Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné  (Přečteno 6131 krát)

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« kdy: 15 Července 2016, 11:23:00 »
Zdravím,

hledal jsem, ale nedohledal bohužel.

Notebook Lenovo G580 http://shop.lenovo.com/cz/cs/laptops/lenovo/g-series/g580/#tab-technická_specifikace

Po dlouhé úvaze a zkoumání všech operačních systémů Linux jsem se rozhodl přejít z OS Win 10 na Linux Xubuntu 16.04, tedy na to nejnovější co se xubuntu týče.

Zkusil jsem si xubuntu přes flashDisk a moc se mi líbí. Abych to upřesnil, libí se mi hlavně to systémové prostředí, možnost upravit plochu, hrát si s tím designem, to je pro mě velké plus, např u Linux Mint Cinnamon, mi to přišlo dost okousané, ale to je možná pouze můj amatérský pocit.

Nicméně, spustil jsem xubuntu po zapnutí PC přes flashdisk. A už začínají problémy a mrzí mě, že to na mě dělá ze začátku takový dojem.

K problémům:

1. Při spuštění Xubuntu se mi nešlo připojit k Wi-fi. Dal jsem přidat ovladače síťového adapteru, v mém případě Broadcom a i když se tam už wi-fi ukázalo, nešlo se na něj připojit - dál jsem to radši neřešil a řekl, že stejně nainstaluji xubuntu a budu řešit až pak.

2. Při spuštění instalace - > zvolení CZ jazyku -> spuštění instalace s ponecháním Win 8 (i když mám teda 10tky) -> následně se mi zobrazilo (ihned po potvrzení instalace) -> Ubuntu 16.04. has experienced an internal error

Co mám dělat? Jak mám počínat?

Xubuntu se mi líbí asi nejvíce, ze všech linux distribucí, tak jsem celkem zoufalý.

Děkuji a budu moc rád, za každou lidskou pomoc.

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2016, 11:57:19 »
Ahoj a vitaj na fóre.
Citace
dál jsem to radši neřešil a řekl, že stejně nainstaluji xubuntu a budu řešit až pak
Netreba sa hrnúť hneď do inštalácie, treba najprv vyskúšať Live
Citace
spuštění instalace s ponecháním Win 8 (i když mám teda 10tky)
Tomu moc nerozumiem, 8 alebo 10? Anyway - netreba hneď zahadzovať Win, na začiatok inštaluj do dualbootu. času na vyhodenie Win máš dosť.
Citace
Co mám dělat? Jak mám počínat?
Na začiatok prečítať zopár návodov
Citace
tak jsem celkem zoufalý
Nejako skoro, nie?  8)
Citace
budu moc rád, za každou lidskou pomoc

Edit: doplnok
Skús zvážiť použitie Xubuntu 14.04 - je to takisto LTS a má odchytané muchy na rozdiel od pomerne nového 16.04  ;)



 
« Poslední změna: 15 Července 2016, 12:00:42 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2016, 14:53:27 »
Dobře, tak teď jsem totálně ztraceny.

Nainstaloval jsem tedy xubuntu 14.04 a vsechno OK.

Az na:

Nejde mi vubec internet, nejde mi ani síťový kabel, nejde mi Wi-Fi, kterou se snazim pomoci dodatečného ovladače Broadcom BCM43142 nahrát, ale nahrání se nikdy nedokonci.

Prosim poraďte, potrebuji nutne pracovat na počítači a misto toho tady sedím s mobilem v ruce.


Pri zapnutí počítače mi nejde ani zapnout windows a chce to po me CD, instaloval jsem xubuntu s tim, ze jsem windows nesmazal.

Prosim poraďte:((

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #3 kdy: 15 Července 2016, 15:21:48 »
Citace
Nainstaloval jsem tedy xubuntu 14.04 a vsechno OK
OMG, písal som predsa, nehrň sa do inštalácie ale najprv vyskúšaj LIVE (t.j. bez inštalácie).
1. Aké ISO (názov súboru) si inštaloval?
2. Ako si inštaloval? (postup)
3. Podla nejakého návodu alebo od oka?
4. Legacy/mbr alebo Uefi/GPT?
Citace
potrebuji nutne pracovat na počítači a misto toho tady sedím s mobilem v ruce
To mi je lúto, ale to žial nie je chyba Linuxu
Citace
Prosim poraďte:((
Keď si budeš robiť po svojom, tak sú všetky rady na starú belu.
Odpovedz pls na otázky hore v texte.


Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #4 kdy: 15 Července 2016, 15:30:16 »
Jsem proste amatér  :-[

1.http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/14.04/release/xubuntu-14.04.4-desktop-amd64.iso

2. Spustil live přes flashUsb a tam jsem zahájil instalaci. Provedl cely postup ->vybral jazyk-> potvrdil ze chci ponechat Win 8(aby se mi nesmazal)->vybral cas a uz instaloval.

3. Podle průvodce, myslel jsem ze je to jak instalovat hru :/

4. Co to je?  :o

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #5 kdy: 15 Července 2016, 15:50:54 »
aj ja som amatér  ;)
1. ok
2. spusti Live znova (neinštaluj), najlepšie v dosahu WiFi a ak je možné aj s káblom (ak nie, nevadí). Na lište (tuším vpravo dole alebo hore, nemám Xubu) by ti malo indikovať WiFi sieť, skús sa pripojiť. Ak neindikuje, skús kábel.
Zatial tolko, budem mať čas až okolo 18tej.




Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #6 kdy: 15 Července 2016, 16:32:14 »
Abych to upřesnil, moji celou situaci ted.

1.nainstaloval jsem OS linux xubuntu 14.04
1a. Nainstaloval jsem ji metodou, abych ponechal OS windows a pri startu si mohl zapnout windows

Můj problem:

1. Na os xubuntu mi nejde připojeni k internetu.
A) nejde se mi připojit kabelem, nebo jde ale po chvíli kdyz chci neco vyhledat, to najednou nejde
B) nejde Wi-Fi , na horní listě kolonka síťového připojeni neukazuje dostupne Wi-Fi.

Snažil jsem se podle návodu jit do nastavení -> aktualizace softwaru -> dodatečné ovladače a tam se mi ukazuje BROADCOM CORP. BCM43142 802.11b/g/n.
ALE NEJDE MI ZDE UPLATNIT TA ZMĚNA!!!! Co mam delat?

Na live verzi jsem se takhle normlane připojil k síti a vse fungovalo a proto jsem to nainstaloval a po instalaci to najednou nejde?

2. Pri spuštění PC a spuštění os win misto xubuntu mi to pise: windows fails to start. A recent hardware or software change might be The cause. To fix The problem:


Jsem zoufalý...
« Poslední změna: 15 Července 2016, 16:35:11 od Mall »

Jakub Vaněk

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 752
    • Web programátora a studenta Jakuba Vaňka
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #7 kdy: 15 Července 2016, 17:13:05 »
Tahle WiFi karta už se tu řešila. Nefunkční WiFi - Broadcom, Ubuntu 16.04 [vyřešeno]
Instalace ovladače (bude potřeba být chvíli připojený přes kabel):
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-headers-$(LC_ALL=C apt-cache policy linux-image-generic* | grep -B1 -E 'Installed: [^(]' | head -n 1 | sed 's/linux-image-//;s/://') build-essential dkms
sudo apt-get --reinstall install bcmwl-kernel-source
Pak pokud je v UEFI zapnutý Secure Boot: forum.ubuntu.cz/index.php?topic=75932.msg544022#msg544022
Aktivace ovladače po instalaci:
Kód: [Vybrat]
sudo modprobe -r b43 ssb wl brcmfmac brcmsmac bcma
sudo modprobe wl
Notebook: Lenovo Thinkpad X200, Xubuntu 16.04

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #8 kdy: 15 Července 2016, 17:35:20 »
Moc děkuji BOHUŽEL, teď je problem, že mi nefunguje kabel, chová se opravdu zvláštně.

Připojil jsem kabel do počítače, ukázalo se ze jsem připojeny, ale internet jde jen chvilku a pak se nejde proste nikam dostat pres internet, ale hlásí to ze jsem stále připojeny.

Jdu na google, nacte se mi, a dam neco dal a najednou to proste nejde.

Stejne s updaty, které se chvíli načítání a nedokonci se to.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #9 kdy: 15 Července 2016, 18:11:46 »
"2. Pri spuštění PC a spuštění os win misto xubuntu mi to pise: windows fails to start. A recent hardware or software change might be The cause. To fix The problem:"

Co je napsané za tím To fix the problém: ?


Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #10 kdy: 15 Července 2016, 19:52:22 »
Citace
Na live verzi jsem se takhle normlane připojil k síti a vse fungovalo a proto jsem to nainstaloval a po instalaci to najednou nejde?
Často býva zádrhel v Bios/Uefi. Tam je treba pridať zavádzač grubx64.efi ako "trusted for executing" (spôsob ako znechutiť začiatočníkom inštaláciu Linuxu)

Nedávno sa to riešilo na inom fóre a pomohol tento postup:
1. Otvor BIOS - klavesa F2 (alebo iná) pri starte
2. Chod na kartu Security a nastav Supervisior Password (zapamataj si ho)
3. Skontroluj ci je na karte Boot nastaveny UEFI a Secure Boot zapnuty (Enabled)
4. Vrat sa na kartu Security a vyber "Select an UEFI file as trusted for executing"
5. HDD0 -> ubuntu -> grubx64.efi
6. Zadaj nazov, napriklad LinuxMint a potvrd dvakrat enterom
7. Ak chces, Supervisior heslo mozes zrusit
8. Uloz nastavenia stlacenim F10 a vyber Yes
9. NTB sa restartuje a mal by nabootovat normalne

Daj vedieť  ;)
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Mall

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #11 kdy: 16 Července 2016, 14:24:23 »
Tak nakonec hotovo. A děkuji Všem co se mi tu snažili pomoct a přispět k pomoci, vážím si toho. Tyto stránky jsou super.

Řešení bylo jednoduché, přes síťový kabel, kde fungoval internet opravdu po sekundách jsem nakonec dokázal přidat přídavný ovladač Broadcom a wi-fi už je zcela funkční.

Takže to byl víceméně technický problém.

NICMÉNĚ.

Potřeboval bych poradit.

V notebooku jsem měl dva disky Lenovo a Windows (program filex (64x) ). Po nainstalovaní os linux mi vznikly vlastně další dva a to ,,systém souborů a LRS-ESP''. Problém ale je, že na tom disku Windows mám 400GB místa, a na těch dvou nových prostě už jenom trochu.

Jak tohle můžu změnit, lze to? S příkazovým řádkem se chci teprve začít učit, ale tohle by mi usnadnilo teď dost práce.

Můj dotaz tedy zní:

Jakým způsobem, můžu ten disk Window nastavit jako hlavní disk pro Linux.

Přikládám soubor na ukázku.
« Poslední změna: 16 Července 2016, 14:25:58 od Mall »

Amigo

Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #12 kdy: 16 Července 2016, 16:43:45 »
Citace
Na live verzi jsem se takhle normlane připojil k síti a vse fungovalo a proto jsem to nainstaloval a po instalaci to najednou nejde?
Často býva zádrhel v Bios/Uefi. Tam je treba pridať zavádzač grubx64.efi ako "trusted for executing" (spôsob ako znechutiť začiatočníkom inštaláciu Linuxu)

Nedávno sa to riešilo na inom fóre a pomohol tento postup:
1. Otvor BIOS - klavesa F2 (alebo iná) pri starte
2. Chod na kartu Security a nastav Supervisior Password (zapamataj si ho)
3. Skontroluj ci je na karte Boot nastaveny UEFI a Secure Boot zapnuty (Enabled)
4. Vrat sa na kartu Security a vyber "Select an UEFI file as trusted for executing"
5. HDD0 -> ubuntu -> grubx64.efi
6. Zadaj nazov, napriklad LinuxMint a potvrd dvakrat enterom
7. Ak chces, Supervisior heslo mozes zrusit
8. Uloz nastavenia stlacenim F10 a vyber Yes
9. NTB sa restartuje a mal by nabootovat normalne

Daj vedieť  ;)
Ahoj,
problém je v tom, že na mém Zenbooku UX32VD se mi ani po nastavení hesla nic nového v uefi neobjeví. Do teď mi to nevadilo, protože Xubuntu 14.04 se nainstalovalo korektně včetně dualbootu s W7. Včera jsem z flashky nainstaloval 16.04, a W7 najedu pouze po start a escape, Ne že by tak vadilo, ale připadá mi že W7 už nejsou pod uefi vidět. Jsem teda dlouhodobý amatér, terminál jakž takž zvládám, ale potřebuji vždy postrčit do správného směru. Momentálně píšu z win, hledám nějaký nástroj na opravu uefi jestli teda je.
Popostrčí mně někdo?
Asus Zenbook UX433FA, Xubuntu 22.04, 
Powerbook G4/1.67GHz, MOS 3.17
Amiga600, Fúria EC020,

p.martan

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Xubuntu 16.04 - chyba při instalaci a jiné
« Odpověď #13 kdy: 31 Července 2016, 05:44:09 »
Ahoj
Přešel jsem z v rámci aktualizací z verze 14 na verzi 16. Po zapnutí mám pouze příkazový řádek. Nevím co mám napsat, aby vše fungovalo tak jak dřív. Na řádku je napsáno:

BrokenCountOrun-parts > Orun-parts:  /etc/update-motd.d/90-updates-available exited with return code 255

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.