Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba [vyřešeno]  (Přečteno 7312 krát)

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Zdar
Vím že se to zde již řešilo (našel jsem podobné problémy u jednoho threadu s instalací Ubuntu 7.04), ale zmíněné řešení nepomohlo. Stáhl jsem si dnes verzi 7.10 a jal se instalovat můj třetí pokus s Linuxem (předchozí pokusy jsem ukončil po několika dnech řešení problémů s rozjetím/nahrazením alikací, na které jsem zvyklý z Win). Třetí pokus ale vypadá na ukončení ještě před dokončením instaace, ale ještě chcidát pár pokusů, takže:
Instalace se ukončí těsně před koncem společně s hláškou "Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba". Vygooglil jsem, že je to zaviněno nějakou ochranou disku MBR? V BIOSu, kde jsem měl tuto volbu změnit jsem nic k tomuto nenšel. Na druhou stranu jsem na tomto NTB měl nainstalován Ubuntu ve verzi 7,04a 7,10 (nevím zda je dnešní stažená verze nějak ličí od té, kterou jsem testoval před pár měsíci) a ani u jedné instalace jsem tento problém neměl, takže je otázka, zda je to HW, nebo spíše SW věc.
Napadá vás něco?
« Poslední změna: 15 Března 2008, 19:13:20 od Martin 'Želva' Malý »

tomato

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2008, 22:13:47 »
nevim jestli ti pomuzu, resp. nepochopil jsem jestli si neco v biosu nasel nebo ne, kazdopadne mam pocit, ze se tahle ochrana v nekterych biosech vyskytuje jako "Virus protection" - tzn. nastavit na "Disable".

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2008, 22:20:42 »
jj, to jsem právě hledal a nic takového tam není. Měl bych asi uvést, že se jedná o Notebook HP nx7300, spíš šlo o to, že jsem nic takového neřešil u dvou předešlých instalacích :o/. Jsem opravdu nováček, takže nevím zda mělo šanci na řešení, ale pokusil jsem se přeinstalovat grub. Napsalo mi to, že vše proběhlo v pořádku, ale po restartu nebyl opět nalezen systém. Ale teď pracuji z nabootovaného CD, takže to asi byla blbost

Gooorila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba
« Odpověď #3 kdy: 06 Ledna 2008, 15:38:51 »
Již se mi povedlo nainstalovat systém. V BIOSu jsem měl nastaveno u SATA native mode na disable, po změně na enable se dokončila instalace bez problémů. Zvláštní, tuto volbu jsem měl zapnutou i při dřívějších instalacích ubuntu a nebyl problém. Jestliže bude ale někdo řešit stejnou věc, zde je řešení.

josef05

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba
« Odpověď #4 kdy: 15 Března 2008, 19:07:32 »
Měl jsem při instalaci ubuntu stejný problém, ale žádným publikovaným způsobem se mi jej odstranit nepodařilo. Nainstaloval jsem tedy Mandrivu 2008, která grub bez problémů nainstalovala a potom jsem přes to nainstaloval ubuntu. Grub se přepsalo a vše funguje jak má!?!? Tak nevím....

PG

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 88
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 17 Března 2008, 20:29:27 »
Potýkal jsem se s podobným problémem u staršího stroje a ze zoufalství jsem nakonec zkusil memcheck - odhalil kupodivu vady v paměti. Tak jsem vyházel dva banky, zůstalo 256MB a potom se grub nainstaloval. Paměti jsem hodil zpět a jedu na tom bez problémů. Brutus :-)
Je to možná OT, ale pro dokreslení co všechno může dělat problémy grubu je to myslím zajímavé. V tomto případě mi instalace probíhala bez errorů a vytuhlo to až na grubu - nejspíš byl naloadovaný zrovna v té poškozené paměti. Kdo ví...

Antonín Daněk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 114
    • http://antonindanek.cz
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 02 Listopadu 2008, 02:07:18 »
Ahoj,
snažim se teď nainstalovat Ubuntu 8.10 na Lenovo R500 a dostávám tuto chybu.
Memtest u mě probíhá v pořádku, nicméně by mě zajímalo, jak odebrat nějaké bloky, za pokus to stojí.
Zkoušel jsem instalovat v SATA Controller Mode Option nastaveno jak na AHCI, tak na Compatibility (nastaveno v BIOSu).
Dále jsem v BIOSu nenašel přímo virus protection, ale našel jsem v kategorii security jakýsi Memory Protection, kde jsem Execution Prevention zkoušel nastavit jak na enabled tak disabled (v popisu teto fce se taky mluvi o moznost zneuziti virama, zakazani spousteni tam, kde se cekaj jen data).

Nicméně mi nic nepomohlo. Napadá někoho, jak to Ubuntu dostat na můj notebook? Díky. Možná zkusim starší verzi a pak upgrade, ale něco mi říká, že v tom nebude žádný rozdíl.

zacatecnik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
    • Můj IT blog
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2009, 08:03:57 »
pro všechny budoucí hledače: problém vyřešen tím, že stačilo diskový oddíl zformátovat

Takže v kroku asistované dělení disku zvolte 3 možnost (ručně) a tam zvolte zformátovat.

PetrHerynk

  • Host
Re: Příkaz grub-install(hd0) selhal toto je kriticka chyba [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2009, 09:07:20 »
Ani tak nemusíš, stačí rozdělit disk jak potřebuješ a následně nechat oddíly zformátovat. To bys ale měl dělat při každé instalaci mimo home partition. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.