Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavení práv data disku a flash disků  (Přečteno 2078 krát)

AndySeverka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Nastavení práv data disku a flash disků
« kdy: 19 Srpna 2018, 15:43:00 »
Ahojte  :D,
mám problém s nastavením práv.

U virtuálního disku Data (/dev/sda6) nemůžu vytvářet a vkládat. V nastavení oprávnění toho disku je vše v pohodě až na nastavení oprávnění obsaženým souborům. To je pro čtení a nechce se přenastavit. Zkoušela jsem to klasicky proklikat, napíše, že se oprávnění nastavuje, ale nic se neděje a pak to zmizí, nebo rovnou napíše, že to není možné, protože je nastavený pro čtení. Přes terminál po zadání příkazu
sudo chmod a+rwx -R /dev/sda6
se zeptá na heslo a pak se nic neděje.

Ještě větší problém je s flash disky. Ty se automaticky připojí, ale když se koukám na vlastnosti, napíše že práva nebylo možno zjistit. Takže tam se ani žádné nastavování nenabízí. V terminálu to vyhodí opět pro každou podsložku, že není možno změnu provést, je pouze pro čtení.

Mám dualboot Ubuntu s Windows 10, ten Data disk byl vytvořen už kdysi ve W10. Jsem začátečník, takže jsem hledala různě po fóru i jinde návody, ale většinou se jednalo o jiný problém, nebo to nefungovalo. Čím to tedy může být? Mám něco špatně nastavené? Prosím vysvětlujte co nejjednodušeji, nejsem ještě zvyklá na všechnu tu hantýrku  :).

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #1 kdy: 19 Srpna 2018, 15:50:16 »
Mám dualboot Ubuntu s Windows 10, ten Data disk byl vytvořen už kdysi ve W10.
Cize ten sda6 je formatovany na NTFS? Ten nepodporuje linux prava k suborom. Daj vypis /etc/fstab aby bolo vidiet s akymi parametrami to pripajas. Tiez mozes zatial vyskusat zmenit prava iba pre adresar kde sa ta particia disku pripaja.(iba tomu adresaru, nie aj vnorenym adresarom)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #2 kdy: 19 Srpna 2018, 16:05:52 »
A proč ten disk (oddíl?) nazýváš virtuálním?  Nejedná se o běžný oddíl?  Práva pro disky se nastavují pomocí umask
Zkus ho (ručně) odpojit a pak připojit do /media/uživatel/disk
Kód: [Vybrat]
sudo umount /dev/sda6
sudo mkdir /media/uživatel/disk
sudo mount -o umask=000 -t ntfs /dev/sda6 /media/uživatel/disk

Pak vyzkoušej jestli už zapisovat lze....
« Poslední změna: 19 Srpna 2018, 16:10:11 od juwa2 »

AndySeverka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #3 kdy: 19 Srpna 2018, 17:01:34 »
Mám dualboot Ubuntu s Windows 10, ten Data disk byl vytvořen už kdysi ve W10.
Cize ten sda6 je formatovany na NTFS? Ten nepodporuje linux prava k suborom. Daj vypis /etc/fstab aby bolo vidiet s akymi parametrami to pripajas. Tiez mozes zatial vyskusat zmenit prava iba pre adresar kde sa ta particia disku pripaja.(iba tomu adresaru, nie aj vnorenym adresarom)

Asi zadávám operaci /etc/fstab špatně, píše, že byla zamítnuta. Adresář, kde se připojuje je tedy /dev? Takže mám zkusit změnit práva k /dev? Předtím jsem zkoušela ten příkaz pro úpravu práv na /dev/sda6 i bez -R a to bylo v pohodě, si myslím. Každopádně to neprotestovalo a práva samotného disku jsou správně, problém je asi v nastavení obsažených souborů. Složka se v něm vytvořit nedá.

A proč ten disk (oddíl?) nazýváš virtuálním?  Nejedná se o běžný oddíl?  Práva pro disky se nastavují pomocí umask
Zkus ho (ručně) odpojit a pak připojit do /media/uživatel/disk
Kód: [Vybrat]
sudo umount /dev/sda6
sudo mkdir /media/uživatel/disk
sudo mount -o umask=000 -t ntfs /dev/sda6 /media/uživatel/disk

Pak vyzkoušej jestli už zapisovat lze....


Aha, pojem virtuální je asi špatně, chtěla jsem zdůraznit, že to není fyzický disk. Zkoušela jsem uvedený postup. Odpojení a vytvoření adresáře v pohodě, ale třetí příkaz se mu nelíbí, píše:

The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Falling back to read-only mount because the NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown Windows fully (no hybernation or fast restarting.)

Zkusila jsem tedy pustit Windows, úplně vypnout a potom načíst Ubuntu. Bohužel pořád píše tu stejnou hlášku. Tak tu zprávu chápu nějak špatně?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #4 kdy: 19 Srpna 2018, 17:04:59 »
Zkusila jsem tedy pustit Windows, úplně vypnout a potom načíst Ubuntu. Bohužel pořád píše tu stejnou hlášku. Tak tu zprávu chápu nějak špatně?
To znamena ze si vypla fastboot?
https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1031533/

Inak sa pc/ntb iba uspava a moze to viest k tomu ze sa disky pripajaju len na citanie.
Inak ten ntfs disk je na nom windows alebo je to len disk na data?

P.s Ten /etc/fstab sa pouziva na zapis/nastavenie automatickeho pripajania diskov po starte. Vypis spravys tak ze sa k nemu normalne preklikas, otvoris ho v textovom editore a prekopirujes ho sem. Nie, disky sa nepripajaju do /dev ale do /media alebo /mnt.
Ovsem je pravdepodobne ze vsetky problemy robi ten fastboot vo w10. Teda pokial si uz neposkodila system pokusmi. Uvidime.
« Poslední změna: 19 Srpna 2018, 17:16:41 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

AndySeverka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #5 kdy: 19 Srpna 2018, 17:29:58 »
Zkusila jsem tedy pustit Windows, úplně vypnout a potom načíst Ubuntu. Bohužel pořád píše tu stejnou hlášku. Tak tu zprávu chápu nějak špatně?
To znamena ze si vypla fastboot?
https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1031533/

Inak sa pc/ntb iba uspava a moze to viest k tomu ze sa disky pripajaju len na citanie.
Inak ten ntfs disk je na nom windows alebo je to len disk na data?

P.s Ten /etc/fstab sa pouziva na zapis/nastavenie automatickeho pripajania diskov po starte. Vypis spravys tak ze sa k nemu normalne preklikas, otvoris ho v textovom editore a prekopirujes ho sem. Nie, disky sa nepripajaju do /dev ale do /media alebo /mnt.
Ovsem je pravdepodobne ze vsetky problemy robi ten fastboot vo w10. Teda pokial si uz neposkodila system pokusmi. Uvidime.

Uff  :D, to jsou věci. Předtím jsem to nevypínala, teď už jo a podařilo se přepojit, už tam jde vytvářet složka, tak je to asi v suchu. Jinak je jen na data, Win je na samostatném disku.
Asi by to tedy chtělo nastavit to automatické připojení po startu, abych nemusela takhle blbnout při každém zapnutí počítače. Nebo už to teď bude fungovat pořád? Ten výpis nějak nevím, nenabízí mi to otevřít v textovém editoru, něco mi nedochází? Nabízí jen otevřít v nové kartě nebo okně a odpojit.
A taky co s těma flashkama? Bude na to taky podobný postup, nebo to platilo jen pro disky? Zatím jsem nepotkala flashku, kterou bych mohla upravovat, tak to asi bude nějakým automatickým nastavením při připojování.

Díky moc  ;D.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Nastavení práv data disku a flash disků
« Odpověď #6 kdy: 19 Srpna 2018, 18:30:56 »
Soubor /etc/fstab otevři v textovém editoru a zkopíruj sem obsah.
Připojování disků nastavíš i v aplikaci Disky (gnome-disks). Je to "klikátko" ve kterém uděláš to samé jako při ruční editaci souboru etc/fstab
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ten NTFS oddíl se připojoval pouze pro čtení protože bylo Win. ne vypnuto/ukončeno ale hibernováno (byl zapnutý fastboot). Fastboot je nesmysl - měj ho vypnutý. S připojováním externích USB flash/hdd to ale nemá nic společného.
Tyto disky se standartně automaticky připojují do složky (mountpoint)  /media/uživatel/uuid
Způsob a paramety připojování lze rovněž nastavit v aplikaci Disky.
« Poslední změna: 19 Srpna 2018, 18:33:24 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.