Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: DVD jednotka se odmlčela  (Přečteno 1991 krát)

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
DVD jednotka se odmlčela
« kdy: 25 Října 2017, 18:32:43 »
Dobrý den,
V Ubu 16.04, DVD jednotka HL-DT-ST BD-RE  BH16NS40, už předtím nějaký rok bez problémů pracující, se najednou ze dne na den přestala hlásit.
Co jsem zkusil: soubory libdvdcss, libdvdread4 A libdvdnav4 jsem přes synaptic odebral a zas přidal. Zkusil jsem přepnout v grub z 4.4.0-97 co mám, na  96. Nic. Pak ještě na 93, to jsem si dal! Nemohl jsem se ani přihlásit, po zadání hesla se systém vracel zpět do přihlašovací obrazovky, a to i pro hosta který je bez hesla. Nějakým (já nevím jakým) způsobem se to podařilo obejít když jsem připojil exterňák s otiskem disku, a po vrácení do 97 už to zas prochází. Uf. Mimochodem, v té "neprůchozí" verzi 93 mi poprvé naskočila přihlašovací obrazovka ve správném rozlišení 1600x900, které se marně pokouším asi rok vnutit přes Nvidia nastavení. Ale zpět k DVDčku. Zkusil jsem podle internetu mountovat ručně přes terminál, ale nepomohlo to. Přitom ale příkaz eject /dev/sr0 (lsblk mi jí vypisuje jako sr0 ale bez mountpoint) mi tray otevře. V aplikaci "disky" je vidět, ale umíněně hlásí "bez média". Tak jsem volbu připojení "auto" změnil na ten uživatelský, včetně "připojit při spouštění", ale zas nic. Co ještě? Jo, v BIOSu jsem zkusil zěnit AHCI na IDE. Zas nic. Pokud by někomu/něčemu pomohlo lshw, uložil jsem ho na
https://uloz.to/!ui5TGDCdhlKL/moje-lshw-txt-zip s heslem alhexth.
Mechanika je údajne Blu-ray, ale nepoužívám to takže jsem pro to ani neinstaloval balíčky, do neděle mi to fungovalo bez problémů pro DVDčka. No, je středa a už nevím co dál. Pokud někdo poradí, budu rád. Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:DVD jednotka se odmlčela
« Odpověď #1 kdy: 25 Října 2017, 22:24:03 »
Začni tím, že nabootuješ live ubuntu z flešky a ověříš, zda je mechanika funkční (čten/zápis). Podle výsledku budeš postupovat dál. Logicky - nemá přeci smysl snažit se o SW opravy pokud je mechanika samotná v háji. A že donedávna běžela neznamená nic, protože vše než se pokazí do té doby funguje....
« Poslední změna: 25 Října 2017, 22:37:05 od juwa2 »

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:DVD jednotka se odmlčela
« Odpověď #2 kdy: 26 Října 2017, 18:02:46 »
Jak se říká: chytrému napověz, blbého nakopni. Tak moc jsem si zvykl, že všechny zádrhele mají na svědomí nějaké sw mismatche, že mi ten první základní krok vyšuměl z hlavy. Prozatím díky za nakopnutí, zjistím a uvidím.

alhexth

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re:DVD jednotka se odmlčela...
« Odpověď #3 kdy: 04 Listopadu 2017, 09:29:05 »
...a měla to jak na houpačce. Zas chvíli jo, zas chvíli ne. Takže, nový HW, a je po starostech.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.