Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pinebook64  (Přečteno 2220 krát)

radek.juthner

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
Pinebook64
« kdy: 20 Dubna 2018, 12:47:28 »
Ahoj,

na internetu jsem narazil na zajimavý notebook Pinebook64 (https://www.pine64.org/?page_id=3707). Běží na ARM procesorech a uvažuju o tom, že bych si jej pořídil na takový to běžný kancelářský užívání. Chtěl bych na tom provozovat Ubuntu (asi 18.04).
Jak se vám zdá hardwarová konfigurace tohoto stroje? Bude to mít za těch 99 dolarů smysl? Mám za to, že 2GB RAM je dnes dost limitní zvlášť ve chvíli, kdy Firefox je schopen "polknout" téměř 0.5 GB RAM jen proto, aby otevřel stránku.

Dík za každý názor.

Standa99

  • Host
Re:Pinebook64
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2018, 14:29:52 »
Za ty prachy bych tomu moc na zuby nehleděl, ale zase vím, že ani RPi s displejem by nebyl žádný zázrak, i když tohle má větší RAMku a (nejspíš) eMMC úložiště. Každopádně mají fórum, což je na rovinu hodně odvážné, pokud kritiku nemažou. Nejspíš ty NB budou vycházet z jejich jednodeskových PC (např. Rock64), takže je škoda, že do těch NB nedali 4GB RAM.
U těch jednodeskových používají LAN od Realteku (takže nic přes USB jako u RPi) a mě vždy zajímá i WiFi chipset, protože to bude primární připojení. Podle fotek u těch Pine, to vypadá na SDIO modul (bez stínícího plechu), tipuji s Broadcom chipsetem, což je dnes takový střed.
Videa na youtube nejaké jsou. Kdyby to mělo 4GB RAM a 32GB eMMC, tak by to bylo hodně lákavé.

radek.juthner

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
Re:Pinebook64
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2018, 15:59:08 »
Právě. Ta RAMka mě trošičku děsí. Zkusím jim ještě napsat dotaz, jaký jsou možnosti rozšíření na 4GB.

Standa99

  • Host
Re:Pinebook64
« Odpověď #3 kdy: 20 Dubna 2018, 18:11:06 »
Nečekej v tom žádný slot pro RAMku, ty šváby jsou rovnou zapájené na základní desce.

P.S. Je to tak, tady je rozebraný. Dokonce tam je CPU Allwinner a např. WiFi je Realtek (pod stínícím plechem), což je trochu lepší střed :)

větší foto základní desky


radek.juthner

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
Re:Pinebook64
« Odpověď #4 kdy: 20 Dubna 2018, 19:40:13 »
O co to bude lepší s porovnáním s Lenovo R60, co mám teď?

Standa99

  • Host
Re:Pinebook64
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2018, 21:53:31 »
O čtení webu + emailu se asi nemusím zmiňovat :) Co se týče konzumace obsahu, tak ten Allwinner A64 by měl obsahovat GPU Mali400 MP2, která je z roku 2008. Tipuji akceleraci maximálně H264 a VP8, H265 a VP9 umět nebude.
Taky bych měl obavu o slušné chlazení, ta fotka naznačuje oddělaný stínící + chladící plech, kde na CPU byla nejspíš přilepena 'teplovodivá žvýkačka', spojená s tím plechem.

radek.juthner

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
Re:Pinebook64
« Odpověď #6 kdy: 24 Dubna 2018, 09:42:03 »
Když na tom běží Ubuntu Mate, poběží na to klasický Ubuntu 18.04?

Standa99

  • Host
Re:Pinebook64
« Odpověď #7 kdy: 24 Dubna 2018, 10:16:35 »
Prolez to jejich fórum, kde se o tom diskutuje a řeší se to. Důležitá bude GPU akcelerace v daném prostředí (systému), aby tomu CPU odlehčila.
Ubuntu 16.04 jsem tam zahlídl, jinak podle mě je úplně jedno, co tam bude za desktop, jde jenom o vzhled. I když pro ARM je nejspíš jen server verze, do které nebude problém přidat nějaký desktop.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.