Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Poraďte stabilní placenou Linux distribuci  (Přečteno 6712 krát)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« kdy: 08 Listopadu 2011, 17:42:24 »
Ach jo... Dnes odpoledne mi systém (do té doby samozřejmě fungující) nabídnul aktualizace s částečným povýšením systému. Takže provedeno, restart a systém nenaběhl - jen blikání obrazovky dokola  >:( Pomůže jen vypnutí natvrdo tlačítkem.
Není to poprvý, ale už ztrácím trpělivost pořád něco laborovat a opravovat. Používám souběžně i Windows 7 Ultimate a OPRAVDU tam takovéhle problémy po celou dobu, co je mám, nepozoruji. Systém mi běží, aktualizace se aktualizují a neshazují mi systém!
Nechci úplně zavrhovat Linux - jen vyjadřuji nespokojenost se současnou (i minulou) verzí Ubuntu, které jsem si do té doby naprosto považoval a vychvaloval. Dnes tomu tak není...
Může mi někdo doporučit stabilní distribuci, kterou nainstaluji stejně lehce jako Windows 7, rozpozná mi HW stejně jako Windows 7, je uživatelsky přívětivá a nevypadá jako OS z 90. let??? Samozřejmě placenou, klidně si za to zaplatím, protože začínám nabývat dojem, že komunitní distribuce Linuxu, které jsou zdarma se stále potýkají s mnoha problémy, což je dáno asi tím, že do toho hrabe každej...

EDIT: změněn název tématu tak, aby odpovídal dotazu
« Poslední změna: 08 Listopadu 2011, 18:33:59 od daysleeper »
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Opět nefunkční Ubuntu 11.10
« Odpověď #1 kdy: 08 Listopadu 2011, 18:10:51 »
Já spravuji Ubuntu už na několik desítkách strojích a na většinou dokonce vždy aktuální vydání a nikde nemám problémy krom svého vlastního notebooku kde skouším každou novou ptákovinu a mám přidáno spoustu repozitářů a používám Wine atd... a samozřejmě to čas od času po nějaké aktualizaci spadne a ničemu se nedivím. Mohu si za to sám. ;D

U ostaních vždy přidávám jen repozitář Mediubuntu a nic víc! Ani Wine ani ani... a uživatelé si neinstalují kdejakou blbost a nestane se že se něco pokazí. ;)

Ruku na srdce nebo na klávesnici a přiznej se co všechno máš doinstalováno oproti výchozích programu a prostředí...

EDIT: zapomněl jsem dodat že má hlavní pracovní náplň je správa windows stanic a něco tak chatrného jako jsou právě windows 7 jsem ještě nepotkal. Denně tu mám až pět počítačů s windows 7 které také jen tak bez zjevného důvodu už odmítají startovat. Odmítám osobně na svých počítačích platit za systém který vydrží maximálně několik měsíců a u kterého nikdy nevím jestli ráno naběhne. Na ubuntu měsíčně přispívám alespoň sem lidem co se tu o vše starají. ;)
« Poslední změna: 08 Listopadu 2011, 18:26:15 od RRadek »
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Opět nefunkční Ubuntu 11.10
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2011, 18:38:26 »
No ruku na srdce si klidně dám: instaluji jen aplikace, které jsou v Centru softwaru pro Ubuntu a repo mám pár z PPA. Vypisovat vše nebudu a kdybych měl používat Ubuntu jen tak, co je v čisté instalaci, tak to asi není to pravé ořechové ;) Ve widlích mám hafo aplikací a světe div se, nepadají. V Linuxu už jsem od r. 2004, tedy nejsem žádnej nováček ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

pacholik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2072
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #3 kdy: 08 Listopadu 2011, 19:16:15 »
> rozpozná mi HW stejně jako Windows 7
Rozeznání HW víceméně nezáleží na distru a je na vyšší úrovni než u win.
> je uživatelsky přívětivá a nevypadá jako OS z 90. let
Gnome2 je ok?
> Samozřejmě placenou
Nevím jestli ti k něčemu budou typické placené distra (RH, SLED). Co takhle zkusit třeba Debian stable, přispět můžeš tak či tak.

Pavel Půlpán

Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #4 kdy: 08 Listopadu 2011, 19:58:17 »
Marpe, připadá mi, že máš jenom zatracenou smůlu. :)

Souhlasím s tím, že linuxové systémy jsou divočina, ve které lze rozbít leckdy ledasco... záleží, jak k tomu přispívají vývojaři a jak uživatelé. Nicméně, pokud chceš jít do placeného distra, asi ti doporučím workstationovej RHEL - ale nejdřív si vyzkoušej SL nebo CentOS, na něm uvidíš jak moc ti bude vyhovovat dřív, než si to ve finále koupíš. S placenou Zuzanou zkušenosti nemám, to by spíš řekl ten, jehož jméno se nevyslovuje. :D

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #5 kdy: 08 Listopadu 2011, 20:31:08 »
Ubuntu na práci se zárukou? Ideálně LTS verzi + http://www.ubuntu.com/business/desktop/services
U ostatních placených dister to máte podobné, zaplatíte a máte profesionální podporu a nemusíte se starat ani o aktualizace.
Resp. placených - třeba "placené" krabicové opensuse toho zas o moc více než stažené nenabízí - časově omezená emailová podpora + nějaký bonusový obsah na webu (nebavím se o SLEDu)

ten, jehož jméno se nevyslovuje. :D
To si pleteš, RH by k tomu nic užitečného neřekl, a NTZ se vyslovovat smí :)
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #6 kdy: 08 Listopadu 2011, 21:30:14 »
Marpe, připadá mi, že máš jenom zatracenou smůlu. :)

Souhlasím s tím, že linuxové systémy jsou divočina, ve které lze rozbít leckdy ledasco... záleží, jak k tomu přispívají vývojaři a jak uživatelé. Nicméně, pokud chceš jít do placeného distra, asi ti doporučím workstationovej RHEL - ale nejdřív si vyzkoušej SL nebo CentOS, na něm uvidíš jak moc ti bude vyhovovat dřív, než si to ve finále koupíš. S placenou Zuzanou zkušenosti nemám, to by spíš řekl ten, jehož jméno se nevyslovuje. :D
O RHEL jsem fakt uvažoval i o placeným SUSE Linuxu... Třeba Ten, jehož jméno se nevyslovuje :-) tedy NTZ, poradí... Nejsem rozhodně typ, co se vrtá v konfigurácich, když to funguje, tak tam nehrabu. Jenže na 100% jsem se v ničem nehrabal, aktualizace - povýšení systému a šlus...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jmp

  • Host
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #7 kdy: 08 Listopadu 2011, 21:37:10 »
btw - jak dlouho uz ten stroj beha bez vycisteni?
on hw na linuxu posledni dobou topi trochu vic nez driv a pokud je to ucpane prachem a prehriva se to, tak nestabilita je tu...
no a tusim, ze pripadny hw problem nespravi zadny sw

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #8 kdy: 08 Listopadu 2011, 21:45:34 »
Pevně doufám že následující LTS bude celkově více konfigurovatelné a celkově vychytanější, zatím je to nastavení dost chudé.
Žádný sytém není dokonalý, a asi nikdy žádný nebude. Většině uživatelům co ubuntu dávám stačí programy co už jsou po instalaci obsažené, maximálně chtějí Skype. Běžný uživatel chce jen koukat na net a chatovat.
Znám spustu PPA repozitářů co ti rozes... celý sytém.
Každopádně jsem nikdy neinstaloval Ubuntu někomu kdo je spokojený s Windows, a hlavně už NIKDY nenabízím Ubuntu zákazníkovy. Vždy to dopadne tak že používá Ubuntu několik let a je spokojený že to stále funguje a aktualizací si nevšímají. Dokud měli Windows tak furt chodily že se systém zpomaluje a občas prostě odmítá nastartovat a já tím pádem mám práci. ;D Proto všem doporučuji os od Microsoftu a jen přátelům a jejich rodinám kde jsem dělával servis zcela zdarma nainstaloval Ubuntu abych měl klid.

Abych se jen nezastával ubuntu tak mě u 11.10 zarazila jedna věc a to že defaultně je zašrtnuto ve Zdrojích softwéru nepodporované aktualizace. Trochu jsem to nepochopil. Všem jsem to odškrtnul.



[attachment deleted by admin]
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #9 kdy: 08 Listopadu 2011, 21:49:48 »
...
Abych se jen nezastával ubuntu tak mě u 11.10 zarazila jedna věc a to že defaultně je zašrtnuto ve Zdrojích softwéru nepodporované aktualizace. Trochu jsem to nepochopil. Všem jsem to odškrtnul.
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=59218.0

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #10 kdy: 09 Listopadu 2011, 11:05:41 »
Doporučuji poslední použitelnou verzi 10.04LTS, zakázat veškeré povyšování i nabízení povyšování systému. S touto verzí potom dojet HW do té doby, než bude putovat do šrotu (cca 3-5 let).
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #11 kdy: 09 Listopadu 2011, 11:07:36 »
....nabídnul aktualizace s částečným povýšením systému. Takže provedeno...

Fatální chyba.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Kedrigern

Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #12 kdy: 09 Listopadu 2011, 12:02:37 »
Marp:
1) PPA umí být zlo, pokud to není něco hodně malého - asi bych provedl důkladnou revizi.
2) Ubuntu je stabilní na správném HW. Možná by se víc vyplatilo investovat do dobrého HW s kterým nejsou problémy.
3) U Ubuntu používat LTS a vždy chvilku počkat.
4) Dedikovat data. Ideálně na NAS. Myslím, že podpora ti nevyřeší problém rychleji, než naklopíš zcela novou instalaci a zkopíruješ staré důležité konfiguráky...

Tyto 4 pravidla jsou omezující a z vysoka na ně seru, ale vím, že většinu problémů mám přesně proto. Pokud koupíš placenou podporu, tak ti nenabídnou více - neočekával bych stejně aktuální soft jako v ppa. Dostaneš něco na úrovni Ubuntu LTS. Myslím, že placená podpora je dobrá pro úplné nováčky a pro instituce, kde je počítač jednoúčelový (zaměstnanec přijde a využívá tyto tři aplikace). Ale nemám zkušenost a nevím, co konkrétně děláš. Třeba je to přesně pro tebe.

Např. kdybych chtěl zlepšit stabilitu stanic, které spravuji, tak rituálně rozřežu všechny grafiky ATI...
« Poslední změna: 09 Listopadu 2011, 12:04:32 od Kedrigern »

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #13 kdy: 09 Listopadu 2011, 12:10:32 »
Už asi rok potají pošilhávám po openSUSE no a protože změna je život a život je změna, tak jsem si teď objednal pro všechny případy krabicovou verzi stabilní verze 11.4 i s příručkou za levný peníz (přesně 451,-Kč) přímo u české pobočky Novellu a uvidím, zda-li mi sedne...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #14 kdy: 09 Listopadu 2011, 12:12:08 »
nemyslim si, ze placene distro vyresi tvoje problemy ..
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #15 kdy: 09 Listopadu 2011, 12:18:55 »
nemyslim si, ze placene distro vyresi tvoje problemy ..
Uvidíme...u Ubuntu jsem vždy měl poslední verzi a nejnovější aktualizace, ale čas experimentů skončil... Je potřeba se zklidnit  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #16 kdy: 09 Listopadu 2011, 14:22:11 »
Už asi rok potají pošilhávám po openSUSE no a protože změna je život a život je změna, tak jsem si teď objednal pro všechny případy krabicovou verzi stabilní verze 11.4 i s příručkou za levný peníz (přesně 451,-Kč) přímo u české pobočky Novellu a uvidím, zda-li mi sedne...

Přesně po tom pošilhávám také a hraji si s tím a zároveň si hraju s Kubuntu 11.10.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

beer

  • Host
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #17 kdy: 09 Listopadu 2011, 14:41:39 »
Co se týká suse, i s těmi jsou problémy. Například se mi přestal vypínat notebook.
Pak konfigurace je tam jiná, yast je sice dobrej, ale když jsem chtěl přidat n2n do /etc/rc.local, tak tam tento soubor vůbec nebyl. A hledat, kde co najdu se mi zase nechce.

Co se týká windows 7 ultimate, které mám také, tak tam jeden problém střídá druhej. Neumí pracovat pořádně v uživatelském režimu, aktualizace ms office se chtěla nainstalit přes omezená práva po přihlášení usera, což zamrzlo a nešlo s tím dělat nic jiného, než proces ukončit. Pak nešel spustit word, excel hlásil chybu, že chybí slovník. Odinstalace Office 2010 nešla, přeinstalil jsem to office 2003, při pokusu opětovně instalovat office 2010 professional plus, které mám koupené se to celé rozpadlo, nešli odinstalovat ani z c/windows/installer, ani jinak, nepomohl microsoft fix it center, nepomohl ani revo uninstaller a nepomohl ccleaner na registry, ani regcleaner. Nepomohlo ani smazání všech záznamů z registru, týkající se msoffice, ani smazání nastavení z program data a smazání složky ms office z program files.
Další problém, nesouvisející, nejde tam aktualizovat net framework, nejde aktualizovat silverlight, ani odinstalovat.
Při náběhu systému to dělalo nějakou kontrolu file systému a cca hodinu to opravovalo mraky chybných souborů. Disk je přitom nový a bez jediného vadného sektoru. Nebýt manželky, která ta ms office chce, tak ten debilní systém smažu. Jediné office, které teď ve windows fungují, jsou libre office.
Idealizuješ si to a jsi mimo realitu. Problémy jsou všude, i u systému, který si zaplatíš.
Co se týká woken, naštěstí mám zálohu ihned po instalaci (vytvořenou v linuxu - kdy jsem normálně zkopíroval c na linuxový oddíl). Zkusím přesunout zpět.  S XP mi to fungovalo, snad to zvládnou i 7.

O víkendu jsem instaloval kolegyni z práce debian stable s gnome 2 a šlape jak hodinky. Pochvaluje si, jak je to oproti té vistě, kterou tam měla, rychlé a intuitivní na ovládání. A to linux nikdy předtím neviděla, je ročník 68.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #18 kdy: 09 Listopadu 2011, 14:48:39 »
Co se týká windows 7 ultimate, které mám také, tak tam jeden problém střídá druhej.

Myslím, že problémy se starým OS (Windows) tu zná každej. Já už od verze 3.01 na kterou jsem přešel z Atari ST. Od těch dob začalo mé mnoholeté trápení s tímto OS, které ukončilo až Ubuntu.

« Poslední změna: 09 Listopadu 2011, 16:43:30 od compaq »
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #19 kdy: 09 Listopadu 2011, 16:33:18 »
Co se týká windows 7 ultimate, které mám také, tak tam jeden problém střídá druhej. Neumí pracovat pořádně v uživatelském režimu, aktualizace ms office se chtěla nainstalit přes omezená práva po přihlášení usera, což zamrzlo a nešlo s tím dělat nic jiného, než proces ukončit. Pak nešel spustit word, excel hlásil chybu, že chybí slovník. Odinstalace Office 2010 nešla, přeinstalil jsem to office 2003, při pokusu opětovně instalovat office 2010 professional plus, které mám koupené se to celé rozpadlo, nešli odinstalovat ani z c/windows/installer, ani jinak, nepomohl microsoft fix it center, nepomohl ani revo uninstaller a nepomohl ccleaner na registry, ani regcleaner. Nepomohlo ani smazání všech záznamů z registru, týkající se msoffice, ani smazání nastavení z program data a smazání složky ms office z program files.
Další problém, nesouvisející, nejde tam aktualizovat net framework, nejde aktualizovat silverlight, ani odinstalovat.
Při náběhu systému to dělalo nějakou kontrolu file systému a cca hodinu to opravovalo mraky chybných souborů. Disk je přitom nový a bez jediného vadného sektoru. Nebýt manželky, která ta ms office chce, tak ten debilní systém smažu. Jediné office, které teď ve windows fungují, jsou libre office.
Idealizuješ si to a jsi mimo realitu. Problémy jsou všude, i u systému, který si zaplatíš.
Co se týká woken, naštěstí mám zálohu ihned po instalaci (vytvořenou v linuxu - kdy jsem normálně zkopíroval c na linuxový oddíl). Zkusím přesunout zpět.  S XP mi to fungovalo, snad to zvládnou i 7.
No píšeš o Windows 7, ale jak čtu, tak ten tvůj problém je spíše MS Office  ;) A dále - net framework, silverlight - aktualizují se mi normálně.
U mě nejde o žádnou idealizaci (jsem ročník 67  ;) ) - na Linuxu jedu už cca 7 let, na Windows cca 18-20 let a jak už jsem tady psal, do verze 10.10 mi šlapalo Ubuntu v pohodě. Samozřejmě jsem i zde pár problémů řešil, ale vždy se řešení našlo a i když jsem celkově dost laboroval v systému, nikdy s tím nebylo tolik problémů jako teď u nových verzí s Unity. A aby mi aktualizace totálně rozsypala do té doby fungující systém, tak to asi není dobré. Já chápu aktualizaci jako vylepšení, záplatování bugů a děr...
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

beer

  • Host
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #20 kdy: 09 Listopadu 2011, 16:58:15 »
Já si naopak myslím, že problém není ve ms office. Problém je ve windows. Problém začal tím, že se snažili nainstalovat aktualizaci, když byl přihlášen jen neprivilegovaný uživatel a ta aktualizace prostě selhala. To má na starosti windows či microsoft update, nikoliv office.
Další problém je v odinstalaci. Není to problém office, že nejdou odinstalovat, je to problém toho, jak windows podobné věci řeší. A řeší to blbě, protože se to týká i právě zmíněného silverlightu a týká se to i net frameworku.
Mě také debian chodí normálně, já ani ty, nejsme žádný statistický vzorek, abychom mohli říci, že když mi něco funguje nebo nefunguje, zdali je to normální či běžný stav nebo naopak jestli je to něco na hranici statistické chyby.
S ubuntu jsem se rozloučil někdy kolem verze 10.10. Unity se mi nejprve nelíbilo, když jsem teď zkoušel ho kolegyni z práce instalovat na komp, tak bych řekl, že udělalo velký kus práce. Nicméně bylo pomalejší než suse s KDE, a musím říci, že kde je u suse odladěné, zejména se mi líbí i ten design a celkový brand. Nicméně i to KDE bylo na tak starý stroj pomalé. Proto tam má dnes gnome 2 a spokojenost.

Marpe, zkus nejprve čistý debian (stable), nebo ty suse. Proti ubuntu je debian nebe a dudy, co se týká rychlosti a stability, i to suse je subjektivně rychlejší. Na ubuntu se mi líbí jediná věc, a to je toto fórum a wiki., protože správa ubuntu je velmi podobná debianu :-). Suse je možná trošku na některé věci jednodušší (například instalace televizních karet přes yast, atd), zypper se mi zdá lepší, než třeba apt-get či aptitude (například pro aktulizaci stačí napsat zypper up, udělá to jak update, tak upgrade), ale konfigurační soubory jsou jiné, nicméně zastávají filozofii, že by téměř všechna konfigurace měla být naklikatelná přes yast.
« Poslední změna: 09 Listopadu 2011, 17:02:08 od beer »

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #21 kdy: 09 Listopadu 2011, 22:10:42 »
Co se týká windows 7 ultimate, které mám také, tak tam jeden problém střídá druhej. Neumí pracovat pořádně v uživatelském režimu, aktualizace ms office se chtěla nainstalit přes omezená práva po přihlášení usera, což zamrzlo a nešlo s tím dělat nic jiného, než proces ukončit. Pak nešel spustit word, excel hlásil chybu, že chybí slovník. Odinstalace Office 2010 nešla, přeinstalil jsem to office 2003, při pokusu opětovně instalovat office 2010 professional plus, které mám koupené se to celé rozpadlo, nešli odinstalovat ani z c/windows/installer, ani jinak, nepomohl microsoft fix it center, nepomohl ani revo uninstaller a nepomohl ccleaner na registry, ani regcleaner. Nepomohlo ani smazání všech záznamů z registru, týkající se msoffice, ani smazání nastavení z program data a smazání složky ms office z program files.
Další problém, nesouvisející, nejde tam aktualizovat net framework, nejde aktualizovat silverlight, ani odinstalovat.
Při náběhu systému to dělalo nějakou kontrolu file systému a cca hodinu to opravovalo mraky chybných souborů. Disk je přitom nový a bez jediného vadného sektoru. Nebýt manželky, která ta ms office chce, tak ten debilní systém smažu. Jediné office, které teď ve windows fungují, jsou libre office.
Idealizuješ si to a jsi mimo realitu. Problémy jsou všude, i u systému, který si zaplatíš.
Co se týká woken, naštěstí mám zálohu ihned po instalaci (vytvořenou v linuxu - kdy jsem normálně zkopíroval c na linuxový oddíl). Zkusím přesunout zpět.  S XP mi to fungovalo, snad to zvládnou i 7.
No píšeš o Windows 7, ale jak čtu, tak ten tvůj problém je spíše MS Office  ;) A dále - net framework, silverlight - aktualizují se mi normálně.
U mě nejde o žádnou idealizaci (jsem ročník 67  ;) ) - na Linuxu jedu už cca 7 let, na Windows cca 18-20 let a jak už jsem tady psal, do verze 10.10 mi šlapalo Ubuntu v pohodě. Samozřejmě jsem i zde pár problémů řešil, ale vždy se řešení našlo a i když jsem celkově dost laboroval v systému, nikdy s tím nebylo tolik problémů jako teď u nových verzí s Unity. A aby mi aktualizace totálně rozsypala do té doby fungující systém, tak to asi není dobré. Já chápu aktualizaci jako vylepšení, záplatování bugů a děr...
Já jsem ještě o dost starší než Ty, windows neuznávám a k nim se nevrátím. Ubuntu není to pravé ořechové, zejména 11.10. openSUSE 12.1 také ne, zrovna dnes jsem ho po aktualizaci odinstaloval. Zřejmě to chtělo novou instalaci a ne zypper dup. Poměrně dost spolehlivé je Frugalware 1.5. kde mi chodí GS perfektně, rovněž tak i KDE. Z deb dister je ale ubuntu nejlepší. Slušné je Sabayon 7 ale i tam jsou chyby. Úplně bez chyb není asi ale žádné distro.  Ta placená tam budou asi starší aplikace. Fedora 16 taky nic moc. Chakra je celkem slušná ale je jen KDE. Mint, s tím byly také problémy. Ty ostatní distra jsou většinou puď na mne příliš komplikované, Arch, klasika Gentoo, abych kompiloval úplně vše se mi nechce. Tak si vyber. Přeji Ti, ať se Ti výběr povede. Já, kdybych chtěl jen jedno distro tak Frugalware 1.5. Frugalware 1.6 zatím ne to jsem ani nedokázal rozjet, jelo mi jen XFCE.

Enigma

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 137
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #22 kdy: 10 Listopadu 2011, 14:46:21 »
Když mi *buntu začalo dělat tak trochu psí kusy, přešel jsem na Debian testing a je klid. Neboli přechod z *buntu na Debian by mohl pomoct. Je to ovšem na zvážení, jestli stable nebo testing. Stable lze bez problémů dát na servery. Testing bych na server nedával, ale na desktop se dát dá.

Martin 'Želva' Malý

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2438
  • Zalezlej v krunýři
    • Želvův zápisník
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #23 kdy: 10 Listopadu 2011, 20:30:50 »
Zatím jsem nenašel stabilní systém. Ubuntu se po upgradech zpomaloval (rok 2007-8), Debian stable byl (a je) zastaralý, upgrady Debianu testing se většinou povedli, ale někdy prostě ne (najednou nebyl zvuk ani tiskárna). Archlinux má sice nový software, ale upgrady mi systém taky dost zkazily, takže jsem musel downgradovat... Prostě už jsem zanevřel na aktualizace a neupdatuju ani Windows ani Linux, pokud to není vyloženě nutné. Je to smutný :-( Prostě nainstalovat a nerejpat... A já jsem takovej rejpal...
Být tebou, hodím tam Ubuntu LTS a pokud nebude nutné, neaktualizovat.
Osobní počítače jsou nanic a opravdu nikdy nedělají to, co se po nich chce. Fakt. I když na něm třeba běží Debian, Ubuntu, Arch, Widle, Mac, je to skoro furt to samé... :-(

Pokud mi dáváte zápornou karmu, budu rád, když mi napíšete proč, abych aspoň věděl, jak jsem vám uškodil. ;-)

František Zatloukal

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1799
    • frantisek.zatloukalu.eu
Re:Poraďte stabilní placenou Linux distribuci
« Odpověď #24 kdy: 10 Listopadu 2011, 21:39:07 »
Ahoj Marpe,
je mi Te líto. Toto se mi ještě na desktopu nestalo(na notasu mam ptakoviny v podobě pre-alpha :D). Ale zpět k dotazu. Na Tvém místě bych nahodil (10.04 už asi ne) 11.10 a zkusil update systému. Jak vse pojede, do vydani 12.04 nic neaktualizovat. Pokud bys nahodil 11.10, updatnul a nejelo to, tak asi jen ciste 11.10 a pockat na 12.04, ktere podle mě bude super.
Co se týka openSUSE, posilhávám po tom tatkez, ale jelikož mam ubuntu na serveru, nejdu do toho(nechci mít na serveru ubuntu a u sebe suse :D ). Jen, na Tvém místě bych asi nic nekupoval, prvně bych si zkusil jen stáhnout/vypálit iso a pracovat s tím suse. Po několika týdnech se rozhodnout. Je to samozřejmě věc každého, ale, píši zde, co a jak bych udělal já osobně. Ať se rozhodneš pro jakýkoliv systém, přeji Ti víc štěstí, než si měl doteď ;)
First they ignore you, then they laugh at you,
then they fight you, then you win.
Powered by Fedora 22 | Ubuntu 15.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.