Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [HOWTO] - Co můj laptop a Ubuntu?  (Přečteno 10773 krát)

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
[HOWTO] - Co můj laptop a Ubuntu?
« kdy: 23 Prosince 2007, 13:59:31 »
Zdravím, dostal jsem nápad založit vlákno kde by byli víceméně jenom návody jak zprovoznit na konkrétním modelu notebooku Ubuntu či jiný linux. Může posloužit pro nováčky, at už při výběru notebooku či při pozdější konfiguraci. Prosím vás, nepište sem nic moc jinýho, i když se vám to zdá jako blbost. Díky.

Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526

Kubuntu 7.04 Feisty Fawn
1)Grafická karta
2)Nepůjdou bedničky, zvuk půjde jenom do externích výstupů
  • Zapnout ALSU - Ovladací centrum -> Zvuk (V KDE, v GNOME bude obdobné)
  • Editovat (třeba příkazem kdesu kate nebo gksudo gedit) /etc/modprobe.d/alsa-base a někam nakonec přidat
    options snd_hda_intel model=3stack-dig
  • Restart
3)Nepojede wifi
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ndiswrapper-utils-1.9 ndiswrapper-common
cd wifi
sudo ndiswrapper -i sis163u.inf
sudo ndiswrapper -m
sudo modprobe ndiswrapper
  • Otevřeme jako root soubor /etc/modules (příkaz kdesu kate nebo gksudo gedit) a dopíšeme na konec "ndiswrapper"
  • Restart
4)Akcelerované prostředí
  • S největší pravděpodobností nerozchodíte, alespon mně se to po dlouhém snažení nepovedlo.
5)Změna jasu
  • To jsem také nevykoumal

K/Ubuntu 7.10 Gutsy Gibon
Stejné jako 7.04 až na dva rozdíly
  • Systém vám nabídne restricted ovladače na grafickou kartu.
  • Wi-Fi s největší pravděpodobností prostě nerozchodíte.

Linux Mint Daryna
1)Grafická karta
Systém vám nabídne restricted driver.
2)Bedničky půjdou
3)Wifi
Rozjedete stejně jako v Kubuntu 7.04
4)Akcelerované prostředí
Pojede po aktivování grafické karty
5)Změna jasu
To jsem také nevykoumal

Info o notebooku
Procesor: AMD Turion 64 X2 Mobile Technology
Pamět: 2GB
Disky: 2*160GB
Obrazovka: 17'
Bluetooth: Ano
Váha:4kg
Klávesnice: Ano i numerická,běžné rozložení

Poznámka: V současné době se v Čechách prodává také odlehčenější verze (jež nese stejný název) s menším diskema a horším procesorem. Zkušenost s ní nemám
« Poslední změna: 16 Ledna 2008, 01:38:17 od Anna Taliánová »
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

zenwalker

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
    • Richard Knop
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 23 Prosince 2007, 15:37:10 »
Dobry napad... vsetky podobne navody na spojazdnenie ubuntu na urcitych laptopoch by mali byt na jednom mieste, takze tu presuvam svoj.

Toshiba Satellite L35-S2366
Intel CoreDuo T2060 1.6GHz
2GB DDRAM2 667
80GB 5400rpm HDD
ATI Radeon Express 200M 64-128MB zdielana pamat
Atheros® Wireless LAN (802.11b/g)
15,4'' WXGA

Tento laptop som kupil za velmi vyhodnu cenu na www.ebay.com. Rozhodol som sa nainstalovat Ubuntu 7.10... Tak tu je ako to dopadlo:

Instaloval som z live cdcka. CD bez problemov nabootovalo, nastavil som particie a pod. a spustil som instalaciu. Asi za 15 minut sa instalacia uspesne skoncila. Nasledoval restart. Hned prve prijemne prekvapenie bolo, ze obraz nabehol v spravnom rozliseni (1280x800) a hned po prvom starte mi Ubuntu ponuklo automaticku instalaciu ovladacov pre moju graficku kartu (ati radeon xpress 200M). Instalacia prebehla bez problemov. Dalsi restart. Zistil som, ze ovladace pre grafiku rapidne zlepsili kvalitu obrazu, farebnost a kontrast :)

Kedze som uz mal spojazdnenu 3D akceleraciu, rozhodol som sa spustit compiz-fusion. Najprv som povolil multiverse, universe a medubuntu repozitare a stiahol zopar dodatocnych balikov.

Citace
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
sudo apt-get install emerald
sudo apt-get install gnome-compiz-manager

Dalsim krokom bolo povolenie efektov (System->Preferences->Appearance->Visual Effects->Extra). Tu nastal prvy problem. Chybova sprava:

Citace
Composite extension could not be enabled

Ako prve som zvolil najjednoduchsie riesenie. Editacia /etc/X11/xorg.conf suboru:

Citace
...
Section “Extensions”
Option “Composite” “Enable
EndSection

Problem sa vyriesil, ale dalsi zadrhel - compiz sa aj tak nenastartuje. Posledny krok k funkcnemu compiz-fusion:

Citace
sudo apt-get install xserver-xgl

Tak a konecne funkcny compiz. Dalej som pokracoval v instalacii kodekov, wine, virtualboxu a dalsich aplikacii, ktore potrebujem... az kym som nenarazil na dalsi problem. Nefunguje zvuk. :-\ Tak vyriesit tento problem mi zabralo skoro hodinu, ale nakoniec som vygooglil trik, ktorym som spojazdnil zvuk:

Citace
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base

Na koniec suboru treba doplnit:

Citace
options snd-hda-intel model=3stack

Tento postup by mal fungovat aj pri modeloch satellite radu A a P plus aj pri niektorych laptopoch od HP, popripade treba zamenit "3stack" za "auto". Potom zadat v terminaly nasledujuce prikazy:

Citace
sudo rmmod snd_hda_intel
sudo modprobe snd_hda_intel

Okrem tychto dvoch problemov som zaregistroval aj mrznutie Ubuntu pri starte (pri bootovani z pevneho disku) :o, dovod mi je neznamy, ale vacsinou sa to vyriesi restartom. Wifi som este netestoval, ale ak bude prilezitost, tak vyskusam. Zatial sa ale tvari, ze funguje. Laptop som zatial velmi nepouzival, takze postupom casu pridam dalsie postrehy a skusenost.

Zhrnutie
Co bezi hned pri prvom starte:
 :) DVD mechanika
 :) vsetky porty
 :) wifi (s tym si este nie som isty)
 :) pripojenie k internetu bez problemov
 :) spravne rozlisenie a instalacia ovladacov pre grafiku ponuknuta hned pri prvom starte... staci kliknut
 :) touchpad, vacsina pridavnych klaves (niektore neviem, ze na co sluzia, takze neviem posudit)
 :) obidve jadra pracuju spolocne, ani jedno sa neflaka
Co treba rucne nastavit:
 :( compiz (vid vyssie)
 :( zvuk (vid vyssie)
Nevysvetlitelne problemy:
 :'( Podivuhodne obcasne mrznutie Ubuntu pri starte (asi pri kazdom desiatom spusteny)... iba cierna obrazovka... ziadna chybova hlaska, ale problem sa vyriesi restartom (aj ked to nie je riesenie)
Neotestovane:
 ??? modem
 ??? citacka kariet
 ??? sluchatka
 ??? mikrofon

BTW, ak niekoho zaujima ako nainstalovat virtualbox OSE v gutsy gibbonovi, tak tu je navod -> http://phorolinux.com/installing-virtualbox-ose-on-ubuntu-710-gutsy-gibbon.html

POZNAMKA: Na laptope som skusal aj Linux Mint Daryna... postup riesenia je rovnaky ako v Ubuntu 7.10 az na jednu vynimku... Linux Mint nemrzne pri starte/restarte :)
« Poslední změna: 23 Prosince 2007, 15:41:55 od zenwalker »
Toshiba Satellite L35-S2366 (Intel CoreDuo T2060, 2GB DDRAM2 667, ati radeon xpress 200M)
Ubuntu 8.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 29 Prosince 2007, 17:02:48 »
A co to takhle raději psát sem - http://wiki.ubuntu.cz/Notebooky ?

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2007, 17:28:36 »
Taky moudrý nápad :). Díky, zkusim to přeformátovat a dát to to tam :).
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

Vondrasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 29 Prosince 2007, 21:53:19 »
Máte dobré nápady, ale nejlepší by to bylo opravdu psát na wiki.

Maculko

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2007, 15:22:13 »
lidicky mam notebook IBM ThinkPad T42.....  mal som Greenie Linux ( ubuntu zaklad| a slapalo to dobre
presiel som na ciste Ubuntu 7.10 a pri zapinani som asi 3-4 minuty v ciernej obrazovke nieco sa deje s diskom nic sa nevypisuje a potom pokracuje normalne dalej....
neviete co vtedy robi a ci sa to neda nejak preskocit alebo skratit aspon???
« Poslední změna: 16 Ledna 2008, 01:39:21 od Anna Taliánová »

Duffy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 436
Re: [HOWTO]Co můj laptop a Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2007, 15:34:08 »
lidicky mam notebook IBM ThinkPad T42.....  mal som greenie linux( ubuntu zaklad| a slapalo to dobre
presiel som na ciste ubuntu 7.10 a pri zapinani som asi 3-4 minuty v ciernej obrazovke nieco sa deje s diskom nic sa nevypisuje a potom pokracuje normalne dalej....
neviete co vtedy robi a ci sa to neda nejak prskocit alebo skratit aspon???

1)To sem nepatří.
2)Nejspíš je to kontrola disku co se defaultně spouští po každých 34 spuštěních. Tu kontrolu lze vypnout nebo nastavit kontrolu po více spuštěných.
Notebook Fujitsu Siemens Amilo Xa 1526 s Ubuntu 8.04. Po dlouhém zkoušení jsem zůstal u Ubuntu a GNOME.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.