Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizace ubuntu 10.04 na 16.04 (32 bit) při zachování windows 10  (Přečteno 1397 krát)

Isabo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zdravím, už si uvedeným tématem lámu hlavu nějakou dobu. Také jsem si načetla nějaké příspěvky, resp. rady, ale s podobným problémem jsem se zatím nesetkala.

Proto se obrazím na zdejší forum pro radu.

Jak je patrné z tématu, jedná se o starší NB (32 bitů), nemám instalační CD Windows 10 (byly předinstalované) ani live CD ubuntu 10.04.

Mám k dispozici live ubuntu 16.04.

1) Na klasický upgrade po upgradu již systém nereaguje, resp. obecně se již roky neaktualizuje.

2) Zkusila jsem nainstalovat ubuntu 16.04 do místa (oddílu) k ubuntu 10.04 - asi je vám zřejmé, že tudy cesta nevedla, zůstali tam 10.04.

3) Pak jsem si říkala, že bych odstranila ubuntu 10.04 a provedla čistou instalaci 16.04. Tohoto kroku jsem se zatím zdržela z důvodu nevlastnění instalačního CD Windows 10.

4) Rovněž mě napadlo vytvořit další oddíl a naistalovat 16.04 jakoby na NB byly jenom Windows (v instalaci "něco jiného"). Máte někdo zkušenost s existencí min. 3 OS na jednom NB/PC s tím, že dva z nich představují stejný OS akorát jeden starý již nepodporovaný a jeden nový, plně funkční?

Chtěla bych NB, který je jinak funkční zaktualizovat, tedy pokud už není pozdě.

Budu ráda za vaše zkušenosti, resp. užitečnou radu. 

Děkuji.




TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Aktualizace ubuntu 10.04 na 16.04 (32 bit) při zachování windows 10
« Odpověď #1 kdy: 27 Srpna 2018, 13:43:28 »
3 OS nieje problem. Ovsem z dovodu setrenia miesta by to bolo dost nestastne riesenie(pokial sa to nevyzaduje).
Co sa tyka zmeny ubuntu asi by bola nejlepsia cista instalacia.
Najprv by bolo dobre vyskusat livedvd/usb s novym ubuntu ci niesu problemy s ovladacmi. Potom si overit ci nebude robit problem nastavenie biosu(legacy/uefi/secutreboot).
Ak bude vsetko v poriadku tak odzalohovat vsetky potrebne data zo stareho ubuntu. Nabootovat live noveho ubuntu, zvolit instalaciu a rucne rozdelenie disku. Povodnu / particiu nastavit znova na / a dat formatovat co znici stary system(ak je na sys. particii aj /home tak sa znici aj ten) a nahradi ho novy. Po instalacii by to malo znova rozpoznat win. a dat ho do bootovacej ponuky.
Tiez si treba dat pozor na to ci nieje povodny system sifrovany alebo nema nastavene dajake ine nestandartne funkcie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Aktualizace ubuntu 10.04 na 16.04 (32 bit) při zachování windows 10
« Odpověď #2 kdy: 27 Srpna 2018, 17:00:51 »
Udělej čistou s ručním rozdělením disku. Oddíl se "starým" U zformátuj. O W se bát nemusíš.

Isabo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Aktualizace ubuntu 10.04 na 16.04 (32 bit) při zachování windows 10
« Odpověď #3 kdy: 27 Srpna 2018, 19:02:21 »
Tak jsem provedla čistou instalaci, vytvořila oddíl pro ext4 a další (menší) pro swap. Instalace byla úspěšná, w zůstaly.  ;D ;D
Pak jsem zkusila aktualizovat systém, odmítla verzi 18.04, a pak začal ze strany ubuntu protest končící hláškou - "kernel panic .... Unable to mount root fs ....". Nahlédla jsem sem do fóra a zkusila naběhnout advanced ubuntu a starší ( stále 16.04) verzi.
Jedna z verzí mě pustila na klasickou obrazovku, a já se dostala do terminálu. Zkusila jsem dát pokyny 1) sudo apt update 2) sudo apt dist-upgrade 3) jsem šla podle pokynů terminálu - de facto nová konfigurace systému. 4) restart 5) naběhl systém pod první položkou (nemusela jsem přes advanced ubuntu).
Moc se to ale i tak netváří. Zrestartovala jsem to ještě několikrát. Jednou to mělo problém s low grafikou.

Internet jde. Víc dnes už zkoušet nebudu.
Jen není dobré, že mi dál vyskakuje hláška "zjištěn problém se systémovým programem".
Co myslíte, že zatím je?

Promiňte, že píši tak podrobně, ale nevím, co z toho je důležité.

Díky
« Poslední změna: 27 Srpna 2018, 20:06:50 od Isabo »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.