Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?  (Přečteno 2366 krát)

Petr_Hasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Ahoj, mám doma jeden starší, ale funkční počítač. Parametrama odpovídá v podstatě tomu, který byl nedávno prezentován jako dostačující počítač pro domácnost v následující recenzi http://www.linuxexpres.cz/hardware/levny-kvalitni-s-linuxem-pocitac-barbone-fenix
Je ale čím dál tím pomalejší a jen pouhé otevření průzkumníka Win trvá od deseti vteřin do půl minuty. Dříve pomáhalo ho jednou za čas přeinstalovat, ale teď už to moc nepomůže. Z toho vyvozuji, že Windows za sebou zanechává spoustu smetí, které nová instalace neřeší. Rád bych tedy disk co nejvíce vyčistil, smazal vše co jde, vykašlal se na Windows a naistaloval Ubuntu. Poradíte mi někdo jak na to? Jak to vyčistit co nejlépe bez toho, abych smazal něco bez čeho se komp vůbec nerozjede?
Pokud například odinstaluji Win, nepřijdu tím o ovladače k CD mechanice, ze které budu chtít instalovat Ubuntu? Myslím si o sobě, že jsem zdatný uživatel, ale s operačníma systémama moc zkušeností nemám.
Vím, že z tohoto stoje neudělám žádné dělo, ale chtěl bych si normálně přečíst mail, zaserfovat si a pustit si film. Teď mi samotné zapnutí počítače do stavu, kdy začne přehrávat film, trvá nejméně čtvrt hodiny a to je ještě prvních deset minut filmu trhaných. Myslíte, že Ubuntu s tím může pomoct?
Dík za odpověď
Petr

premet

  • Host
Re: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2009, 21:14:13 »
Napiš co máš za sestavu ?

Pokud například odinstaluji Win, nepřijdu tím o ovladače k CD mechanice, ze které budu chtít instalovat Ubuntu?
O ovladač se vážně bát nemusíš  :).

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?
« Odpověď #2 kdy: 17 Března 2009, 21:25:07 »
Začni tady a pokud ti to pošlape z live-cd tak to nainstaluj.
http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce%20instalací
Neboj Ubuntu ti zformátuje disk tak ty win určitě nenajdeš. ;D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Petr_Hasek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?
« Odpověď #3 kdy: 17 Března 2009, 21:41:08 »
Napiš co máš za sestavu ?
Intel Celeron 1,8GHz
384Mb DDR
Jak jsem psal, žádné dělo, ale dříve opravdu stačil...
Petr

premet

  • Host
Re: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?
« Odpověď #4 kdy: 17 Března 2009, 21:44:36 »
No myslím, že Ubuntu by moc extra nelítalo, protože by to chtělo více RAM, aspoň těch 512. Ale třeba Xubuntu už by bylo bez problémů myslím  :).

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Jak zrychlit počítač a zbavit se všeho smetí z Windows?
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2009, 07:02:54 »
Na dane vyuziti ten stroj staci. Sam mam doma skoro to same (celeron 1.7GHz a jen 256 MB RAM). Zkousim i Xubuntu, ale subjektivne nevidim vyrazne zrychleni. Takze pokud nebude u kompu sedet clovek, ktery bude silet kvuli kazde desetince vteriny o kterou bude dele nabihat aplikace, tak klidne Ubuntu. Pro zacatecnika je to prehlednejsi a pritulnejsi.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.