Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)  (Přečteno 4503 krát)

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« kdy: 09 Října 2018, 12:56:09 »
K jazykové učebnici mám CD a ráda bych jej pustila a využila jeho 'dary'.
Mám to štěstí, že mé PC je stále ještě vybaveno CD romem :-) nicméně, tato 'funkční' cd mi v linuxu samozřejmě nejdou.

Je nějaká cesta, kterou si CD můžu pustit? Ideálně mimo wine? Vím, že jsem kdysi přišla do styku s jakousi emulací nebo tak.
Bohužel se mi v obsahu cd nedaří najít ani audio soubory k jednotlivým cvičením.
Nebo je wine nejrychlejší cesta k obsahu?

Nebo není pro tyto případy nějaký prográmek? který má jakoby wine v sobě částečně obsažený?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2018, 16:12:39 »
Na CD jsou "windowsí" spustitelné soubory které v Ubuntu nativně nespustíš.
Audio soubory tam jsou zcela určitě ve formátu .cda takže je z toho přímo nenajdeš/nevykopíruješ, musí se to ripovat.
-------------------------------------------------------------
Z CD si vytvoř .iso (kvůli rychlosti) a s ním pak pracuj, ale bez wine to nepůjde. Další problém může být s DRM pokud je na tom CD použito, s tím si asi wine neporadí...
Asi nejlepší by bylo nainstalovat do virtuálu windows a spouštět to tam.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #2 kdy: 09 Října 2018, 17:33:52 »
No abych instalovala win, to bych ho musela používat asi častěji.
Zatím jsem alespoň vynadala Cambridge vydavatelství (někdo jim to říct musí, že tu existuje linux..)

Jak s ním budu pracovat když z toho udělám ISO?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #3 kdy: 09 Října 2018, 17:56:40 »
ISO si připojíš v souborovém manažeru a pak s ním budeš pracovat stejně jako s fyzickým CD.   Práce s .iso je na rozdíl od fyzického média rychlá, nic "nehrčí" v mechanice atd.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2018, 19:15:30 »
rozumím... a jakou práci s cd máš namysli?
Počítám, že stejně nic nejspustím. Ale možná z toho dostanu alespon ty audiodata?
Nebo tam ta data budou přístupné v nějaké 'pracovnější' formě a budu s tím moci něco dál dělat?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2018, 21:09:15 »
Ne - s .iso je vše pouze pohodlnější a rychlejší, jinak možnosti jsou stejné jako s fyzickým médiem.
Jinak "práce" je jakákoli činnost, zde se myslí zejména čtení a práce s daty. ISO je věrný obraz původního CD takže ta data budou pochopitelně stejná. ISO z CD vytvoříš např. pomocí Brasero.
Exe soubory (co jsou na CD) spustíš pouze přes wine, jenom ty audiosoubory možná půjdou ripnout přes ripovací SW např. Asunder. Pokud najdeš na CD audiosoubory přímo ve formátu .wav, můžeš je zkopírovat rovnou. Ale pokud je CD chráněno proti kopírování (DRM), kopírovat nepůjde, musí se ripovat.
Obecně je problém v tom, že se nejedná o "čistokrevné" hudební CD, ale o tzv. "smíšené" které obsahuje jak mediální soubory, tak různá další data vč. souborů .exe atd.

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2018, 20:00:08 »
Jooo tak iso bych ještě zvládla udělat, jen jsem s ním už pak nikdy krom zpětného vytvoření cd nepracovala....
Nicméně povedlo se mi to spustit přes ten wine.. .ale musím říct, že opravdu mixér, který mi můj počítač vytváří je děsnej rachot...

Byl by někde návod, jak pracovat s tím cd přes iso? Iso z něj nejspíš zvládnu udělat.. ale pak? přes co to pak spustím?
« Poslední změna: 10 Října 2018, 20:03:49 od dredata_zizalka »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2018, 21:12:22 »
Byl by někde návod, jak pracovat s tím cd přes iso? Iso z něj nejspíš zvládnu udělat.. ale pak? přes co to pak spustím?

S .iso se pracuje tak, že se připojí (mountne) třeba pomocí správce souborů nebo programu Furius. Pak se normálně dostaneš ke všem souborům které .iso obsahuje a můžeš s nimi pracovat stejně jako bys měla fyzické CD v mechanice.
http://wiki.ubuntu.cz/programy/pr%C3%A1ce_s_daty/pr%C3%A1ce_s_obrazy_m%C3%A9di%C3%AD
http://wiki.ubuntu.cz/programy/pr%C3%A1ce_s_daty/p%C5%99ipojen%C3%AD_obrazu_m%C3%A9dia

Nebo si můžeš nainstalovat virtuální mechaniku CDemu do které .iso načteš a pak se to chová úplně stejně jako fyzické CD vložené ve skutečné (fyzické) mechanice, kromě toho "rachotu" ovšem.....
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:cdemu/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install gcdemu cdemu-client

Chová se to stejně jako třeba Daemon Tools ve Windows.

« Poslední změna: 10 Října 2018, 21:22:50 od juwa2 »

dredata_zizalka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 641
Re:spuštění výukového cd (vhodné pro win a mac)
« Odpověď #8 kdy: 11 Října 2018, 16:11:09 »
jééé super, moc díky za vyčerpávající odpověď a konzultaci :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.