídnout reklamu na produkty amazonu, které v ČR stejně nikdo nekupuje. A ty web apps stejně nefungují, pokud používáš náhodou jiný než defaultní browser.

jmp

  • Host
Super! Poslední neznámá ohledně přípojných bodů vyřešena. Najednou je to docela jednoduché ale škoda že neexistuje podrobnější návod. Pokusím se o něj. Díky  8)

ehm, ony ty návody existují, jen to chtělo mrkonout na wiki...
http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku
http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku/mount
http://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99ipojen%C3%AD_disku/fstab

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.