Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: CD k notebookům  (Přečteno 4477 krát)

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
CD k notebookům
« kdy: 20 Července 2010, 12:30:25 »
Zdravím

Jsem provozovatelem internetového obchodu http://www.pcin.cz a dlouhodobým uživatelem Ubuntu. Konkrétně Linux používám jak doma, tak po tom co mi došla trpělivost s pracovní mašinou na Windows, na Ubuntu probíhá už i celý vývoj obchodu.

Rád bych také přispěl k propagaci Linuxu a napadlo mě, že by se dalo ke všem notebookům prodaným v obchodu, které jsou bez OS nebo se systémem FreeDOS zdarma dávat i CD s Ubuntu  Linuxem na vyzkoušení. Možná by se to dalo časem rozšířit na všechny notebooky, bez ohledu na to, či mají  OS nebo ne.

Problém je v tom, kde sehnat větší množství CD s Ubuntu.
Hlavní kritéria jsou
 * nízké náklady na jedno CD
 * české popisky, bez toho by to mělo asi jen minimální šanci na úspěch
 * motivační obal, který by pobídl zákazníka k vyzkoušení (důležité je, aby na obalu stálo, že Ubuntu je možné vyzkoušet bez instalace, přímo z CD)
Objednat originální CD se mi nezdá jako vhodný nápad, vzhledem k ceně a anglickým popiskům. Pálit CD a přibalovat je k notebookům jen tak v obálce mi zase nepřijde příliš dobré z marketingového hlediska.
Nevíte někdo o alternativě originálních CD od Canonical v českém vydání?

Děkuji

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: CD k notebookům
« Odpověď #1 kdy: 20 Července 2010, 18:35:34 »
nechci byt skepticky, ale nemyslim, ze by to melo nejaky vetsi vyznam. pc bez os si vetsinou koupi nekdo, kdo tam da kopcene winy. zajemci o linux si jej stejne sezenou sami a navic to muze byt uplne jina distribuce...
Kubuntu 20.04

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #2 kdy: 20 Července 2010, 18:58:42 »
To si úplně nemyslím. Zákazníkům jde dneska hodně o cenu a notebook berou s tím, že OS někde seženou. Ale jak to tak bývá, ne vždycky jsou kamarádi (a nebo to správné CD) po ruce. Navíc cracknout správně Windowsy už dnes není taková sranda a běžný uživatel to sám nezvládne. Může se hodit CD s operačním systémem, přes který se dostanou na web a bůh ví, třeba tam ten systém u někoho zaparkuje natrvalo.
Jediný problém bych viděl s tím, že ne všechny notebooky dnes jsou konfigurované standardně na boot z CD/DVD :-/

Výběr distribuce je těžký, v podstatě bych mohl dodávat i OpenSuse nebo Fedoru (případně Mint, PCLinuxOS apod.. Mandrivu bych raději vyloučil :-/ ), ale nevidím žádné výhody a nebo nevýhody oproti Ubuntu. Navíc ve prospěch U hraje moje osobní preference této distribuce a i to, že je to celkem slušně se rozšiřující značka a částečně buzzword.

Ale díky za názor.

Samozřejmě pokud by někoho napadlo nějaké vylepšení, tak je vítáno.


RockFire

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
    • Portfolio
Re: CD k notebookům
« Odpověď #3 kdy: 20 Července 2010, 19:21:19 »
Nebylo by lepší řešení nabídnout v e-shopu instalaci za třeba 200 Kč navíc? Při objednávce notebooku (PC) bez OS tam hodit stránku s popisem ubuntu, +/- (zdůraznit, že je zdarma) a že ho nainstalujete pouza za...

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: CD k notebookům
« Odpověď #4 kdy: 20 Července 2010, 19:58:54 »
Nejlepší je řešení takhle že dali návrhem distribuci Ubuntu stačí když objednejte přes Shipit. Oni pošlou zdarma a zbytek leták můžete vytisknout stačí černobíle a napíšete o výhodech, manuály apod... Přitom máte jako dovozce posílání CD je zdarma pokud to nespletu a zbytek můžete udělat leták či manuál. Opravdu bych řekl Ubuntu je nejrozšiřovanější a má tam mnoho programů a pro začátečníky jsou mnohem lépe se zvykat.  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #5 kdy: 20 Července 2010, 20:18:20 »
Instalace ze peníze je dobrá pro mě :-) ale nevím jak by se líbila uživatelům, nejsou moc ochotni dávat peníze za OS, když chtějí peníze za OS ušetřit (u notebooku bez Windows), navíc člověk který ví, co to Ubuntu je, si ho možná i nainstaluje sám, tohle je spíše akce pro ty co ho ještě neznají a takhle si ho třeba aspoň vyzkoušejí. Když nic jiného, tak se aspoň zvýší povědomí lidí o Linuxu a že vůbec něco takového existuje.

A je pravda, že Ubuntu hodně dbá na to, aby byl desktop použitelný z výchozí instalace a i výběr programů je pro obyčejné lidi. Takže zatím to vidím jako nejlepší volbu.

Kontaktoval mě pan Trefný tady z Ubuntu.cz a celkem se to vyřešilo:
Co se týká manuálu, tak ten naštěstí už existuje. http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka
CD budou zřejmě anglická, ale to vzhledem k manuálu až tak nevadí. Spíš je důležité to, co bude mít člověk v ruce když to CD strčí do mechaniky.
Vypadá to, že celá akce by mohla začít někdy ke konci prázdnin, tak jsem velmi zvědavý, jaký bude ohlas.

RockFire

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
    • Portfolio
Re: CD k notebookům
« Odpověď #6 kdy: 20 Července 2010, 20:24:44 »
Dovolil bych si oponovat jen v tom, že lidem, kteří chtějí az OS ušetřit by se to nalíbilo. V praxi kdyby jste instalaci prováděli jako firma za takovouhle či podobnou symoblickou cenu (100 Kč třeba), eventuelně i zdarma, lidem by prakticky finanční újma narozdíl od používání Windows nevznikla. Váš nápad je ale také dobrý a vidím ho jako kvalitní řešení. Jediným problémem se mi zdá to anglické CD. A pokud si ho chcete nechat posílat zdarma, tak jak dlouho vám to budou trpět? :D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: CD k notebookům
« Odpověď #7 kdy: 20 Července 2010, 20:27:39 »
a OEM instalacia by nebola k veci?predsa je to lepsie z toho hladiska ze ten uzivatel to uz potom nemusi instalovat... http://wiki.ubuntu.cz/OEM%20instalace
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2010, 20:56:50 »
OEM bych viděl asi jako další stupeň, pokud by se toto osvědčilo, ale zatím mě od toho odrazuje několik věcí:
  • ne každý hardware je pro Linux vhodný, bylo by to možné jen u certifikovaného HW -  pokud bych dodal notebook, kde by v defaultní instalaci nešla například kamera a zákazník by neměl nikoho, kdo by mu to byl schopný opravit, tak si myslím, že by mi ho poslal ihned na reklamaci :/
  • s tím souvisí i technická podpora, pokud by se něco rozbilo, tak by zákazník asi ihned volal mně a jediná možnost v tuto chvíli by byla ho odkázat třeba sem na forum, už by to ale vypadalo, že se ho chci spíš zbavit, než mu pomoci
  • všechno by to v podstatě muselo probíhat až na výslovnou žádost zákazníka a měl by asi vědět do čeho jde, jinak by všechny problémy padly na obchod, kde zboží zakoupil, potažmo na mě
Jediná výhoda by zřejmě byla rebranding, nebo spíš umístění například pozadí www.pcin.cz do výchozí instalace.

Mám ten dojem, že ani většina velkých výrobců se do nasazení Linuxu příliš nehnala a můj názor je ten, že hlavně kvůli problémům s poskytováním technické podpory pro tak variabilní prostředí jako je Linux.

Když vezmu v úvahu, že OEM instalace by byla možná jen pro malé množství notebooků bez OS a ještě jen určitých typů a nebo pouze na vyžádání, tak poskytování CD zdarma by mělo mít zřejmě větší efekt.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: CD k notebookům
« Odpověď #9 kdy: 21 Července 2010, 13:38:49 »
pravda...kebyze sa vam ale velmi chce tak by ste mu ten problem napravili hned jak vam ho reklamuje...akurat by sa nepytal zakaznik na fore ale vy...ale je to robota navyse...a niekedy sa nepodari rozbehat vsetko...nuz problem bude aj v tom ze ludia nevedia jak to s linuxom chodi.ze je tu daaka komunita ktora sa vzdy pokusi pomoct...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: CD k notebookům
« Odpověď #10 kdy: 21 Července 2010, 14:01:39 »
Co sa jedna toho preinstalovavania a rozbehavania, tak tam by snad najlepsie bolo recovery cd alebo particia kde by bol obraz disku z uz upravenym/nastavenim pre konkretny ntb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #11 kdy: 21 Července 2010, 14:28:01 »
Co sa jedna toho preinstalovavania a rozbehavania, tak tam by snad najlepsie bolo recovery cd alebo particia kde by bol obraz disku z uz upravenym/nastavenim pre konkretny ntb.
A dělat to bude kdo? ;D

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #12 kdy: 21 Července 2010, 14:45:14 »
To je prave to:)  Bud by na to musel být nějaký automatický systém, nebo na to vyčlenit člověka a vzhledem k tomu, že to v podstatě nic nepřináší, tak je to celkem problém :/

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: CD k notebookům
« Odpověď #13 kdy: 21 Července 2010, 19:04:00 »
alebo zapojit dobrovolnikov z fora...
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #14 kdy: 21 Července 2010, 19:05:31 »
Když ani nikdo není schopný dělat překlady, nebo návody na wiki? ;D

RockFire

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
    • Portfolio
Re: CD k notebookům
« Odpověď #15 kdy: 21 Července 2010, 19:14:01 »
Ono to podle mě nebude neochotou, ale tím, že většina otázek je již zpracována a ty které nejsou nemají tak široké uživatelské zastoupení.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: CD k notebookům
« Odpověď #16 kdy: 21 Července 2010, 19:23:16 »
Co sa jedna toho preinstalovavania a rozbehavania, tak tam by snad najlepsie bolo recovery cd alebo particia kde by bol obraz disku z uz upravenym/nastavenim pre konkretny ntb.
A dělat to bude kdo? ;D
Toto bola reakcia na to, ze ak by sa predaval ntb s nainstalovanym os a po preinstalacii zakaznikom by mohlo vela veci nefungovat.
Samozrejme by si to robil predajca  alebo by si niekoho najal. Ide o to ze je jednoduchsie/lacnejsie vytvorit nakonfigurovany system a v pripade problemu ho len obnovit alebo dat navod zakaznikovy na spustenie skriptu ako prevadzkovat call centrum(alebo ako sa to vola) a riesit nastavenia cez telefon.

Tu uz ide len o to ako predajca zakaznikovy zdovodni aby si kupil ntb s ubuntu/linuxom pritom dajme tomu 10€ by sa v cene stratilo oproti cene s win.
Este by som chcel pripomenut ze predajca nemusi dodavat vsetky serie ntb s linuxom ale len napriklad jeden/dva modeli. Napriklad podla podpory linuxu.(naco silit nieco co nejde uz od zakladu)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #17 kdy: 21 Července 2010, 19:30:25 »
Co sa jedna toho preinstalovavania a rozbehavania, tak tam by snad najlepsie bolo recovery cd alebo particia kde by bol obraz disku z uz upravenym/nastavenim pre konkretny ntb.
A dělat to bude kdo? ;D
...

Bylo by hezké gesto, kdyby někdo tu instalaci provedl, ale jak pan majitel řekl, je to investice...
Přečti si celé vlákno.

JBalatý

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
    • PCIN.cz
Re: CD k notebookům
« Odpověď #18 kdy: 22 Července 2010, 14:31:55 »
Včera jsem ještě narazil na toto http://www.jolicloud.com/
Nemáte s tím někdo zkušenosti?

V podstatě by na netbooky šla aplikovat i varianta s OEM instalací. Výběr typů je dost omezený a i support netbooku by měl být jednodušší.
Co se týká výběru distribuce, tak bych řekl, že Ubuntu nebook remix by měl být fajn, ale určitě by se našlo víc zajímavých systémů.
Časem by se zřejmě dal přidat Chome OS, nebo Chromium OS, nevím přesně jak bude Google svůj systém distribuovat.
« Poslední změna: 22 Července 2010, 14:33:56 od JBalatý »

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: CD k notebookům
« Odpověď #19 kdy: 22 Července 2010, 14:55:18 »
NA Jolicloud tu je min.jedno vlákno. Použijte hledání...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Brano

  • Host
Re: CD k notebookům
« Odpověď #20 kdy: 22 Července 2010, 17:23:19 »
Ja to robím asi takýmto štýlom, že príde zákazník do krámu ku mne, ma k dispozícii na ukážkovom NTB náhľad ako a čo je Ubuntu, a pri predaji mu ubuntu nainštalujem za poplatok 3€ a získa OS Ubuntu zadarmo, a doporučím mu NTB kedže sa ho opýtam na čo ten NTB chce... samozrejme mu vysvetlím čo tím získa.. (ušetrené 50-70eur za OS windiws) stabilitu, vzdialenú správu a technickú podporu... a tak podobne...

PS: ešte by mi pomohlo keby som mohol aspoň 100 až 500 cd Ubuntu objednať/získať nejako k propagácii a podobne... predsa len to originálne CD s obalom vyzerá lepšie ako to čo napálim a tak no..
« Poslední změna: 22 Července 2010, 17:26:47 od Brano »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: CD k notebookům
« Odpověď #21 kdy: 22 Července 2010, 18:23:01 »
PS: ešte by mi pomohlo keby som mohol aspoň 100 až 500 cd Ubuntu objednať/získať nejako k propagácii a podobne... predsa len to originálne CD s obalom vyzerá lepšie ako to čo napálim a tak no..

http://shop.canonical.com/index.php?cPath=17

Menší množství (max. několik desítek ks/vydání) jsem schopen na propagaci opatřit (zadarmo).

Brano

  • Host
Re: CD k notebookům
« Odpověď #22 kdy: 22 Července 2010, 18:43:26 »
http://shop.canonical.com/index.php?cPath=17

Menší množství (max. několik desítek ks/vydání) jsem schopen na propagaci opatřit (zadarmo).

Vojtech ďakujem, môžme sa bližšie porozprávať na jabberu?, alebo to môžem rozobrať aj tu o čo by my vlastne šlo ohľadne tých CD ?


tayllor

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 451
Re: CD k notebookům
« Odpověď #23 kdy: 22 Července 2010, 22:58:53 »
Co sa jedna toho preinstalovavania a rozbehavania, tak tam by snad najlepsie bolo recovery cd alebo particia kde by bol obraz disku z uz upravenym/nastavenim pre konkretny ntb.
A dělat to bude kdo? ;D
Toto bola reakcia na to, ze ak by sa predaval ntb s nainstalovanym os a po preinstalacii zakaznikom by mohlo vela veci nefungovat.
Samozrejme by si to robil predajca  alebo by si niekoho najal. Ide o to ze je jednoduchsie/lacnejsie vytvorit nakonfigurovany system a v pripade problemu ho len obnovit alebo dat navod zakaznikovy na spustenie skriptu ako prevadzkovat call centrum(alebo ako sa to vola) a riesit nastavenia cez telefon.

Tu uz ide len o to ako predajca zakaznikovy zdovodni aby si kupil ntb s ubuntu/linuxom pritom dajme tomu 10€ by sa v cene stratilo oproti cene s win.
Este by som chcel pripomenut ze predajca nemusi dodavat vsetky serie ntb s linuxom ale len napriklad jeden/dva modeli. Napriklad podla podpory linuxu.(naco silit nieco co nejde uz od zakladu)

moj osobny nazor je taky, ze na ntb by sa nainstaloval linux mint, ktory po instalacii ma na compe uz nahodne vsetko ( teda aspon si to myslim), podla toho co mi kamos o nom kecal a ukazoval, ajked ja som verny U a Linux Mint je v podstate vytuningovane ubuntu :)
HESLO DŇA: Ubuntu sa nemoze pokazit samo, pokazis si ho ty sam ;)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: CD k notebookům
« Odpověď #24 kdy: 23 Července 2010, 20:36:37 »
Vojtech ďakujem, môžme sa bližšie porozprávať na jabberu?, alebo to môžem rozobrať aj tu o čo by my vlastne šlo ohľadne tých CD ?

Zkus to po jabberu, když se nebudu delší dobu hlásit, tak po mailu (nějak jsem poslední dobou k nezastižení).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.