Ostatní > Tipy a triky pro Linux

Krok za krokem: Stahování videa z Youtube pouhým přetáhnutím ikonky myší

(1/6) > >>

Jan Nekvasil:
Tento návod krok za krokem ukazuje jak jednoduše stahovat videa z Youtube metodou táhni-a-pusť (drag-and-drop) přetáhnutím ikonky z adresního řádku prohlížeče na ikonu stahovače v panelu. Výhodou tohoto řešení je, že je na prohlížeči zcela nezávislé (je tedy imunní vůči jeho případnému pádu),  funguje se všemi v Linuxu běžně používanými prohlížeči (Firefox, Epiphany, Opera) a stahovat lze libovolné množství videí zároveň. Návod je určen i začátečníkům, předpokládá se pouze základní znalost práce v terminálu.

Nejdříve si stáhneme populární skript youtube-dl (autor Ricardo Garcia Gonzalez) a povolíme jeho spouštění:


--- Kód: ---sudo wget -O /usr/local/bin/youtube-dl http://www.arrakis.es/~rggi3/youtube-dl/youtube-dl
sudo chmod +x /usr/local/bin/youtube-dl
--- Konec kódu ---

Dále si pro budoucí stahovač připravíme nějakou pěknou ikonku z Icon Archive:


--- Kód: ---wget -O ~/.local/share/icons/youtube.png http://www.iconarchive.com/icons/fasticon/web-2/Youtube-48x48.png
--- Konec kódu ---

Nyní samotný stahovač – použijeme pro něj soubor ve standardu openDesktop.org. V oblíbeném textovém editoru (zde gedit) vytvořte soubor ~/.local/share/applications/youtube-downloader.desktop:


--- Kód: ---gedit ~/.local/share/applications/youtube-downloader.desktop
--- Konec kódu ---

a zkopírujte do něj následující kód:


--- Kód: ---[Desktop Entry]
Version=1.0
Encoding=UTF-8
Name=Stáhnout video z Youtube
Exec=xterm -geometry 80x6 -T 'YouTube download' -e youtube-dl -l -b %U
Type=Application
Icon=youtube
--- Konec kódu ---

Soubor uložte, otevřete ve správci souborů umístění ~/.local/share/applications/ a přetáhněte z něj soubor jménem Stáhnout video z Youtube na panel – nejlépe na ten horní, co nejblíže k místu, kde je v prohlížeči v adresním řádku umístěná ikonka.

Dále už stačí jen otevřít ve vašem oblíbeném prohlížeči stránku YouTube s videem, které si přejete stáhnout, a přetáhnout ikonku z adresního řádku na ikonu YouTube v panelu. Otevře se okno xtermu s informacemi o průběhu stahování, které se po jeho dokončení samo zavře. Videa jsou stahována v nejlepší dostupné kvalitě do vaší domovské složky.

Přeji příjemnou zábavu.

Vojtěch Trefný:
Nikdy jsem nepochopil, proč to všichni tak složitě vymýšlí... Já si to video přehraju, podívám do /tmp a mám staženo.

Jan Nekvasil:
@Vojtěch: To s tím /tmp jsem neznal, šikovné!

Můj návod je spíš pro případy, kdy člověk potřebuje stáhnout více videí zároveň a podívat se na ně až potom. Například když se chce večer se ženou dívat na další rozkouskovanou epizodu série Hell's Kitchen ve vysoké kvalitě a nestíhala by mu to linka. Nic neotráví příjemný konzumní večer více, než nutnost čekat až se nakešuje další část videa, o přepínání jednotlivých kousků nemluvě. Videa se navíc ukládají rovnou i rozumně pojmenovaná, např. Ennio Marchetto Theatre Trailer HD-sAFI1i5FIBc.mp4, to za to trochu prvotní námahy myslím stojí.

nic-nechci:
V složitosti je krása :D . já si na stahování z youtube nainstaloval clive

--- Kód: ---sudo apt-get install clive
--- Konec kódu ---
pak stačí do terminála zadat "clive URL" a enter. standartně ukládá jako *.flv do domovského adresářev:)

qUAKER:
a PyTube je krásný GTK2 GUI

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi