Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Práva pro Apache na NTFS oddíl  (Přečteno 1061 krát)

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
Práva pro Apache na NTFS oddíl
« kdy: 16 Listopadu 2009, 11:42:45 »
Mám prosbu.

Mám oddíl NTFS na který ukládám všechna data. NTFS je proto, že některé aplikace neběží pod Ubuntu (SketchUp, LightRoom...) a tak musím používat i Widle. Mám nainstalovaný LAMP a vytvářím stránky. Data pro jednotlivé stránky mám v adresářích na onom NTFS oddíle. Až do teď bylo všechno v pořádku, ale ...
povýšil jsem 9.0.4 na 9.10 a nastaly změny. Při startu se musím k NTFS přihlásit heslem roota. Když nastavím v konfiguraci Apache jako výchozí adresář adresář na tomto NTFS oddíle, napíše mi prohlížeč že nemám práva...
pokud adresář přesunu na oddíl Ubuntu a dám mu práva, je všechno OK. Ale i když dám v terminálu práva adresáři na NTFS, tváří se řádek jakoby změna proběhla, ale prohlížeč dále tvrdí, že nemám práva. Samozřejmě předtím restartuji Apache.
Pokud odstartuji phpmyadmin (localhost/phpmyadmin) běží normálně.

Můžete někdo poradit, pls? Díky

JoK


   

klasyc

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 470
Re: Práva pro Apache na NTFS oddíl
« Odpověď #1 kdy: 16 Listopadu 2009, 23:20:00 »
Zdravím,

napadají mě dvě věci, které by ti možná mohly pomoct:

1) ntfs nepodporuje unixová práva a jestli se dobře pamatuji, tak to tučňák řeší tak, že prostě nastaví šmahem pro všechny soubory a adresáře na připojeném svazku stejná práva. Tohle se nechá poladit v souboru /etc/fstab (asi nic překvapivého...). Mimo jiné se taky nechá nastavit, jak budou tyhle výchozí práva vypadat - tj. jakého budou mít soubory vlastníka a skupinu a konkrétní práva. Zkus man mount, najdi si sekci o ntfs a určitě tam najdeš, jaké parametry musíš přidat.

2) (pokud je to samozřejmost, tak se omlouvám za trapné připomínky). K tomu webu nepřistupuje prohlížeč - Apache pod tvým jménem, ale pod uživatelem a skupinou apache, takže musíš nastavovat práva s ohledem na tento fakt.

JoK

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 133
Re: Práva pro Apache na NTFS oddíl
« Odpověď #2 kdy: 18 Listopadu 2009, 21:20:42 »
Ahoj a díky za odpověď. Žádné připomínky nejsou trapné, díky za všechny. Nejsem v Ubuntu (linuxu vůbec zběhlý, kdysi jsem trošku koketoval s Free BSD, ale je to už pár let (1997-98)Loni mi došla trpělivost s Woknama (přechodem z XP na Vistu) a tak jsem zkusil Ubuntu 8.04. Kromě několika aplikací jsem na něm dělal všechno a zaskošil mě až nyní přechod na 9.10. Jestli mohu poprosit o případné rady nebo alespoň směr kam se vydat.

Mám oddíl NTF s daty. Po přech na 9.10 chce najednou systém při ruční montáži :-) heslo? To dříve nechtěl. Pokud dám mount do fstab zacyklí se startz a stále to píše, že nelze namontovat

 /dev/sda2  /media/windata  ntfs  defaults,user,umask=0222,nls=utf8  0  0

Mám ještě jeden extra disk s NTFS kam dávám zálohy. Ten se montuje sám při startu, ale v fstab jsem ho nenašel?

Uživatel a skupina apache? Napadlo mě to a hledal jsem a... nenašel ...našel jsem jen skupinu www-data, tak jsem tam přidal sebe a nic :-( Ve Woknech jsem založil uživatele apache, dal mu práva admina  a nastavil ho k adresáři kde mám data pro stránky a ... nic :-( Stále You don't have permission to access / on this server.

Tak fakt nevím, asi přejdu zpátky na 9.04 tam to běželo normálně....


Díky za trpělivost a případně i za rady :-)

JoK








 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.